Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W muzeum uratują unikatowy pojazd

Redakcja MM
Redakcja MM
To jedyny prototyp nietypowego junaka B23, który powstał w Szczecińskiej Fabryce Motocykli.
To jedyny prototyp nietypowego junaka B23, który powstał w Szczecińskiej Fabryce Motocykli. Redakcja MM
W Muzeum Techniki i Komunikacji będzie poddany renowacji trzykołowy junak. To prawdziwa perła w kolekcji muzeum.

Junak B23 powstał z myślą o przedsiębiorcach, miał służyć do przewozu towarów. Ma drewnianą skrzynię ładunkową i częściowo zabudowaną kabinę dla kierowcy i pasażera.

– Jest napędzany silnikiem motocykla junak – mówi Jacek Kosiński z Muzeum Techniki i Komunikacji. Zajezdnia Sztuki. – Napęd na tylne koła jest przekazywany za pomocą wału. Był używany do przewożenia ładunków w fabryce Polmo. Stał w zakładowej izbie pamięci, po jej likwidacji był przysypany gruzem i śmieciami. Chcemy go doprowadzić do stanu pierwotnego.

Trójkołowiec jest w niezłym stanie technicznym. Ma co prawda kilka wgnieceń karoserii i brakuje mu tylnych lamp, ma też uszkodzoną skrzynię ładunkową, ale jak podkreślają muzealnicy – jego remont nie będzie skomplikowany. Pojazd będzie wyremontowany do końca tego roku, w przyszłym roku będziemy mogli go podziwiać na wystawie w muzeum.

Skarbnicą wiedzy o tym nietypowym junaku jest Zbigniew Konieczek, który był zatrudniony w sekcji prób i badań Szczecińskiej Fabryki Motocykli.

– Jego ładowność wynosiła około 300 kilogramów, był rozwinięciem konstrukcji junaka B20 (pojazd ze skrzynią ładunkową, kierowany przez jedną osobę – przyp .red.), także trójkołowego – mówi pan Zbigniew. – Dlaczego nie wszedł do produkcji? Z dnia na dzień przyszła decyzja o zaniechaniu produkcji junaków. Przypominam, że produkcja motocykli trwała od 1957 do 1965 roku. To bardzo krótko.

Renowację wsparł Zakład Gazowniczy w Szczecinie, który dał 5 tysięcy złotych na remont prototypowego junaka bagażowego B23. Umowa jest już podpisana.

– Wspieramy kulturę, także techniczną, w ubiegłym roku przekazaliśmy pieniądze na remont moskwicza, teraz na junaka. Chcemy, żeby współpraca z muzeum była kontynuowana – mówi Andrzej Szurobura z Zakładu Gazowniczego Szczecin Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto