Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmienią nazwę ul. Zawadzkiego na... Zawadzkiego? [wideo]

Marek Jaszczyński
Aleksander Zawadzki, dotychczasowy patron  ulicy i osiedla, m.in. oficer polityczny i członek PZPR.
Tadeusz Zawadzki, proponowany na nowego patrona, którego znamy z „Kamieni na szaniec”.
Aleksander Zawadzki, dotychczasowy patron ulicy i osiedla, m.in. oficer polityczny i członek PZPR. Tadeusz Zawadzki, proponowany na nowego patrona, którego znamy z „Kamieni na szaniec”. Wikimedia Commons
W sieci pojawił się pomysł pod nazwą „NIE! dla ulicy gen. Aleksandra Zawadzkiego ps. „Kazik”, by ostatecznie rozwiązać sprawę patrona ulicy. Czytamy w nim, że dotychczasowym patronem jest działacz komunistyczny z okresu stalinizmu, wieloletni członek PZPR - gen. Aleksander Zawadzki. Kto miałby zastąpić „Kazika”? Też Zawadzki, tyle że pseudonim „Zośka”.

- Proponujemy zmianę na zdecydowanie bardziej godną - ulicę Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego (1921-1943), żołnierza AK, członka Grup Szturmowych - mówią pomysłodawcy.

Radni osiedla pieczołowicie obliczyli, że przy ulicy Zawadzkiego od ronda Szczecińskich Olimpijczyków do skrzyżowania z ulicą Klonowica znajduje się 9 tablic z nazwą Aleksandra Zawadzkiego. I tylko te tablice trzeba będzie wymienić. A dowody? Pomysłodawcy zmiany tłumaczą, że dowodów zmieniać nie trzeba. Inicjałów imienia nie ma w takich dokumentach. A to upraszcza sprawę.

Inicjatywa ma poparcie w łonie Rady Miasta. - Popieram inicjatywę, żeby tak duże osiedle zmieniło ptrona - mówi Rafał Niburski, radny PiS. - Najlepiej, żeby to był ktoś tak zasłużony jak Tadeusz Zawadzki „Zośka” , żołnierz AK.

A co sądzą mieszkańcy? - A komu przeszkadza Zawadzki, już się przyzwyczailiśmy do niego, może wart o pomyśleć nad czymś bardziej pożytecznym - uważa pan Henryk, którego spotkaliśmy na ulicy Zawadzkiego.

Bez zastrzeżeń
Sam pomysł popiera Instytut Pamięci Narodowej. - To bardzo dobry pomysł. IPN wspiera tego rodzaju inicjatywy. Aleksander Zawadzki już od dawna patronem żadnej ulicy ani osiedla być nie powinien - uważa Michał Siedziako ze szczecińskiego oddziału IPN. - To człowiek o haniebnej biografii, który przyczynił się do powojennej sowietyzacji Polski. Współtworzył system opresji, był bezwolnym wykonawcą poleceń z Moskwy. Nie takich patronów chcielibyśmy mieć w wolnej Polsce. Postać, którą radni proponują jest natomiast zasłużoną i godną upamiętnienia. Nazwa skrótowa „osiedle Zawadzkiego” utrwaliła się w potocznym obiegu i jeżeli mieszkańcy Szczecina są do niej przyzwyczajeni to propozycja radnych jest zasadna i IPN nie będzie wysuwał zastrzeżeń.

Generał Zawadzki bohater?
Gwoli prawdy trzeba dodać, że znalazł się również obrońca dotychczasowego patrona. W sieci znaleźliśmy taki wpis: „To żadna hańba. Aleksander Zawadzki walczył w obronie Lwowa i w wojnie polsko-bolszewickiej po stronie Polaków (za co został odznaczony), był prześladowany i więziony w II RP za poglądy, walczył w polskich jednostkach wojskowych na froncie wschodnim. To jest tak samo niejednoznaczna postać jak wiele innych mających ulice. Za powyższe zasługi należy mu zachować istniejącą nazwę ulicy, a nie robić jakieś wybiegi i przeinaczać znaczenie nazwy na innego Zawadzkiego” - pisze Mariusz W.

Sprawa zmiany nazwy ulicy Zawadzkiego nie jest nowa. Była już omawiana w 2009 roku i także wzbudziła emocje. Wówczas pojawił się pomysł zmiany Zawadzkiego na Zawadzkiego, bez zmiany imienia. W odmętach historii odnaleziono
Aleksandra Zawadzkiego (ur. 1798, zm. 1868) - polskiego biologa, profesora Uniwersytetu Lwowskiego. Był dziekanem wydziału filozoficznego UL.

Fakty o patronach
Aleksander Zawadzki (1899-1964) Ps. „Kazik”, „Wacek” - przed wojną zawodowy funkcjonariusz Międzynarodówki Komunistycznej, członek władz i centralnych struktur KPP, PPR, PZPR, wysoki funkcjonariusz państwowy w okresie stalinizmu i w czasach Gomułki. Jako wysoki funkcjonariusz stalinowskiej Polski był współodpowiedzialny za zbrodnie stalinizmu, terror, łamanie praw człowieka. Od listopada 1952 r. był formalnie głową komunistycznego państwa jako przewodniczący Rady Państwa PRL. Od roku 1954 był członkiem władz i przewodniczącym utworzonego przez komunistów Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Narodowego, a następnie Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu. Zmarł 7 VIII 1964 r. w Warszawie.

Żródło IPN.gov.pl

Tadeusz Leon Józef Zawadzki[1], przybrane nazwisko: Tadeusz Zieliński, ps. „Kajman”, „Kotwicki”, „Tadeusz”, „Zośka” (1921 - 1943).

Instruktor harcerski, harcmistrz, podporucznik AK, komendant Grup Szturmowych na terenie Warszawy, jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. 26 marca 1943 dowodził grupą „Atak” w akcji pod Arsenałem podczas której odbito z rąk Gestapo 21 więźniów, wśród nich jego przyjaciela, Jana Bytnara „Rudego”. Za udział w tej akcji otrzymał w maju 1943 Krzyż Walecznych. Źródło: wikipedia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto