Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwierzęta czują, że lato się kończy

KLM
Rozmowa z Tomaszem Zawadzakiem, sokolnikiem z Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu

Skończyły się wakacje, lato też dobiega końca. Ludzie narzekają, bo po urlopach wracają do pracy, dzieci do szkoły. A zwierzęta?
Niektórym może się wydawać, że okres końca lata i początku jesieni u zwierząt to czas zastoju i przygotowywania do zimy. Tymczasem to bardzo aktywny czas, szczególnie u zwierząt z grupy jeleniowatych. Jelenie szlachetne mniej więcej od połowy września rozpoczynają tzw. rykowisko, czyli jelenie gody. Samce - byki rywalizują wtedy o względy łań. W naszym parku mamy kilka dorodnych byków i podczas rykowiska na pewno będzie "ciekawie".

Czego można się spodziewać?
Charakterystycznych dla jeleni odgłosów, porykiwania, demonstrowania siły i... pojedynków, do których czasami dochodzi między bykami. Jelenie żyjące w lasach najczęściej odzywają się w księżycowe noce, gdy robi się chłodniej. W Beskidach, gdy jest pełnia, słychać je dobrze, czasem wystarczy wyjść na balkon. Trudniej jednak podejść i z bliska je podejrzeć, tym bardziej że dzieje się to nocą. W parku w ciągu dnia można usłyszeć i zaobserwować, jak zachowują się jelenie w czasie rykowiska.

Dlaczego właściwie tak ryczą?
To demonstrowanie siły do rywalizacji. Byk, który czuje się dominujący i chce zdobyć względy łań, rycząc wyzywa na pojedynek inne byki. Młode byczki, tzw. chłysty, słysząc taki odgłos nawet nie podchodzą, wiedzą, że nie mają czego szukać. Bywa że trafiają się dwaj rywale, którzy czują się na siłach rywalizować. Wtedy stają do pojedynku. Wówczas przydaje się im oręż, jaki noszą na głowie. Wieńce, jak nazywa się poroże jelenia, idą w ruch. Jeśli byki są mocne, masywne, taki pojedynek może trwać bardzo długo, a zwierzęta w jego trakcie mogą być skrajnie wycieńczone, ale jeden drugiemu nie odpuści.
Po rykowisku przychodzi czas na bekowisko. Nazwa wzięła się stąd, że daniel już nie ryczy - jego odgłos przypomina raczej pobekiwanie. Zasady są podobne jak przy rykowisku - chodzi o rywalizację, w czasie której wygrywa najsilniejszy. Teraz wprawdzie byki daniela trzymają się z dala od łani i na razie jeszcze się kolegują. Ale jak przyjdzie czas bekowiska, dojdzie między nimi do utarczek. Daniele mają też swoje sposoby, by łanie do nich podeszły. Wygrzebują tzw. dołki godowe i charakterystycznym zapachem zachęcają samice, by podeszły bliżej.
Warto wspomnieć o żubrach, dla których przełom sierpnia i września to czas rui. W Ustroniu mamy małą rodzinkę żubrów i ich podglądanie jest ciekawe.

Jak mniejsze zwierzęta traktują jesień?
Żbiki, szopy, czy jenoty przygotowują się jesienią do zimy. Dla nich to okres żerowania, by nabrać zapasów i zmagazynować niezbędną na zimę energię. Wiadomo, że w parku pożywienia im nie braknie, ale zwierzę instynktownie szuka większej ilości pożywienia, bardziej urozmaiconego i wartościowego.

Taki jenot to ma się fajnie. Naje się, a potem tylko śpi.
Jenot całej zimy nie przesypia. Zapada w letargi, gdy przychodzą silniejsze mrozy. Zagrzebuje się w norach i przez tydzień czy dwa przeczekuje ten czas.

Mówi się, że z końcem lata ptaki odlatują do ciepłych krain…
Rzeczywiście, jesienią ptaki ma-ją zakodowaną migrację w związku ze zbliżającą się zimą. Chodzi o to, że coraz trudniej zdobyć pożywienie. Z perspektywy cza-su nie zdarzyło się nam, by jesienią ptak uciekł. Trzeba jednak pilnować i mieć na nie oko. Zwłaszcza na te młode, bo starsze ptaki prowadzą raczej osiadły tryb życia. Jesień jest fajna dla dużych ptaków, takich jak orły. Wszystko z powodu silniejszych wiatrów. Gdy mocniej dmucha, orły lubią "poszaleć". Wznoszą się wysoko i pięknie szybują.

A sowy?
Jesienią mają okres tzw. toków pozornych. Pohukują i w ogóle częściej się odzywają. W naszej sowiarni można się przekonać, że nie wszystkie sowy tak ładnie pohukują, jak przyzwyczaiły nas do tego bajki czy filmy. Na przykład płomykówka w ogóle w ten sposób się nie odzywa, wydaje inne odgłosy, przypominające raczej skrzeczenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto