Ceny za zboże w skupach spadają z tygodnia na tydzień. Rolnicy zapowiadają protest przed Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie na 26 sierpnia N a 26 sierpnia rolnicze związki zawodowe oraz przetwórcy zapowiadają pikietę ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Ceny za zboże w skupach spadają z tygodnia na tydzień. Rolnicy zapowiadają protest przed Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie na 26 sierpnia

N a 26 sierpnia rolnicze związki zawodowe oraz przetwórcy zapowiadają pikietę przed Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie. Protest jest wymierzony w niskie ceny za zboże, jakie otrzymują. - Popieramy ten sprzeciw - mówi Ryszard Kozłowski, przewodniczący Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Sławieńskiego. - Ceny w skupach są dramatycznie niskie. Są one poniżej progu opłacalności. Przy słabszej wydajności z hektara rolnikowi nie opłaca się kosić zboża kombajnem, bo słono do tego dopłaci.
- Ceny w skupach są beznadziejne, właściciele firm zaniżają je i na dokładkę lecą one systematycznie w dół -wtóruje Zdzisław Sieradzki, prezes Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Postominie. - Stoisław kpi sobie z dostarczających zboże i kupuje je wybiórczo. Wielu z gospodarzy wróciło do domu z plonami. Tak tragicznie podczas żniw nie było nawet za komuny.
Z. Sieradzki także popiera protest rolników, który będzie w Szczecinie, ale powątpiewa by on coś dał.
- Jeżeli rząd nic nie zrobi, to kwestią czasu jest aż ceny za żywność poszybują bardzo mocno w górę - dodaje Sieradzki. - Do Szczecina się nie wybieram, bo to ponad 250 kilometrów, a jechać tylko pokazać się wojewodzie nie ma sensu. Szkoda, że nic nie wyszło z utworzenia województwa środkowopomorskiego.
Według Albina Badowera, prezesa PZZ Stoisław przedsiębiorstwo to skupiło już 40 tys. ton zboża z planowanych do końca sierpnia 50 tys. ton.
- Rolnicy mają rację. Cena za zboże jest bardzo niska, ale to jest cena rynkowa - mówi A. Badower. - Taką płacą wszyscy kupujący w kraju. Nie ulega wątpliwości, że takie stawki wpłyną negatywnie na przyszłość rolnictwa. Nie będzie pieniędzy na zakup nawozów, czy maszyn. Kryzys na roli będzie dopiero odczuwalny w przyszłym roku.
Cennik - PZZ Stoisław: pszenica konsumpcyjna: Stoisław 480 zł tona, Darłowo 460 zł tona, Bobolice 450 zł tona. Żyto konsumpcyjne: Stoisław 250 zł tona, Darłowo 230 zł tona, Bobolice 230 zł tona. Jęczmień jary do przetwórstwa: Stoisław 350 zł tona, Darłowo 330 zł tona. Owies do przetwórstwa: Stoisław 230 zł tona, Darłowo 210 zł tona.
Cennik - Centrala Nasienna Sławno: pszenżyto paszowe - 260 zł tona, żyto paszowe - 230 zł tona, owies paszowy cele opałowe - 200 zł tona, jęczmień paszowy - 320 zł tona, pszenica paszowa - 350/360 zł tona.
Uwaga: podane ceny mogą ulec zmianie.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!