Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizualizacje nowego hotelu na Podzamczu. Jest szansa na inwestycję?

Marek Rudnicki [email protected]
Wizualizacja robi wrażenie. Tu na pierwszym planie kamieniczki przy ulicy Panieńskiej i widok na Ratusz Staromiejski
Wizualizacja robi wrażenie. Tu na pierwszym planie kamieniczki przy ulicy Panieńskiej i widok na Ratusz Staromiejski MIMO studio
Na stronie szczecińskiego Federacyjnego Biura Architektonicznego pokazano wizualizacje, która pokazuje zabudowę działki na Podzamczu, gdzie jeszcze w 1998 roku stał orbisowski hotel Arkona, a dziś jest dziura. Wykonało ją MIMO Studio.

Jako inwestor występuje „Orbis”. W metryczce opisowej podano, że jest to „zabudowa usługowo - mieszkaniowa podzielona na dwie podstawowe funkcje: Hotel IBIS Styles oraz funkcję mieszkaniową wielorodzinną z usługami za poziomie przyziemi poszczególnych części zabudowy”.

W opisie odnotowano też, że będzie to zabudowa pierzejowa z wewnętrznym dziedzińcem rekreacyjnym. Elementy okien i okładziny elewacyjne naprzemiennie wzmocnione o uskoki „będą odzwierciedlały podziały historyczne” stojących tu przed wojną kamienic. Podobną rolę spełnią zróżnicowane wysokością dachy.

Autorami projektu są architekci Ryszard Burbicki, Marcin Durys, Monika Sobczyk i Adam Zwoliński. Powierzchnia użytkowa, to 11,5 tys. m kw. Przewidziano 44 miejsca postojowe dla samochodów oraz ulokowanie w kamieniczkach, prócz lokali usługowych, 58 mieszkań.

Projekt robi więcej niż dobre wrażenie. Jest spójny, nowoczesny, a jednocześnie oddający historyczny charakter miejsca, jakim jest Podzamcze. Wprawdzie daleko mu do Domu Moninów na Rynku Siennym, ale zaprojektowane z dużo większą finezją niż nowe „szkaradki” na tymże rynku.

W styczniu tego roku na teren po Arkonie wszedł archeolog. Odkopano piwnice dawnych domów odsłaniając m.in. część niezniszczonej przy budowie hotelu Arkona dawnej ulicy Kurzej Stopki. A poza tym różne ciekawe artefakty, jak elementy zniszczonej dorożki z obręczami kół, dobrze zachowanymi piastami oraz amortyzatorami (jedna z kamienic miała garaż dla tego rodzaju pojazdu), pomieszczenia z zachowanymi biało-niebieskimi kaflami ułożonymi na ścianach od podłogi do stropu czy chłodniczą maszynę parową.

Na razie zarówno Orbis, jak i magistrat milczą, czy to gotowy projekt i czy zostanie wdrożona jego realizacja.

Rok temu informowaliśmy, że jest projekt hotelu, który miał powstać na miejscu Arkony. Wówczas Orbis uzgadniał go z władzami miasta. Orbis zastrzegał jednak: „Do czasu uzyskania akceptacji, nie możemy udzielać wiążących odpowiedzi”. Zdradzono jedynie (co dziś mamy na wizualizacji), że „_będzie to hotel Ibis Styles, ma mieć cztery piętra i 120 pokoi_”. Jak wówczas nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, miasto zażądało, aby Orbis uwzględnił podziały historyczne, nie godząc się na jedną, zwartą bryłę.

Jak się wydaje, te żądanie Orbis spełnił.

Trochę historii

24.IV. 1970 r. - pierwszy gość wynajął pokój w Arkonie;
2008 - hotel zburzono

Zobacz też:

Inwestycje w Szczecinie
Zaglądamy do środka. Hotel Zamek w Szczecinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto