Wybierz region

Wybierz miasto

  Nadanie imienia „Szarotki” 5

  Centrum Dialogu Przełomy Oddział Muzeum Narodowe w Szczecinie
  Szczecin, ul. Pl. Solidarności/1, +48 91 431 52 00

  12:00 Sobota, 9 czerwca

  • Wstęp wolny

  Nadanie imienia „Szarotki” 5. Wieluńskiej Drużynie Harcerek ZHP, Hufiec Łask, Chorągiew Łódzka.

  W najbliższą sobotę, 9 czerwca 2018 r., o godz. 12.00, w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, odbędzie się uroczyste nadanie imienia „Szarotki” 5. Wieluńskiej Drużynie Harcerek ZHP, Hufiec Łask, Chorągiew Łódzka. Hufiec reprezentuje Jarosław Krzyżański oraz drużynowa Aleksandra Ziomek. „Szarotka” to pseudonim jednej z bohaterek wystawy stałej MNS–CDP, Danuty Szyksznian-Ossowskiej. W czasie II wojny światowej łączniczka Związku Walki Zbrojnej ps. „Szarotka”, członkini grupy łączniczek „Kozy”, ps. „Sarenka”. Od 1942 r. w Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Z ramienia Armii Krajowej brała udział w operacji „Ostra Brama” w 1944 r. Aresztowana przez NKWD w 1944 r., przesłuchiwana w więzieniu na Łukiszkach, podczas przesłuchania połamano jej kręgosłup. Skazana na 10 lat pobytu w łagrach. Pod koniec 1945 r. wróciła do Polski. Mieszkała w Drawnie, następnie Darłowie i Szczecinie. Ikona AK-owców na Pomorzu Zachodnim, pomysłodawczyni wielu akcji i książek przywracających pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

  Oprócz Danuty Szyksznian-Ossowskiej gośćmi uroczystości będą przedstawiciele 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie gen. Dariusz Górniak i Adrian Żak oraz Prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych na Misjach – Tomasz Koc.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Czy wiesz, że...Najdziwniejsze ciekawostki o Bożym Narodzeniu QUIZ