(© Sebastian Wołosz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Żegluga na Odrze wstrzymana. Na razie rzeka nie zagraża rejonom zamieszkałym wzdłuż koryta, ale lodołamacze ruszyły do akcji.

- Rozpoczęliśmy kruszenie lodu - informuje dr Andrzej Kreft, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. - Rzuciliśmy do akcji wszystkie 7 naszych jednostek z Odry Zachodniej na Regalicę. Oczyściły koryto Odry, dotarły do Jeziora Dąbie i wyłamały w lodzie rynnę szerokości 350-400 metrów aż do Zalewu Szczecińskiego.

Dyrektor informuje, że od Gryfina do Jeziora Dąbie i dalej do Zalewu lodołamacze skruszyły lód. A południowe wiatry ładnie spychały krę w kierunku Zatoki Bałtyckiej.

W piątek RZGW rzuca do akcji wszystkie nasze oraz 6 niemieckich jednostek.

- W kierunku Gryfina o 7 rano ruszą 4 nasze lodołamacze, 3 pozostałe kieruję na jezioro Dąbie - dodaje dyrektor Kreft. - Jednostki niemieckie znajdują się już w Schwedt. Kanałami dotrą do Odry Zachodniej. Część ruszy w górę rzeki natomiast pozostałe kierują się też na jezioro Dąbie. Musimy tutaj przygotować miejsce do odbioru kry spływającej z góry Odry.

Dyrektor informuje, że Odra zamarznięta jest powyżej Warty. Trochę go ta sytuacja niepokoi, ponieważ są to już odcinki o małych głębokościach, gdzie dotarcie lodołamaczy może być niemożliwe.

- Zobaczymy jak będzie rozwijać się sytuacja - dodaje dyrektor. - Decyzja o rozpoczęciu akcji w czwartek, mimo minusowych temperatur, okazała się słuszna. W piątek możemy już wszystkimi siłami kontynuować łamanie lodu.

Piotr Jasina

Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!