Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa „Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji”

  Muzeum Narodowe
  Szczecin, ul. Wały Chrobrego/3, +48 91 431 52 00

  Od 5.10.2014 do 31.12.2018

  • od 10zł

  Muzeum Narodowego w Szczecinie zaprasza do obejrzenia nowej wystawy stałej Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji. Człowiek potrafi interpretować zjawiska przyrodnicze jako znaki drogi.

  Dysponując zrozumieniem istoty tych zjawisk (teoria) i umiejętnościami (technologia), jest w stanie umieścić własne znaki drogi na powierzchni kuli ziemskiej i w bliskim kosmosie. Na wystawie prezentowane są dwa rodzaje obiektów: muzealia oraz symulatory czynności nawigacyjnych. Wśród tych pierwszych znajdują się zarówno artefakt archeologiczny, jak i wytwory przemysłowe XX wieku.

  Najważniejsze muzealium stanowi odnaleziony przez ekipę prof. Władysława Filipowiaka w 2000 roku w Wolinie, obecnie stanowiący własność Ośrodka Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich, Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie, drewniany dysk datowany na XI wiek, interpretowany współcześnie przez naukowców jako kompas słoneczny. W sali ekspozycyjnej znajdują się także odbiorniki radionawigacyjne systemów nawigacji hiperbolicznej (DECCA, Navigator, Omega, LORAN) oraz współczesny kompas słoneczny i mapy nawigacyjne. Zarówno na dedykowanych systemom radionawigacyjnym mapom, jak i na powierzchniach kompasów słonecznych umieszczona jest rodzina krzywych hiperbolicznych. Wymienione przyrządy nawigacyjne jako historycznie jedyne wykorzystywały tę krzywą w praktyce nawigacyjnej.

  Istotnym elementem ekspozycji, decydującym o interaktywnym charakterze przedsięwzięcia, są symulatory czynności nawigacyjnych. Na wielkim ekranie pojawi się dziób łodzi Wikingów oraz zarys horyzontu a na przenośnym urządzeniu multimedialnym symulowane będzie działanie kompasu słonecznego. Urządzenie pozwoli na wirtualną żeglugę po otwartym morzu z zadaniem odnalezienia określonego miejsca.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Czy znasz te przesądy domowe?