Wybierz region

Wybierz miasto

  Sztuka na Pomorzu XIII-XVII w.

  Galeria Sztuki Dawnej - Oddział MNS
  Szczecin, ul. Staromłyńska/27, +48 91 431 52 00

  Od 14.01.2013 do 8.02.2015

  • Brak informacji o cenie

  Wystawa prezentuje rozwój kultury artystycznej na Pomorzu od momentu chrystianizacji regionu po czasy triumfu reformacji. Dzieła – głównie o charakterze sakralnym – obejmują przykłady malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Ukazują panoramę miejscowej sztuki późnoromańskiej, gotyckiej oraz nowożytnej (manierystycznej i wczesnobarokowej).

  Ekspozycja podzielona jest na trzy sale. W pierwszej zgromadzono zabytki późnoromańskie, pochodzące z przełomu XIII/XIV w. Trzon ekspozycji stanowią relikty plastyki kamiennej, wśród których poczesne miejsce zajmuje zespół rzeźbionych kapiteli kolumn z budynku klasztoru cystersów w Kołbaczu, jednej z pierwszych pomorskich fundacji zakonnych. Istotne znaczenie ma także figura św. Ottona z Bambergu, którego działalność misyjna zaowocowała przyjęciem chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim. Rzeźba ta pochodzi najprawdopodobniej z dawnej kaplicy zamkowej w Szczecinie, zburzonej w XVI w. podczas renesansowej rozbudowy siedziby pomorskich władców.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Studniówki 2018 - pokażcie nam swoje studniówkowe zdjęcia! [PLEBISCYT]

  Studniówki 2018 - pokażcie nam swoje studniówkowe zdjęcia! [PLEBISCYT]