Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolna rewolucja w Szczecinie od nowego roku szkolnego. Zobacz, co się zmieni!

Redakcja
Uczniowie Centrum Edukacji Ogrodniczej po raz kolejny protestowali przed urzędem miasta przeciw połączeniu z Zespołem Szkół nr 2 w Dąbiu

CZYTAJ WIĘCEJ: Uczniowie, nauczyciele i rodzice będą nadal walczyć o szkołę ogrodniczą w Zdrojach
Uczniowie Centrum Edukacji Ogrodniczej po raz kolejny protestowali przed urzędem miasta przeciw połączeniu z Zespołem Szkół nr 2 w Dąbiu CZYTAJ WIĘCEJ: Uczniowie, nauczyciele i rodzice będą nadal walczyć o szkołę ogrodniczą w Zdrojach
W przyszłym roku szkolnym wchodzi do szkół drugi etap reformy oświaty. Przestaną istnieć gimnazja, za to będziemy mieli podwójny rocznik w szkołach ponadgimnazjalnych. W szczecińskich placówkach będzie kilka zmian.

Te zmiany to przede wszystkim łączenia szkół, wygaszanie i zmiany przeznaczenia niektórych budynków. Szczególnie budynki po kilku gimnazjach zostaną zagospodarowane na inne cele, na przykład na przedszkola.

- Chcemy wyprowadzić oddziały przedszkolne ze szkół - mówi Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta. - W tej chwili zapewniamy miejsca wszystkim chętnym dzieciom i dysponujemy 250 wolnymi miejscami w mieście, ale ze względu na warunki, oddziały przedszkolne, które powstały w niektórych szkołach, będą przeniesione.

To dotyczy oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych nr 24, 35, 42, 45.

Na potrzeby przedszkola zostanie przeznaczone Gimnazjum nr 27 przy ul. Mikołajczyka. Już teraz w części budynku urzędują grupy przedszkolne.

Jeśli chodzi o szkoły podstawowe, to problem w Szkole Podstawowej nr 68 przy ul. Zakole wcześniej były po dwa oddziały w roczniku. Teraz jest ich 4-5. Jeśli ta tendencja się utrzyma, będzie problem. W pobliżu jest budynek Gimnazjum nr 34, który przejmie część uczniów, a część budowana, nowa szkoła na Warszewie.

Podczas dzisiejszej Komisji ds. Edukacji uczniowie protestowali przeciwko planom połączenia Centrum Edukacji Ogrodniczej w Zdrojach z Zespołem Szkół nr 2 w Dąbiu. 

W czwartek o godz. 12 będzie spotkanie przedstawicieli szkoły z zastępcą prezydenta Krzysztofem Soską.

Więcej na ten temat: Walczą o szkołę ogrodniczą. Mówią STOP likwidacji CEO!

Duże zmiany w szczecińskich szkołach. Podwójny rocznik, likw...

Część szkół w zespołach szkół musi zostać zamknięta, bo od lat nie ma uczniów.

Tak będzie z XV LO w Zespole Szkół nr 4, z LO dla dorosłych w ZSO nr 6, LO dla dorosłych i szkołą policealną w Centrum Edukacji Ogrodniczej, ZSO nr 5 przy ul. Budziszyńskiej. Tutaj zostanie wygaszone gimnazjum i zlikwidowane liceum ogólnokształcące.

Zamiast tego Wydział Oświaty ogłosi konkurs na organ prowadzący szkołę publiczną, która będzie bezrejonowa. Takie szkoły powstały kilka lat temu przy ul. Jaworowej i Skalistej w Szczecinie.

Na wniosek dyrektora szkoły Technikum Kolejowe zmieni nazwę na Technikum Energetyczno-Transportowe. Ta nazwa bardziej odpowiada obecnym kierunkom kształcenia w tej szkole.

Ze względu na zmiany przepisów mówiące o tym, że w jednym zespole szkół nie może być techników, Technikum Gastronomiczne i Technikum Hotelarskie w ZS nr 6 zostanie połączone w jedno Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie.

Kariera zawodowa nauczyciela przewiduje cztery podstawowe stopnie awansu. Pracę zaczyna się na stanowisku nauczyciela stażysty. Następnie można awansować na nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego. Wraz z awansem rosną płace nauczycieli. Przedstawiamy minimalne zarobki nauczycieli zatwierdzone w rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ile zarabia nauczyciel? Czy da się za to wyżyć? [ZDJĘCIA]

W ZSO nr 9 przy ul. Małkowskiego do VIII LO zamiast wygaszanego Gimnazjum nr 26 dołączy szkoła podstawowa. Centrum Edukacji Ogrodniczej połączy się z ZS nr 2 przy ul. Portowej w Dąbiu. To właśnie w Dąbiu ma być siedziba nowej szkoły pod nazwą Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Ogrodniczej. W Zdrojach przy ul. Batalionów Chłopskich uczniowie będą mieć zajęcia praktyczne.

Duże zmiany czekają szkolnictwo specjalne.

- W szkołach specjalnych mamy problem z małą liczba uczniów, a ze względu na różne typy niepełnosprawności, są po 2-3 osoby w klasie - mówi Lidia Rogaś.

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 52 przeniesie się z ul. Jagiellońskiej 61 do budynku po Gimnazjum nr 21 przy ul. Mickiewicza.

- Bardzo się cieszymy, bo obecny budynek nie spełnia odpowiednich warunków - mówi Henryka Skarżyńska-Judkowiak, dyrektor szkoły.

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 z ul. Jagiellońkiej ma zająć budynki po CEO, a Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze z ul. Szpitalnej i Grzymińskiej zostaną połączone w jedną placówkę.

CZYTAJ WIĘCEJ: Strajk nauczycieli w Szczecinie. Mniej pedagogów na zwolnieniach lekarskich, ale protest nadal trwa

ZOBACZ TEŻ: Walczą o szkołę ogrodniczą. Mówią STOP likwidacji CEO!

Walczą o szkołę ogrodniczą. Mówią STOP likwidacji CEO!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto