Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłusty czwartek. Zdradzamy sposoby na zrobienie zdrowego pączka [WIDEO]

Agata Maksymiuk
To właśnie dziś! Tłusty czwartek, czyli jedyny dzień w roku, kiedy pączka się nie odmawia. W końcu im więcej ich zjemy, tym większa pomyślność czeka nas w roku. Brzmi niezdrowo? Niekoniecznie.

Klasyczny pączek ma średnio 300 kcal, a statystyczny Polak w tłusty czwartek zjada takich trzy. I choć ta informacja może przyprawić o zawrót głowy niejednego żywieniowego specjalistę, to zamiast marudzić, lepiej znaleźć alternatywę, ponieważ pączki nie muszą być niezdrowe.

- Wystarczy użyć zamienników - przekonuje Celestyna Krajczyńska, blogerka kulinarna i pasjonatka zdrowego żywienia. - Podczas wyrobu ciasta zamiast po cukier można sięgnąć po ksylitol, który ma o 40 proc. mniej kalorii od białego cukru, tak samo jak np. erytrol czy syrop klonowy. Krowie mleko można wymienić na mleko migdałowe, owsiane czy sojowe. Na plus wyjdzie też użycie mąki bezglutenowej. Są też przepisy na bazie tofu. Pączków nie trzeba też smażyć, można je upiec, ograniczając tym samym tłuszcz.

I choć spacer do sklepu wciąż wydaje się łatwiejszym sposobem na zjedzenie słodkiego przysmaku, to warto podjąć cukiernicze wyzwanie i samodzielnie zabrać się za wyrób ciasta. - Pączek domowej roboty zawsze będzie lepszy od kupnego - mówi Celestyna Krajczyńska. - Po pierwsze, dlatego, że unikniemy sztucznych wspomagaczy smaku i spulchaniaczy. Po drugie, będziemy znali listę użytych składników. Poza tym, nie jest to wcale takie skomplikowane. W całym procesie wyrobu pączków najtrudniejsze jest jedynie przygotowanie drożdżowego zaczynu.

A jeśli zaczyn się uda, wyrobienie ciasta nie powinno nikomu sprawić trudności. - Najlepiej wyrabiać je ręcznie, tak aby do ciasta nie dostało się za dużo powietrza - wtrąca blogerka. - Dzięki temu pączki będą lekkie i puszyste.

Istotny jest też wybór nadzienia. W Polsce te najpopularniejsze to różana marmolada i budyń, ale z sukcesem można je zastąpić zdrowszą masą daktylową, masłem kakaowym własnej roboty czy domowym karmelem. - Nadzienie zależy od prywatnych preferencji - dodaje Celestyna Krajczyńska. - Są też osoby, które preferują pączki wytrawne, np. z serem fetą i szpinakiem. Sama jednak chybabym się nie skusiła.

Niestety, trzeba pamiętać o jeszcze jednym - umiar jest naszym przyjacielem. Tym bardziej że konsekwencje przejedzenia mogą być poważne.

ZOBACZ TEŻ:

Eksperci obliczyli, że jeden pączek nie pozostawi szkodliwych śladów u osoby zdrowej, jeśli po jego zjedzeniu 35 minut będzie pływać albo 20 minut będzie jeździć na rowerze, albo 15 minut biegać. Alternatywą jest też pół godziny intensywnego tańca czy gry w squasha. W innym przypadku zjedzony nadmiar kalorii odłoży się nie tylko w przysłowiowych „boczkach”, ale i na wątrobie. Do jedzenia pączków ostrożnie powinny też pochodzić osoby z cukrzycą i zaburzeniami tolerancji glukozy.

A skąd w ogóle pomysł, by w jeden dzień w roku objadać się pączkami? Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Początkowo był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. tłusty dzień.

Z tego okresu, prócz pączków, zostało jeszcze kilka przesądów. Ten najpopularniejszy wnosi, że jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka - w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Na wszelki wypadek warto o tym dziś pamiętać.

Czy jesteś nadziany? Sprawdź, jakim pączkiem jesteś! PSYCHOZABAWA
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto