Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w sieci szkół. CEO ma trzy lata na poprawę wyników

Małgorzata Klimczak
Centrum Edukacji Ogrodniczej dostało szansę na poprawienie swoich wyników w ciągu trzech lat. To wynik porozumienia między przedstawicielami szkoły i urzędu miasta.

Na najbliższej sesji rady miasta będą omawiane zmiany w sieci szkół w Szczecinie. Jedną z najbardziej dyskutowanych kwestii od kilku tygodni jest połączenie Centrum Edukacji Ogrodniczej w Zdrojach z Zespołem Szkół nr 2 w Dąbiu. Po wielu dyskusjach Wydział Oświaty przedstawi stanowisko w sprawie CEO, w którym wyraża wolę podjęcia rozmów z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie przejęcia przez Ministerstwo tej szkoły. Jeśli Ministerstwo z decyduje się na przejęcie CEO pod opiekę, szczecińska Rada Miasta odstąpi od wszelkich czynności prawnych w sprawie rozwiązania tej szkoły. Dziś przedstawiciele Ministerstwa będą wizytować szkołę. Na pewno nie zapadną jeszcze żadne decyzje w tej sprawie. To tylko wstępne rozeznanie.

- To jedna z możliwości dla CEO, druga to program naprawczy na 3 lata - mówi Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty. - Proponujemy stopniować wskaźniki, jakie szkoła ma osiągnąć. Wskaźniki te mają dotyczyć zdawalności egzaminu maturalnego, zdawalności egzaminów zawodowych, rezygnacji przez uczniów z nauki w trakcie cyklu edukacyjnego, uczniów powtarzających klasę.

W I roku programu naprawczego zdawalność matury miałaby osiągnąć 65 proc. , a w drugim roku - 70 proc. Zdawalność egzaminów zawodowych jest trochę wyższa, bo dla absolwentów technikum egzamin zawodowy i dyplom technika wydaje się być ważniejszy i uczniom bardziej na tym zależy.

- Te wskaźniki procentowe są dla nas nie do zaakceptowania - mówi Hubert Nawojski, przedstawiciel Rady Rodziców. One powinny wynikać z porównania z innymi szkołami rolniczymi i ogrodniczymi. Poza tym nie były one akceptowane z naszą stroną.

- Prosiliście o obniżenie wskaźników i ten postulat został spełniony - wyjaśnia Lidia Rogaś. - Nie mammy dostępu do danych ze szkół rolniczy i ogrodniczych, ponieważ Centralna Komisja Egzaminacyjna dysponuje średnią krajową techników.

Autopoprawka dotycząca programu naprawczego będzie również wprowadzona pod obrady podczas najbliższej sesji Rady Miasta. Program naprawczy ma trwać do 31 sierpnia 2021 roku.

Podczas sesji będą też omawiane zmiany w innych szkołach. Poprzednia sieć szkół powstała na okres przejściowy do czasu wygaszenia gimnazjów, dlatego teraz trzeba dokonać niewielkich zmian.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 9 przy ul. Małkowskiego w miejsce wygaszonego Gimnazjum nr 9 powstanie nowa Szkoła Podstawowa nr 15 i będzie tworzyć zespół szkół z obecnym Liceum Ogólnokształcącym nr 8.

Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 przy ul. Orawskiej w tym roku zakończy działalność X LO, natomiast pozostanie tam Szkoła Podstawowa nr 55. Podstawówka jest bardzo duża, na jednym poziomie ma nawet 7 oddziałów, a po dołączeniu klas VII i VIII stała się jeszcze większa, natomiast liceum było małe, stąd decyzja, żeby je wygasić. Nowe liceum powstanie za to niedaleko, na ul. Dunikowskiego w budynku po wygaszonym Gimnazjum nr 9.

Kosmetyczne zmiany przejdzie Technikum Zawodowe nr 4 w Zespole Szkół nr 8 przy ul. 3 Maja. Na wniosek dyrekcji zmieni nazwę na Technikum Organizacji i Zarządzania. Technikum Hotelarskie i Technikum Gastronomiczne w Zespole Szkół nr 6 przy ul. Sowińskiego połączy się w jedno Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie. TEchnikum Kolejowe zmieni nazwę na TEchnikum Energetyczno-Transportowe.

Wygaszane będą także szkoły bez naboru.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto