Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Żywy" Czerwony Krzyż w Szczecinie na stulecie organizacji [ZDJĘCIA, WIDEO]

Oskar Masternak
Działacze, wolontariusze oraz osoby, które skorzystały z ich pomocy obchodzą stulecie działalności Polskiego Czerwonego Krzyża.

Z tej okazji na Jasnych Błoniach utworzony został żywy, czerwonokrzyski znak.

- Tak naprawdę obchodzimy święto humanitaryzmu. Święto wszystkich ludzi, którym bliska jest idea niesiona od ponad stu lat przez Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc na całym świecie - podkreśla Joanna Łaskarzewska, dyrektor zachodniopomorskiego oddziału okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Właśnie na początku maja łączą się dwie ważne rocznice związane z funkcjonowaniem tej organizacji. Ósmego maja 1828 roku w Genewie przyszedł na świat Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża, za co w 1901 roku został laureatem pierwszej Pokojowej Nagrody Nobla.

Również w maju, ale 1919 roku został powołany do życia Polski Czerwony Krzyż.

ZOBACZ TEŻ:

- To bardzo ważne wydarzenie. Organizacja działa w ponad 190 krajach na całym świecie, skupia ponad szesnaście milionów wolontariuszy i około 450 tysięcy pracowników. Pomagamy ludziom bez względu na ich narodowość, płeć, wyznanie, orientację seksualną czy poglądy polityczne - mówi z dumą dyrektor Łaskarzewska.

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca wypracował własne reguły, które wyznaczają kierunki działalności. Najbardziej znane to humanitaryzm, bezstronność, neutralność, niezależność, dobrowolność, jedność oraz powszechność. Wszystkie są pomocne przy realizowaniu celów organizacji, do jakich należy m.in. opieka nad rannym, dziećmi z terenów wojen, uchodźcami, ofiarami klęsk żywiołowych i katastrof i chorymi.

W naszym regionie PCK oprócz prowadzenia zbiórki krwi, która jest sztandarowym elementem działalności, wolontariusze i działacze zajmują się między innymi prowadzeniem dziennych domów seniora, prowadzą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy czy też edukują dzieci młodzież.

ZOBACZ TEŻ:

- W naszym województwie mamy pięć placówek. Prowadzimy też dom samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz liczne szkolne koła PCK - wylicza Joanna Łaskarzewska.

Ułożenie „żywego” Czerwonego Krzyża rozpoczyna szereg wydarzeń związanych ze stuleciem organizacji.

Do 31 maja na Jasnych Błoniach można podziwiać wystawę plenerową, na której zaprezentowana jest historia i działalność PCK. W tym samym miejscu w najbliższą sobotę, jedenastego maja odbędą się XXVII Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK, w trakcie których będą rywalizować ze sobą młodzi wolontariusze i działacze z całego województwa.

Mieszkańcy Szczecina oprócz wspierania zawodników będą mogli wziąć udział w odbywającym się równolegle festynie w ramach zadania publicznego pod nazwą „Profilaktyka i promocja zdrowia skierowana do mieszkańców Szczecina”.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto