(© Redakcja MM)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

10 kur z zachodniopomorskiej fermy będzie dorastało w naturalnych i godnych warunkach. Aktywiści ze szczecińskiej organizacji Basta wykradli 10 kurcząt z przemysłowej farmy.

Kilka nocy temu działacze szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt Basta zakradli się na teren fermy, gdzie hodowane są kurczaki i postanowili wynieść 10 kur, by chociaż one uniknęły śmierci oraz warunków przemysłowych. Zapytaliśmy organizację, dlaczego zdobyli się na takie działanie?

- Jednym z powodów było to, że chcieliśmy by chociaż część tych zwierząt uniknęła takich warunków, w jakich są one hodowane. A drugim powodem było to, by pokazać jak wygląda taka hodowla broilerów - kurczaków na mięso. Są one karmione sztuczną karmą, nigdy nie widziały światła dziennego, bo dorastają przy sztucznym oświetleniu. Proces ich dorastania trwa 6 tygodni! Przez co mają problemy z kończynami - mówi nam Łukasz Musiał, jeden z aktywistów Basty.

Teraz kury przebywają w bezpiecznym miejscu i czekają na wiosnę. Zostały one przetransportowane na wieś, gdzie żyją w normalnym kurniku i nikt od nich niczego nie wymaga.

- Będą żyły spokojnie i bez stresu, jak normalne zwierzęta, tak jak pies czy kot - dodaje na działacz Basty.

Aktywiści nie ujawniają miejsca przebywania kurcząt. Ale zapewniają, że kury będą spokojnie dorastały.

- Ferma z której zostały one uratowane, też raczej tego nie zauważy, ponieważ 10 kur, które zostały wyniesione to tak naprawdę 0,001 całej hodowli. Zdarza się, że w takich sztucznych kurnikach hoduje się do 50 tys. kurcząt - mówi nam działacz.

Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (30)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

hodowca drobiu kobylanka (gość)

hahaaa. to nie było włamanie. zapytajcie musiała czy zna właściciela tej fermy, a się zdziwicie

Obelix (gość)

Po prostu ukradli czyjąś własność!!!. Jak można kogoś okraść i się tym szczycić ? To tak jakby ukradli komuś z zagrody konia ,psa krowę !!! Słyszałem w radiu wypowiedź jednego z tych złodziei : "zrobili to bo były przetrzymywane w brew swojej woli"- Czy to nie chora argumentacja!?

ratman (gość)

Te kurczaki wymagają ogrzewania, inaczej zdechną. Brawo dyletanci, mogę się założyć, że te kurczaki już zdechły. Takie małe wymagają ogrzewania, a wsadzili je do jakiejś klatki na mrozie ! Swoją drogą to włamanie z rabunkiem, chciałbym, żeby za to odpowiedzieli karnie.

kurojad (gość)

Czego tu wymagać od złodziei cudzej własności, od kurokradów?. Żądają poszanowania od innych a sami łamią prawo zamiast próbować je zmienić metodami prawnymi, ot zakłamane kurokrady!
Może jutro przyłapani na następnej kradzieży zamordują stróża lub właściciela kurzej farmy? Od rzemyczka do pętliczka!

polor (gość)

Bardzo dobrze zrobili. 100% poparcia dla nich. Szkoda, że właściciela fermy nie udało się zamknąć do jakiejś klatki na mrozie.

Gośka (gość)

Zwierzęta i ptaki na weganizm. Należy zabronić ptactwu i zwierzętom jeść robale, i słabsze zwierzęta, a i jeszcze trzeba zabronić rybom jeść mniejsze ryby.
Niech wszyscy żrą trawę, jagódki itp.

kurojad (gość)

mrówki i mszyce(tarczniki) nie mają swoich kurokradów?. mrówki traktują tarczniki jak ludzie np. hodowlę świń – po prostu je zjadają
http://www.polityka.pl/nauka/natura/1518560,1,sprytne-mrowki-co-sobie-hoduja.read

bolus

w gospodarstwach rolniczych.... ..podczas wysokich mrozów lub wysokiego śniegu kury i inne również są stłoczone w brudnych , ciasnych kurnikach .Często tygodniami nie wypuszcza się ich na dwór z powodu warunków atmosferycznych.Ideologom radzę najpierw zasięgnąć języka a nie tylko atakować fermy...Fermy są badane pod kątem sanitarnym i weterynaryjnym .Prywatne kurniki w gospodarstwach niestety nie !

Daniel. Czyli będziemy żryć ,,trawę''... Przepraszam, a czy rośliny nie mają prawa do godnego istnienia? Czy przypadkiem nie jest humanitarne odbieranie roślinom takich elementów jak orzechy, czy nawet nie wspominając o barbarzyńskim wyrzynaniu kapust?! Przecież to jest nie do pomyślenia! Najlepiej jedzmy kamienie...

Daniel (gość)

do GALLO. W filmie na końcu jest zachęcenie do WEGNIZMU.. czyli aktywiści propagują taki styl życia, gdzie zwierzęta traktowane są jak podmioty, a nie przedmioty.. więc nie mówią o małych hodowlach tylko o jedzeniu warzyw, owoców, zbóż, orzechów... pokarmów pochodzenia roślinnego.

Gallo (gość)

Do Daniela. Już to widzę, jak z restauracji znikają wszystkie steki, piersi z kurczaka, ryby, polędwiczki, kotlety itp., a z półek sklepowych jajka, kiełbasy, mięsne mrożonki i wszystko inne to, co jest pochodzenia zwierzęcego. Już widzę, jak ludzie rezygnują z wypieków i wyrobów cukierniczych, które nie powstałyby bez dodatku jajek. Bądźmy realistami !
Poza tym, w historii ludzkości ludzie ZAWSZE byli wszystkożerni i ZAWSZE jedli białko zwierzęce. Modne ostatnimi czasy rozmaite ideologie, nie mają więc nic wspólnego z naturą (żeby nie powiedzieć, że są z nią sprzeczne).

Daniel (gość)

do GALLO. Co znaczy NATURA? na całym świecie ludzie nie zawsze jedli mięso.. co jedli zanim nauczyli się wyrabiać broń do polowania? Jednak to inne czasu. Obecnie nasza cywilizacja ma mało wspólnego z pierwotną naturą. Również w historii ludzkości "zawsze" było niewolnictwo innych ludzi, gwałty, rasizm itd.. jednak dziś większość ludzi gardzi tego typu zachowaniami, a niewolnictwo w jawnej formie nie istnieje.

Można by powiedzieć sto lat temu.. bądźmi realistami kobiety nie będą miały prawa głosu, bo to mężczyzna jest "silniejszy" i "zawsze był" i to on ma decydować. Czasy się zmieniają i etyka poszerza swoje horyzonty.

Teraz dużo osób mówi, żeby zwierzęta miały swoje prawa.. ale nie prawa do głosowania.. tylko do życia i wolności.

Coraz więcej ludzi przechodzi na wegetarianizm i weganizm i możliwe, że ten rozpęd nabierze tempa.

Nie ma żadnego problemu, żeby robić wegańskie wypieki bez jajek. Takie torty czy ciasta można kupić np. w filipince - cukierni piekarni..
Mnóstwo przepisów jest na stronie www.puszka.pl

Gallo (gość)

Myślenie nie boli. A ja mam takie pytanko do aktywistów. W jaki sposób chcą oni zapewnić towar na półkach sklepowych rezygnując z hodowli przemysłowej ? Gdyby zamknąć te wszystkie kurniki, to mięso lub jajka (niezbędne właściwie do wszystkiego) byłyby dobrem luksusowym i bardzo, bardzo drogim. No, chyba, że w mieszkaniach w blokach ludzie sami trzymaliby w klateczkach po kilka kurek. Wiecie ile jaj dziennie zużywają cukiernie, piekarnie, restauracje itp ? Żadna podwórkowa hodowla nie zaspokoi takiego popytu ! Podobnie jest z mięsem kurzym.

bądźmy ekologiczni! (gość)

Bądźmy ekologiczni!. Powróćmy do ekologicznej żywności! Mięso jedli ludzie od początku swojego istnienia na Ziemi! Powróćmy do ekologicznej odzieży! Skórami i futrami z naturalnej zwierzyny ludzie okrywali się od początku swojego istnienia na Ziemi! Nie dajmy się ogłupiać idiotom, którzy namawiają do steków z soi lub do noszenia sztucznych futer! Sztuczne nie jest ekologiczne! Jest sztuczne i jego produkcja zatruwa środowisko!