Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikatowa operacja skoliozy w Zdrojach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Anna Folkman
Anna Folkman
W poniedziałek w szpitalu "Zdroje" odbyła się 50. operacja skoliozy. Pacjentką była 13-latka, u której wykonano operację zaawansowanej skoliozy (kąt skrzywienia ponad 80 stopni). Zabieg przeprowadził jedyny w kraju zespół złożony z kilku specjalistów.

- W Polsce operacje skolioz przeprowadzane są przez lekarzy ortopedów. Z informacji które posiadamy, szpital "Zdroje" jest prawdopodobnie jedynym w kraju, a z pewnością jedynym w północno-zachodniej części Polski ośrodkiem, w którym tego typu zabiegi wykonuje wyjątkowy, multidyscyplinarny zespół specjalistów złożony z ortopedy, neurochirurga oraz neurologa-neurofizjologa - mówi Magdalena Knop, rzeczniczka szpitala.

Podczas poniedziałkowej operacji zastosowano innowacyjny system Pass LP, który pozwala na wielopoziomową derotację poszczególnych kręgów biorących udział w skrzywieniu.

Wyjątkowym było użycie prętów korekcyjnych, które przygotowane zostały specjalnie dla tej pacjentki we Francji (indywidualny dobór długości i kąta wygięcia) w oparciu o wcześniej wykonane zdjęcia RTG.

- Pozwoliło to skrócić czas zabiegu oraz uzyskać bardziej precyzyjny wynik korekcji skoliozy - kończy Knop.

Więcej szczegółów tej operacji poznamy w czwartek, podczas konferencji z udziałem osób, które ją przeprowadzały. Być może będzie też szansa, by porozmawiać z samą pacjentką.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Problem skoliozy wśród dzieci to spory problem. Z powodu złego rozpoznania, trafiają one do specjalistów tu zbyt późno. Niestety przyczyną jest mylenie zniekształcenia osi kręgosłupa zwanego skoliozą i wad postawy. Bardzo często dzieci ze skoliozą giną w grupie całej rzeszy kolegów, u których wykryto właśnie wady postawy. To sprawia, że nie są odpowiednio leczone i trafiają do zabiegu operacyjnego zbyt późno, z bardzo zaawansowanym skrzywieniem.

Skolioza idiopatyczna (80 proc. wszystkich skolioz) jest schorzeniem, którego przyczyna nie jest znana. Prawdopodobnie ze względów hormonalnych skolioza przede wszystkim dotyczy dziewcząt. Przy dużych zniekształceniach ten stosunek wynosi 7 do 1. Nie można jej też zapobiec, jedynie spowolnić jej postęp. Jest niezależna od wad postawy. Okrągłe plecy, odstające łopatki, koślawe podudzia czy stopy nie są skrzywieniem kręgosłupa, to są właśnie wady postawy.

Skolioza to jednostka chorobowa, którą można rozpoznać badaniem klinicznym i potwierdzić na zdjęciu rentgenowskim wykonanym w pozycji stojącej. Skrzywienie wynoszące powyżej 10 stopni, choć może być niewidoczne, wymaga już leczenia i obserwacji - gimnastyki, powyżej 20 stopni noszenia gorsetu - np. systemu dynamicznego zbudowanego z elastycznych taśm, powyżej 45 stopni pomocą jest już tylko operacja.

ZOBACZ TAKŻE:

WIĘCEJ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto