Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tiry na tory. Jak zapewnić dziecku bezpieczną drogę do szkoły?

Elżbieta Jaroś
Elżbieta Jaroś
plakat promocyjny, źródło: www.tirynatory.pl
Jesienią liczba wypadków gwałtownie wzrasta. W ubiegłym roku najwięcej kolizji wydarzyło się na terenie zabudowanym, a śmiertelnych kraks - poza obszarem miejskim. Najbardziej niebezpiecznie wciąż jest na długich szlakach komunikacyjnych, obleganych przez tiry. Akcję "Tiry na tory" wspiera W24.

Tegoroczny raport Komendy Głównej Policji "Wypadki drogowe w Polsce w 2010 r." nie napawa optymizmem. Z danych dokumentu wynika, że w ubiegłym roku na polskich drogach życie straciło 3 907 ludzi, a rannych zostało 48 952. Dramatyzmu tej sytuacji dodaje fakt, że najbardziej zagrożoną grupą ofiar wśród pieszych są dzieci w wieku szkolnym (7-14 - przyp. red.).

Autorzy dokumentu informują ponadto, że 71,7 proc. ogółu wypadków wydarzyło się w obszarze zabudowanym. Jednak największy odsetek śmiertelnych kolizji miał miejsce poza terenem mieszkalnym (zginęło 2 095 osób), podobnie, jak w 2009 roku przyczyną większości nie były złe warunki atmosferyczne (sic!). Zobacz, na których drogach niebezpieczeństwo jest największe oraz na jakie pojazdy dziecko powinno zwracać szczególną uwagę.

Dowiedz się więcej: Tiry na tory, a nie na drogi. Z petycją do premiera Tuska

Niebezpieczne drogi krajowe

Wyjątkową ostrożność powinni zachować mieszkańcy miejscowości, położonych przy drogach krajowych nr: 7, 8 i 1. Trasy te są jednymi z najdłuższych szlaków komunikacyjnych w Polsce, z tego też względu stale oblegają je ciężarówki i tiry. Słuszność decyzji o obecności tych pojazdów na drodze, wzbudza liczne kontrowersje. Instytut Spraw Obywatelskich (ISO) z Łodzi walczy, by na wzór państw zachodnich, ruch tirów odbywał się na torach kolejowych.

Choć wypadki z udziałem tirów stanowią mniejszy odsetek od kolizji samochodów osobowych, należą do najbardziej niebezpiecznych. 30 proc. kraks kończy się śmiertelnie.

Przeczytaj również: Tiry na tory. Czy straciliśmy kontrolę nad ciężarówkami?

Pojazdy, niejednokrotnie przeładowane, stanowią niebezpieczeństwo na drodze. Ciężarówka z towarem osiąga wagę ok. 40 ton. 16-metrowy ciężki samochód prowadzi się trudniej - jest mniej zwrotny, wolniej hamuje. Ponadto, zawodowi kierowcy często zmuszeni są pracować w pośpiechu - bez przerwy, przekraczając normę czasową. Dariusz Borowiecki z Państwowej Inspekcji Pracy powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim", że 70 proc. wypadków spowodowanych jest zagonieniem pracowników. W ubiegłym roku nadmierna prędkość była przyczyną 340 wypadków (na 1 121 wszystkich), wymuszenie pierwszeństwa spowodowało 255 kolizji, zaś niezachowanie bezpiecznej odległości - 141.

Czytaj więcej -->

Jak uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem?

Przede wszystkim, dziecko powinno być widoczne na drodze. Ubranie lub akcesoria malca muszą zawierać elementy odblaskowe.

Zobacz: Zostań kierowcą doskonałym

Wyniki raportu Komendy Głównej Policji wskazują ponadto, że o bezpieczeństwie na drodze w największym stopniu decydują przyzwyczajenia. Najczęstszą przyczyną wypadków, spowodowanych przez pieszych, było nieuważne wejście na ulicę (56,9 proc.), a w dalszej kolejności: przechodzenie przez ulicę w niedozwolonym miejscu (10,9 proc.). Dzieci powinny być świadome zagrożeń ruchu drogowego oraz odpowiednio poinformowane o uczestnikach ruchu i zasadach, które obowiązują na przejściach. Najlepiej, aby rodzice sami przestrzegali prawa i mogli stanowić wzór do naśladowania dla swoich pociech.

Tiry na tory

Inicjator akcji społecznej: "Tiry na tory" udowadnia, że zachodni model tranzytu kolejowego mógłby rozwiązać problem bezpieczeństwa polskich dróg. 40-tonowy tir w ciągu zaledwie 3 sekund powoduje zniszczenia asfaltu takie same jak 163 840 samochodów osobowych. Koleiny na drodze mogą przyczynić się do utraty kontroli nad samochodem, a w efekcie do wypadku.

Organizatorzy akcji "Tiry na tory" zapraszają wszystkich do udziału. Korzystając z

oficjalnego portalu kampanii

, można wystosować list do wybranych mediów lub polityka oraz wesprzeć projekt poprzez podpisanie petycji. Warto zajrzeć również do serwisu Facebook, na którym znajduje się strona wydarzenia. Ponadto, każdy może zorganizować wystawę - ISO udostępnia materiały promocyjne bezpłatnie.

Źródła: Komenda Główna Policji Biuro Ruchu Drogowego Zespół Profilaktyki i Analiz: raport "Wypadki drogowe w Polsce w 2010 roku", Dziennik Łódzki,

oficjalna strona internetowa kampanii "Tiry na tory"

.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tiry na tory. Jak zapewnić dziecku bezpieczną drogę do szkoły? - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto