Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica 9 Maja może zostać z tą samą nazwą [KOMENTARZ]

Marek Jaszczyński [email protected]
Gorzej za to z ulicą 26 Kwietnia, jest przeznaczona do zmiany patrona.

Instytut Pamięci Narodowej pomaga zweryfikować nazwy ulic podlegające zmianie na podstawie „Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego”. Nazwa „9 Maja” znalazła się na indeksie.

- 9 maja 1945 r. był obchodzony jako Dzień Zwycięstwa w Związku Sowieckim i w krajach przez niego zniewolonych. Celebrowanie go (również w dzisiejszej Rosji) z zasady jest połączone z podtrzymywaniem stalinowskiej narracji historycznej, opartej o propagandowe zafałszowania, w myśl których Armia Czerwona niosła wszystkim narodom europejskim wolność i niepodległość - wyjaśnia Paweł Knap ze szczecińskiego oddziału IPN. - W Polsce pod narzuconą przez Józefa Stalina władzą komunistów ogłoszono 9 maja „Narodowym Świętem Zwycięstwa i Wolności”. Podtrzymywanie takich interpretacji z okresu totalitarnego zniewolenia jest nie do pogodzenia z szacunkiem dla ofiar komunizmu.

Pomysł na pozostawienie nazwy ulicy, ale z nowym uzasadnieniem dla niej ma Andrzej Grodecki z Rady Osiedla Pomorzany.

- 9 maja to również oficjalny symbol Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950 r. - wyjaśnia swoją inicjatywę radny.

IPN nie widzi przeszkód, by zmienić uzasadnienie, ale jednocześnie przypomina, że uchwały o nazwach podejmuje Rada Miasta Szczecin.

Zmiany doczeka się inna nazwa ulicy - „26 kwietnia”, która dotyczy daty zdobycia Szczecina przez Armię Czerwoną. Nie ma możliwości innego jej uzasadnienia. IPN zaproponował na patronkę ulicy Annę Walentynowicz, opozycjonistkę w czasach PRL i współzałożycielkę Solidarności.

Zmiana nazwy oznacza zmianę meldunku dla ponad 2700 mieszkańców ul. 26 Kwietnia.

Mieszkańcy zbierali podpisy w obronie obecnej nazwy ulicy 9 Maja. Jest tu zameldowanych prawie 2900 osób. IPN nie ma zastrzeżeń, ale ostateczna decyzja należy do radnych rady miasta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto