Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa dyskusja wokół zwycięskiego projektu na przebudowę pl. Orła Białego

Oskar Masternak
Zmiany są konieczne. Taki wniosek można wysnuć po dzisiejszej dyskusji wokół zwycięskiego projektu na modernizację reprezentacyjnego placu.

Od dawna żaden temat nie wywołał tulu kontrowersji, co zwycięska wizja przebudowy placu Orła Białego. Prezydent Piotr Krzystek, odpowiadając na dochodzące do magistratu prośby postanowił zorganizować „okrągły stół”, choć nie podał jeszcze daty spotkania. Tymczasem sprawę przyszłości placu podjęli radni, zasiadający w komisji do spraw kultury, którzy zaprosili na posiedzenie autorów zwycięskiej koncepcji, architekta miasta, przedstawicieli rady osiedla, społeczników oraz mieszkańców przedmiotowego obszaru. Podczas spotkania udało się wyjaśnić kilka spornych spraw.

Nie jesteśmy mafią

Jednym z pojawiających się zarzutów dotyczących formy przeprowadzenia konkursu było to, że zwycięzca jest jednocześnie prezesem szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

- Markowi (Orłowskiemu - przyp. red.) byłoby niezręcznie wypowiadać się w tej sprawie, ale wbrew pojawiającym się opiniom nie jesteśmy żadną mafią. Jesteśmy, jako stowarzyszenie dumni, że Marek wygrał. Zdobywca drugiego miejsca również jest naszym członkiem. W myśl obowiązujących przepisów nie doszło do konfliktu interesów - podkreślił Karol Nieradka, wiceprezes szczecińskiego SARP-u.

Rada ma plan

Drugą instytucją, krytykowaną przez ostatnie dni, była Rada Osiedla Stare Miasto. Zarzucano jej niewsłuchanie się w głosy mieszkańców, którzy podczas konsultacji społecznych mówili o likwidacji parkingu na placu.

- Opowiedzieliśmy się za likwidacją miejsc parkingowych w centrum placu. Jednak każdego dnia przychodzą do nas mieszkańcy Starego Miasta, którzy mówią, że po przebudowie muszą być zapewnione miejsca przeznaczone do parkowania - mówi Małgorzata Zychowicz-Prus, przewodnicząca rady osiedla.

Idąc tą drogą osiedlowcy przedstawili siedem propozycji zmian w projekcie. Zawierają one likwidację miejsc parkingowych i rezygnację z ruchu kołowego na ulicach Staromłyńskiej (wzdłuż placu), Koński Kierat (odcinek o dul. Mariackiej) oraz na ulicy biegnącej obok sklepu „Pod Gwiazdami”. Kolejne propozycje dotyczą zwiększenia liczby ławek oraz utrzymanie wystawienniczego charakteru pierzei oddzielającej plac od planowanego parku.

- Obok tych propozycji chcemy, by miasto zajęło się kompleksowym rozwiązaniem problemu parkowania na terenie Starego Miasta - podkreśla Zychowicz-Prus.

Tkacka wymaga analizy

Gdzieś w tle dyskusji dotyczącej liczby miejsc parkingowych wokół placu i zieleni na samym placu pozostaje temat przebudowy ulicy Tkackiej.

- Założenia dotyczące tej ulicy są takie, że będziemy musieli to dokładnie przeanalizować. Zostanie tam skierowany ruch z ulicy Staromłyńskiej. Przy tym chcemy wyciszyć tam ruch. Skupić należy się przede wszystkim na uporządkowaniu chaosu parkingowego - mówi Marek Orłowski, autor zwycięskiej koncepcji.

Zebrani na posiedzeniu komisji do spraw kultury poruszali ponadto sprawę związaną z zielenią, która ma tworzyć tzw. Park Orła Białego. Pojawiły się głosy mówiące o tym, że jest to rozwiązanie rodem z PRL-u.

- W tym miejscu mógłby powstać rynek, którego naszemu miastu brakuje. Nawet po przebudowie ta zieleń będzie wychodkiem dla psów - mówi Marek Duklanowski, radny poprzedniej kadencji rady miasta.

ZOBACZ TEŻ: Włoski sznyt zawita na plac Orła Białego w Szczecinie. Miasto daje sobie trzy lata na realizację [WIZUALIZACJE, WIDEO]

Zapraszają na spotkanie

Z podobną inicjatywą, choć bez odniesień historycznych, wyszło stowarzyszenie Rowerowy Szczecin, które organizuje 13 lutego spotkanie z przedstawicielami jury konkursowego.

- Podczas spotkania chcemy lepiej poznać założenia projektu, który wygrał niedawny miejski konkurs. Do przedstawienia projektu zaprosiliśmy jego autorów: pracownię Orłowski, Szymański - Architekci. Na spotkanie zapraszamy mieszkańców (nie tylko) ul. Tkackiej i okolic, wszystkich zainteresowanych tematem stworzenia w Szczecinie „rynku”, przywracaniem klimatu starego miasta i tworzenia przyjaznych przestrzeni publicznych w Szczecinie. Jednym z pytań, na które będziemy szukali podczas spotkania odpowiedzi będzie: czy Szczecin stać na stworzenie rynku i starego miasta, wzorem innych miast, nie będącego parkingowcem? - informują w zaproszeniu na spotkanie członkowie Rowerowego Szczecina.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowy projekt pl. Orła Białego, stare problemy. Wybór sądu konkursowego budzi spore kontrowersje

WIDEO: Konkurs ws. pl. Orła Białego rozstrzygnięty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto