Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZUT rozwija skrzydła

Reklama
-Reklama- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny jest największą uczelnią o profilu technologicznym w regionie.

Nowoczesna uczelnia z tradycjami

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny jest największą uczelnią o profilu technologicznym w regionie. Uczelnia powstała w wyniku połączenia Politechniki Szczecińskiej i Akademii Rolniczej, dwóch uczelni z ponad 60 letnią tradycją. Na edukacyjnej mapie Polski ZUT pojawił się pierwszego stycznia 2009 roku. Obecnie posiada 10 wydziałów z 47 kierunkami obejmującymi nauki techniczne, rolnicze, ekonomiczne, biologiczne, chemiczne i matematyczne. Uniwersytet zatrudnia ponad dwa tysiące pracowników naukowych, a w jego murach kształci się obecnie ok. 13 tysięcy studentów. W rankingu 50 szkół wyższych „Perspektywy 2015” uczelnia zajęła 8 miejsce pod względem innowacyjności i to właśnie dzięki temu jest rozpoznawalną marką w Polsce. Zajmuje również zaszczytne 7 miejsce w kraju pod względem zarobków absolwentów.

Międzynarodowe osiągnięcia i szeroka współpraca z przemysłem

Mimo młodego wieku, to ZUT ma na swoim koncie już wiele sukcesów naukowych, które zostały dostrzeżone przez środowisko międzynarodowe. W jej laboratoriach opracowano specjalną ciecz, która po wstrzyknięciu do organizmu zmienia się w gumę. Technologia, której dalekosiężnym celem jest podniesienie jakości życia pacjentów z przepukliną, została opatentowana w Polsce i USA, a przez magazyn „Focus” nominowana do plebiscytu "Soczewki Focusa 2015". W sierpniu zeszłego roku jedna z najwyżej notowanych w Szczecinie uczelni pochwaliła się unikatowym wynalazkiem, za który odpowiadał zespół naukowców z Laboratorium Klejów i Materiałów Samoprzylepnych. Tą technologiczną nowością stały się cienkie, przezroczyste, samoprzylepne taśmy strukturalne, łączące w sobie zalety różnych klejów przemysłowych. taśmy znad Wisły pozwalają na łączenie ze sobą powierzchni szklanych bez widocznych ubytków estetycznych. Nad innymi przemysłowymi taśmami górują też pod względem czasu przechowywania produktu (nawet do pół roku) i temperatury, przy której rozpoczyna się proces wiązania (140 stopni C).

Dużymi sukcesami może pochwalić się również Wydział Informatyki ZUT, którego pracownicy i studenci z powodzeniem biorą udział w konkursach organizowanych przez największe firmy na świecie. Sami również starają organizować zmagania, dzięki którym chcą promować informatykę i programowanie. We współpracy z partnerami z sektora prywatnego odbywają się tam wakacyjne kursy „Zimowa Akademia Programowania Tieto” (programowanie w środowiskach C/C++/Python), spotkania z cyklu „Business Hours” (programowanie C++, platforma .NET Framework) czy cykl warsztatów „Training on the job” (m.in. podstawy SCRUMa). Studenci z tutejszych kół naukowych organizują dla swoich kolegów warsztaty w rodzaju „Akademii Androida” czy „Akademii C#”.
Na wyróżnienie zasługuje również projekt PING, który co roku gromadzi uzdolnionych informatycznie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju, a główną wygraną jest w nim – rozumiany symbolicznie – indeks studenta Wydziału Informatyki ZUT. Młodzi programiści, rozwiązując w pracowniach komputerowych zadania przygotowane przez pracowników uczelni, rywalizują w nim o tytuł „mistrza kodowania”.
We współpracy z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im. profesora Zbigniewa Religi naukowcy z Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii, w ramach projektu polskiego sztucznego serca, opracowali innowacyjny materiał, z którego zbudowali pompy, zgodnie z istniejącą już technologią ich wytwarzania, czym zasłynęli na całą Europę.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny stale współpracuje z ponad 300 krajowymi i międzynarodowymi firmami dzięki czemu studenci mogą nabrać niezbędnego w dzisiejszych czasach doświadczenia zawodowego. We współpracy z Grupą Azoty został utworzony nowa specjalizacja „wytwarzanie olefin”, związków uważanych za przyszłość przemysłu chemicznego. Wraz z Siemens sp. z o.o. na uczelni powstało laboratorium nazywane „Akademią Siemensa”. Realizuje się tam program szkoleniowy dotyczący sterowników SIMATIC.
Wspólnie z firmą Samsung uczelnia w ramach krzewienia idei partnerstwa biznesu ze środowiskami akademickimi powołała do życia pierwszy w Polsce Samsung LABO, program nowatorskich kursów dokształcających dla studentów, mający na celu dostosowanie ich kompetencji, zwłaszcza z dziedziny nowoczesnych technologii, do aktualnych wymogów stawianych przez rynek pracy. Wraz z holenderskim Philipsem trwają prace nad skuteczną metodą zminimalizowania dyskomfortu pacjentów wskutek ingerencji urządzeń medycznych w ich organizm.

Dodatkowa oferta dla studentów

Jak na każdą, nowoczesną uczelnię przystało, tak i ZUT oferuje swoim studentom wyjazdy
w ramach wymiany międzynarodowej. W ramach programu ERASUS+, uczelnia współpracuje z ponad 100 uczelniami zagranicznymi w zakresie wymiany akademickiej studentów i pracowników, m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Francji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Portugalii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Węgier oraz Włoch.

Uczelnia posiada ok. 3000 miejsc w siedmiu akademikach, ponad 90 Studenckich Kół Naukowych, 16 sekcji Akademickiego Związku Sportowego. ZUT posiada jedne z najwyższych stypendiów w Polsce, w tym stypendia specjalne dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora dla najlepszych studentów oraz zapomogi. Na kierunkach technicznych i przyrodniczych prowadzone są studia doktoranckie w 8 dyscyplinach naukowych oraz 15 studiów podyplomowych. ZUT posiada również rozbudowaną bibliotekę z ponad pół miliona woluminów i ok. blisko 600 miejsc w czytelniach. Jako jedna uczelnia publiczna posiada własny Akademicki Ośrodek Jeździecki na Osowie, o powierzchni ok. 50 tysięcy m2 . Od tego roku akademickiego uruchomione zostaną unikatowe w Polsce studia: kynologia czyli hodowla i tresura psów.

Rekrutacja na wszystkie kierunki studiów prowadzona jest poprzez Internetowy System Rekrutacji: rejestracja od 23 maja, w przypadku studiów: stacjonarnych I stopnia rejestracja do 13 lipca (rejestracja na kierunki artystyczne: architektura i urbanistyka, architektura krajobrazu oraz wzornictwo do 19 czerwca), stacjonarnych II stopnia do 17 lipca, niestacjonarnych I stopnia do 28 sierpnia, niestacjonarnych II stopnia do 22 sierpnia.

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto