Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teraz smog nad Szczecinem będą wykrywały drony [ZDJĘCIA, WIDEO]

Bogna Skarul
Mały dron i duży dron mają teraz wspomóc szczecińską Straż Miejską w lokalizowaniu miejsc skąd pochodzą zanieczyszczenia, które powodują smog.

Mały dron służy do nalotów powierzchniowych, aby wytypować miejsca najbardziej problematyczne, z kolei duży dron wykonuje pomiary punktowe, tuż nad kominami. To są pomiary bardzo precyzyjne.

Mały dron może latać bez przerwy 25 minut, duży około 40 minut. Będą wykorzystywane zarówno w dzień jak i w nocy. W obu dronach są zainstalowane specjalne czujniki, które w kilka sekund mogą wykazać stężenia zanieczyszczeń powietrza.

Czytaj też:

- Te czujniki są na tyle precyzyjne, że jesteśmy w stanie zweryfikować, czy ktoś pali w piecu tworzywa sztuczne, czy pali mokrym drewnem, a może białka pochodzenia zwierzęcego - mówi Jakub Śledziowski z firmy obsługującej drony na zlecenie magistratu.
Jak będzie wyglądała interwencja po wskazaniu dzięki dronom miejsc skąd wydobywają się zanieczyszczenia.

- Jeśli będzie stwierdzona nieprawidłowość, to strażnicy miejscy mają prawo wejść na posesję zgodnie z upoważnieniem wydanym przez prezydenta miasta - mówi Joanna Wojtach ze Straży Miejskiej. - Jeśli stwierdzą nieprawidłowości mogą nałożyć mandat wysokości do 500 zł, a w razie nie przyjęcia mandatu można kierować wnioski do sądu. Te pomiary z dronów pomogą udowodnić działania sprzeczne z prawem, a sąd dysponując takimi dowodami może nałożyć karę do 5 tys. zł.

- Jeżeli w trakcie pomiaru jest wykazane na danej nieruchomości przekroczenie dopuszczalnych norm, w to wówczas następuje od razu kontrola strażników miejskich - mówi Paweł Adamczyk, dyrektor magistrackiego wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

- Codziennie dwóch strażników będzie towarzyszyło ekipie obsługującej drony i bezpośrednio będą reagować. Przewidujemy, że ten ekopatrol będzie działać i w dzień i wieczorem. Nie mamy konkretnych ustalonych godzin.
Dodatkowo od ubiegłego piątku w ramach aplikacji Alert Miejski można na bieżąco zgłaszać miejsca skąd wydobywa się zanieczyszczone powietrze.

- Choć minął dopiero tydzień, mamy już kilkadziesiąt w ten sposób wskazanych domów, gdzie prawdopodobnie w piecach palone są odpady - mówi Adamczyk. - To były zgłoszenia z Płoni, centrum Szczecina, Gumieniec. To co obserwują mieszkańcy, my później sprawdzamy i weryfikujemy. Na podstawie tych zgłoszeń powstanie mapa, gdzie najczęściej obserwowane są zjawiska wydobywania się zanieczyszczonego powietrza.

Jeśli więc ktoś z nas zaobserwuje w swojej okolicy wydobywający się z komina gryzący dym w ciemnym kolorze, albo wyczuje nieprzyjemny zapach powinien zadzwonić pod numer 986 i zawiadomić o tym Straż Miejską lub zgłosić ten fakt na www.alertszczecin.pl

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teraz smog nad Szczecinem będą wykrywały drony [ZDJĘCIA, WIDEO] - Głos Szczeciński

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto