Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wścieklizna w Szczecinie. Zobacz, które obszary są zagrożone

Kasia Sienkiewicz
W centrum miasta martwego nietoperza zakażonego wścieklizną. W Szczecinie wyznaczono obszary zagrożone wścieklizną.

Rozporządzenie wojewody w sprawie określenia obszarów zagrożonych wścieklizną, a także sposobu ich oznakowania oraz nakazów i zakazów obowiązujących na tych obszarach obowiązuje od 24 lutego. Wytycza zarówno obszary w centrum miasta, jak i na prawobrzeżu, częściowo dotyka też gminę Stare Czarnowo.

- Wścieklizny u nietoperzy nie zwalczymy, nie ma takich możliwości – tłumaczy dr Tomasz Grupiński, Wojewódzki Inspektor Weterynarii - Dlatego trzeba bardzo ostrożnie do tych zwierząt podchodzić: nie dotykać, nie płoszyć śpiących zwierząt, zawiadamiać inspekcję weterynaryjną lub straż miejską o padniętym zwierzęciu, nie lekceważyć ryzyka. Wśród innych gatunków ssaków wścieklizny na terenie województwa zachodniopomorskiego nie stwierdziliśmy.

Dr Grupiński podkreśla, że główne źródło ryzyka stanowią wyłącznie nietoperze, a w sytuacji braku zachowania należytej ostrożności istnieje ryzyko przeniesienia choroby na inne zwierzęta lub człowieka.

Osoby, które chcą podróżować ze zwierzętami poza obszar zagrożony wścieklizną wyznaczony w rozporządzeniu – powinny zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii. Na obszarach zagrożonych zwierzęta domowe powinny być trzymane na uwięzi (psy) lub w zamknięciu (koty).

Na granicach obszarów zagrożonych władze samorządowe są zobowiązane umieścić tablice z ostrzeżeniem „UWAGA – WŚCIEKLIZNA – OBSZAR ZAGROŻONY”. W myśl rozporządzenia zakazane jest także organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę.

Rozporządzenie obowiązuje do odwołania.

Obszar zagrożony nr I obejmuje osiedla : Arkońskie-Niemierzyn, Niebuszewo, Żelechowa, Drzetowo-Grabowo, Międzyodrze- Wyspa Pucka, Pomorzany, Świerczewo, Pogodno, Niebuszewo-Bolinko, Łękno, Śródmieście-Północ, Centrum, Turzyn, Stare Miasto, Śródmieście-Zachód, Nowe Miasto oraz obszar Cmentarza Centralnego.

Obszar zagrożony nr II obejmuje osiedla: Dąbie (ograniczone od strony północnej rzeką Chełszcząca), Zdroje, Bukowe-Klęskowo, Słoneczne, Majowe, Kijewo, granica obszaru zagrożonego od strony południowo-wschodniej w miejscu przecięcia ulicy Koziej z granicą powiatu gryfińskiego wchodzi na jego teren i biegnie wzdłuż drogi dojazdowej do miejscowości Kołowo, na wysokości masztu telewizyjnego Kołowo skręca w stronę zachodnią i biegnie po południowej ścianie lasu do drogi nr 1352Z, dalej drogą 1352Z do autostrady A6 gdzie przecina granice powiatów i biegnie wzdłuż autostrady A6 w kierunku północno-wschodnim do zjazdu Podjuchy i Ronda Zołnierzy Wyklętych, dalej granica obszaru zagrożonego przebiega przy Hotelu Panorama po jego wschodniej stronie do ul. Radosna i łączy się z zachodnią granicą administracyjną osiedla Zdroje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto