Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalu na Pomorzanach drukują chore nerki w 3D [wideo]

Paulina Targaszewska
Urolodzy ze szpitala na Pomorzanach przed operacją pokazują pacjentom modele ich nerek. Wszystko dzięki specjalnej drukarce 3D, którą zakupili z własnych funduszy.

- Drukowanie trójwymiarowych modeli nerek naszych pacjentów jest dla nas ogromną pomocą, bo pozwala dokładniej zaplanować przebieg operacji - mówi prof. Marcin Słojewski, kierownik kliniki urologii i onkologii urologicznej w szpitalu na Pomorzanach. -

Najważniejsze jest jednak, że te modele ułatwiają nam kontakt z pacjentami. Choremu łatwiej jest zrozumieć jak wygląda jego nerka, co jest z nią nie tak i jak będzie wyglądała operacja, kiedy pokazujemy mu wydrukowany model jego narządu.

Jako pierwszą wydrukowano nerkę z wielkim 15-centymetrowym guzem. Wtedy wydruku dokonano na zewnętrznej drukarce. Samo drukowanie trwało kilka dni, model był plastikowy, brązowy i nieco pomniejszony od oryginału.

Od niedawna urolodzy ze szpitala na Pomorzanach mają do swojej dyspozycji własną drukarkę 3D, którą kupili z własnych funduszy. Do tej pory wydrukowano nią już 5 chorych nerek. Wśród nich jest m.in. model nerki z dwoma tętnicami nerkowymi i złośliwym nowotworem oraz model chorej nerki, już wcześniej operowanej.

- Te modele są drukowane w skali 1:1, a sam druk trwa około 4 godzin - mówi dr Adam Gołąb z kliniki urologii i onkologii urologicznej w szpitalu na Pomorzanach. - Można je drukować w kolorze. Dzięki temu wyraźniej widać wszelkie zmiany.

Drukowanie modeli narządów stosowano do tej pory głównie w stomatologii i ortopedii. Wykorzystywanie tej metody w urologii jest nowością.

- Aby stworzyć taki model konieczne jest przetworzenie obrazu tomograficznego w specjalny plik obsługiwany przez drukarkę 3D - mówi dr Gołąb. - Obróbka cyfrowa jest dość złożona. Są specjalne programy, które ułatwiają ten proces, ale sprawdzają się one głównie w stomatologii i ortopedii, gdzie ważne jest wyfiltrowanie z obrazu struktury kostnej. Nerka jest jednak narządem miękkim, który znajduje się wśród innych narządów w jamie brzusznej. Nie ma niestety jeszcze tak doskonałych programów, które w obrazie komputerowym potrafiłyby oddzielić nerkę od śledziony czy jelit. Tworzenie modeli nerek jest więc dość czasochłonne i trudne, ale wierzymy, że z czasem będzie to coraz łatwiejsze i coraz bardziej powszechne.

Nerka z guzem
Szczecińscy urolodzy ze szpitala na Pomorzanach po raz pierwszy wydrukowali trójwymiarowy model nerki w maju tego roku. Wszystko po to, aby pomóc pacjentowi, który zgłosił się do szpitala z nerką, na której pojawił się blisko 15-centymetrowy guz. Należało go wraz z nerką usunąć. Operacja była jednak na tyle trudna, że lekrze postanowili przed jej wykonaniem, dokładnie ją zaplanować. Pomógł w tym wydrukowany model chorej nerki. Był o około 20 procent mniejszy od oryginału, ale niezwykle dokładny i realistyczny. Dzięki niemu wcześniej zaplanowano cały przebieg operacji i bez komplikacji wykonano zabieg. Wydrukowanie modelu w trójwymiarze trwało kilka dni.Model został przygotowany na podstawie obrazu tomograficznego, który następnie przerobiono w specjalny plik i wysłano do drukarki 3D. W jego przygotowaniu pomogli specjaliści z Zachodnipomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto