Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak może wyglądać nowe przedszkole w Szczecinie [wizualizacje]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Sale przedszkolne, z wielkimi przeszkleniami otwierają się na ogród - strefę zieleni, doświetlając wnętrze naturalnym światłem. Tak może wyglądać przedszkole publiczne przy ulicy Przygodnej.

- Mamy koncepcję przedszkola publicznego przy ul. Przygodnej. Projekt opracowano z myślą o realizacji idei nauki poprzez integrację z naturą i odczuwaniem otoczenia na terenie 13 500 metrów kwadratowych. W przyszłym roku planujemy zakończenie projektowania i wbicie łopaty.

- Przedszkole będzie odpowiedzią na zwiększające się potrzeby zapewnienia opieki dziennej i wychowania wczesnoszkolnego lokalnej społeczności dla 250 dzieci. Powstaje na wniosek Rady Osiedla Gumieńce. Program przedszkola obejmował będzie realizację czterech oddziałów przedszkolnych dla grup wiekowych od lat 3 do 6 lat z węzłami sanitarnymi, szatniami, salą gimnastyczną, częścią administracyjną, kuchenną oraz techniczną. Grupa w oddziale 6- latków będzie miał możliwość przyjęcia dzieci z niepełnosprawnością ruchową - mówi Michał Wilkocki, przewodniczący Rady Osiedla Gumieńce.

RO Gumieńce konsekwentnie realizuje swoje cele.

- Na nasz wniosek w planie zagospodarowania "Gumieńce - Derdowskiego 3" przekształciliśmy teren elementarny przeznaczony pod mieszkaniówkę na usługi oświaty. Projekt przedszkola opracowano z myślą o realizacji idei nauki poprzez integrację z naturą i odczuwaniem otoczenia.

- Starano się stworzyć architekturę prostą w formie energooszczędną. Sale przedszkolne, z wielkimi przeszkleniami otwierają się na ogród - strefę zieleni ,doświetlając wnętrze naturalnym światłem słonecznym zapewniając tym samym bezpośredni kontakt z otaczającą naturą wszystkim dzieciom. - mówi Dominika Jackowski z Rady Osiedla Gumieńce.

Każdy z oddziałów będzie miał bezpośredni dostęp z sal do własnego placu zabaw. Dzięki temu umożliwi to opiekunom skuteczniejszą opiekę i kontrolę nad bawiącymi się dziećmi. Przesuwny system mobilnych ścianek w salach umożliwi połączenie i zwiększenie powierzchni sal podczas zebrań z rodzicami.

Sale w oddziałach zaplanowano jako niezależnie funkcjonujące segmenty połączone ze sobą ciągiem komunikacyjnym z wydzielonymi blokami szatniowymi dla danych grup wiekowych. Punktem centralnym jest przestronny hol z antresolą, wyznaczający strefę wejścia do budynku. Nad holem znajdować się będzie sala gimnastyczną aula oraz pion administracyjny. Ulokowanie multifunkcyjnej sali gimnastycznej (dla 150 osób) oraz części administracyjnej na piętrze, zmniejszyło tym samym powierzchnię zabudowy budynku przy zachowaniu bezkompromisowych rozwiązań funkcjonalnych dla wszystkich użytkowników. Budynek planuje się jako energooszczędny, w całości dostosowany do osób niepełnosprawnych, z windą, bez barier architektonicznych w postaci schodów terenowych. Dostęp do przedszkola monitorowany za pomocą dostępnych kart/ czytników dla opiekunów dzieci i personelu.

Projekt wykonała pracownia Maxberg - Architektura arch. Karol Nieradka, arch. Sylwia Gudaczewska, arch. Michał Jaroszewicz, o2 studio Piotr Orłowski .

Zobacz także: Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 59 w Szczecinie

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak może wyglądać nowe przedszkole w Szczecinie [wizualizacje] - Głos Szczeciński

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto