Od 1 września osoby uprawnione mogą składać wnioski o świadczenia rodzinne. Aby to uczynić, trzeba odwiedzić czynne od 1 maja tego roku Szczecińskie Centrum Świadczeń.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Od 1 września w głównej siedzibie Centrum przewija się dziennie około 300 osób, prawie wszyscy składają wnioski o świadczenia rodzinne, pierwszego dnia składających było nawet około 400.

Dzięki uprzejmości dyrektorki Centrum, pani Joanny Błachowskiej-Kurbiel miałem dziś możliwość dowiedzieć się kilka faktów na temat tegorocznej akcji przyjmowania wniosków, oraz przyglądnąć się pracy pań przyjmujących wnioski.

Aby złożyć wnioski należy na początek pobrać czyste druki do wypełnienia, sam wniosek wypełnia się w jednym egzemplarzu, zaś oświadczenie o nieopodatkowanych przychodach i posiadaniu ziemi rolniczej wypełnia każdy dorosły członek rodziny.

Do pierwszej rejestracji należy wziąć ze sobą akty urodzenia dzieci, kolejne zgłoszenia tej czynności nie wymagają. Niestety, za każdym razem należy wykonać kserokopię obu stron dowodu osobistego.

Wypełnione dokumenty można wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej, listem poleconym, dzięki czemu unikniemy stania w kolejce. Jeśli jednak jesteśmy tradycjonalistami, to nie pozostaje nam nic innego, jak pojawić się w Centrum osobiście. Tam pobieramy bilet kolejkowy z systemu Qmatic i czekamy na wywołanie przez system mówiący naszego numerka. Centrum jest czynne od 7:30 i będąc kilka minut po 8 rano chętni otrzymywali numerki w okolicy 50. O 9:00 pobierano już numerki powyżej setki.

W następnej sali możemy skorzystać też ze zwykłej kolejki, bez numerków, i wydaje się, że jest tam mniej osób, zaś kolejka szybciej topnieje, to prawdopodobnie zasługa braku informacji wśród oczekujących.

Kiedy przychodzi nasza kolej, siadamy przed obliczem jednej z 5 pań (w sali z numerkami), i przedkładamy tam wszelkie niezbędne dokumenty. Raczej nie zdarza się, żeby wszystkie pozycje były prawidłowo wypełnione, wobec czego urzędniczka podczas weryfikacji wskazuje miejsca, gdzie należy dokonać poprawek, podpowiada, pyta o szczegóły. Wszystko odbywa się w spokojnej i miłej atmosferze.

Po zakończeniu weryfikacji wnioskodawca otrzymuje potwierdzenie złożenia wniosku, z podaną datą odbioru decyzji. Decyzje są do odbioru 21 dni po złożeniu dokumentów w okienku kancelaryjnym.

Osoby które zdecydują się na wysłanie dokumentów listem poleconym, będą zaproszone do uzupełnienia braków i poprawienia błędów, jeśli takie zostaną zauważone podczas weryfikacji przysłanych wniosków. I najważniejsze: zbyt późne złożenie wniosku może opóźnić wypłatę świadczeń rodzinnych, które od tego roku będą przyznawane na okres od 1 listopada do 31 października następnego roku - to jedna z ważniejszych zmian jakie wprowadzono w tym roku w Ustawie o świadczeniach rodzinnych.Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!