Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciw zakażeniom HPV. Gdzie w regionie są za darmo?

Anna Folkman
Anna Folkman
Rewal czy Mielno szczepią przeciw HPV za darmo. A Szczecin?

Szczecin - niestety - nie.

Szczepienia przeciw zakażeniom HPV są rekomendowane, ale nie są obowiązkowe i nie są refundowane. HPV jest nazwą ludzkiego wirusa brodawczaka, który jest czynnikiem wywołującym raka szyjki macicy i odbytu u kobiet oraz raka jamy ustnej, gardła, odbytu i prącia u mężczyzn.

Dane, które można znaleźć na stronie Polskiego Zakładu Higieny wskazują, że bezpłatne szczepienia (finansowane przez samorząd) w województwie zachodniopomorskim są tylko w Koszalinie, Szczecinku, Będzinie, Darłowie, Mielnie, Rewalu.

- Profilaktyka zdrowotna ma bardzo szeroki wymiar. Na wszystkie dziedziny zwyczajnie brakuje środków - mówi Łukasz Jucha z urzędu marszałkowskiego. - Szczepienia przeciwko HPV rzeczywiście wciąż pozostają drogie. Istotny problem przy ich realizacji może stanowić dobór grupy, gdyż szczepieniem powinni być obejmowani nastolatkowie, zarówno dziewczęta, jak i chłopcy przed inicjacją seksualną. Monitorujemy sytuację zdrowotną na Pomorzu Zachodnim. Diagnozujemy najważniejsze problemy, dlatego w ostatnich latach w ramach programów profilaktycznych kierowaliśmy fundusze dla placówek ochrony zdrowia czy organizacji pozarządowych na działania związane z zapobieganiem HIV, walką z nowotworami czy cukrzycą.Szczepienia przeciwko HPV nie są obecnie dostępne w ramach świadczeń gwarantowanych. Znajdują się na liście szczepień zalecanych, dodatkowo niefinansowanych ze środków publicznych. Nie wykluczamy, w przyszłości podjęcia kroków w tym zakresie np. w kwestii wsparcia edukacji o zagrożeniach i zakażeniach HPV.

W 2018 roku w naszym województwie wykonano 587 szczepień przeciw HPV, w 2017 roku takich szczepień wykonano 580.

ZOBACZ TAKŻE: Centrum Urazowe w szpitalu przy Unii Lubelskiej. Jedyne w województwie [ZDJĘCIA]

Centrum Urazowe w szpitalu przy Unii Lubelskiej. Jedyne w wo...

Kto powinien zostać zaszczepiony przeciw zakażeniom HPV i kiedy?

Powszechne szczepienia przeciw HPV są zalecane przez ginekologiczne towarzystwa naukowe.

Zaleca się szczepienie:
• dziewcząt w wieku 11 – 12 lat
• dziewcząt w wieku 13-18 lat, które nie zostały wcześniej zaszczepione
• chłopców w wieku powyżej 11-12 lat
• młodych mężczyzn utrzymujących kontakty homoseksualnee, którzy nie zostali wcześniej zaszczepieni
• nosiciele wirusa HIV obydwu płci w wieku 9-26 lat, którzy nie zostali wcześniej zaszczepieni.

Szczepionka jest najskuteczniejsza w grupie dziewcząt i kobiet, które przed szczepieniem nie były zakażone HPV. Najwyższą skuteczność szczepionki obserwujemy w grupie młodych nastolatek przed inicjacją seksualną. Nie ustalono, czy istnieje potrzeba podania dawki uzupełniającej. Przypuszczalnie poziom przeciwciał ochronnych może utrzymywać się kilkadziesiąt lat.

Szczepienie przeciw HPV jest wymieniane w Polskim Programie Szczepień Ochronnych jako szczepienie zalecane (odpłatne). Wiele gmin i samorządów refunduje szczepionkę nastoletnim dziewczętom w ramach bezpłatnych programów samorządowych.

Szczepionka dwuwalentna: cykl szczepień składa się z 3 podanych domięśniowo dawek w schemacie 0, 1, 6 miesięcy. Czas trwania ochrony po szczepieniu nie został jeszcze ustalony. W badaniach klinicznych kobiet w wieku 15 – 25 lat obserwowano utrzymywanie się ochrony przez co najmniej 5,5 roku po podaniu pierwszej dawki. Szczepionka jest zarejestrowana do stosowania dla kobiet i dziewcząt w wieku powyżej 9 lat.

Szczepionka czterowalentna: cykl szczepień składa się z 3 podanych domięśniowo dawek w schemacie 0-2-6 mies. Wszystkie dawki należy podać w ciągu 1 roku. Szczepionka jest zarejestrowana do stosowania dla kobiet i dziewcząt w wieku powyżej 9 lat oraz mężczyzn i chłopców w wieku powyżej 9 lat.

Szczepionkę w grupie osób w wieku od 9 do 13 lat można podawać również w schemacie 2 dawek podawanych w odstępie 6 miesięcy. Jeżeli jednak drugą dawkę szczepionki podano wcześniej niż 6 miesięcy od pierwszej, konieczne jest podanie trzeciej dawki. Schemat 2-dawkowy może być stosowany alternatywnie w stosunku do 3-dawkowego u dziewcząt do ukończenia 14 lat. Po ukończeniu 14 roku życia stosuje się wyłącznie schemat 3-dawkowy. Schemat 2-dawkowy wprowadzono jako alternatywę schematu 3-dawkowego w celu uproszczenia powszechnych programów szczepień dziewcząt (bezpłatnych). W szczepieniach indywidualnych (odpłatnych) należy rozważyć wybór droższego ale pewniejszego co do skuteczności schematu 3-dawkowego lub tańszego ale związanego z większą niepewnością co do skuteczności schematu 2-dawkowego.

Szczepionka dziewięciowalentna: cykl szczepień składa się z 3 podanych domięśniowo dawek w schemacie 0-2-6 mies. Wszystkie dawki należy podać w ciągu 1 roku. Szczepionka jest zarejestrowana do stosowania dla osób w wieku powyżej 9 lat. Osoby wcześniej szczepione wg. 3 dawkowego schematu szczepionką czterowalentną mogą otrzymać kolejne dawki szczepionki dziewięciowalentnej.

Kto nie powinien zostać zaszczepiony przeciw zakażeniom HPV?

Przeciwwskazania do szczepień:


dziewczęta poniżej 10 lat z uwagi na brak danych bezpieczeństwa stosowania i immunogenności u pacjentek tej grupy wiekowej,

ciąża ze względu na brak badań ukierunkowanych na podawanie szczepionki kobietom w ciąży,

osoby z uczuleniem na którykolwiek ze składników szczepionki,

osoby, u których występuje wysoka gorączka; niewysoka gorączka lub zakażenie górnych dróg oddechowych nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia,

szczepionka może być stosowana w okresie karmienia piersią wyłącznie, gdy potencjalne korzyści z jego stosowania przeważają nad potencjalnym ryzykiem,

brak danych na temat stosowania szczepionki u osób z obniżoną odpornością, np. u pacjentek z HIV lub otrzymujących leki immunosupresyjne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: To był strzał w dziesiątkę! Bank Mleka Kobiecego pomaga wcześniakom [ZDJĘCIA]

To był strzał w dziesiątkę! Bank Mleka Kobiecego pomaga wcze...

Jakie jest ryzyko związane z zaszczepieniem przeciw zakażeniom HPV?
Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane.

Ponieważ u części pacjentów (głównie nastoletnich dziewcząt) obserwowano omdlenia w czasie iniekcji szczepienie powinno być wykonane, gdy pacjent siedzi lub leży.

Obserwujemy niewiele działań niepożądanych (NOP). Po szczepieniu często występuje ból w miejscu wstrzyknięcia. zaczerwienienie, świąd, obrzęk. Odczyny miejscowe nieznacznie częściej występują po podaniu szczepionki dwuwalentnej.

Wśród objawów ogólnych najczęściej obserwowano zmęczenie, ból głowy i mięśni. Wśród najrzadziej zgłaszanych objawów niepożądanych wymieniono: zaburzenia ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha), odczyny ze strony skóry (rumień, świąd pokrzywka, zawroty głowy i miejscowe zaburzenie czucia).

Objawy uboczne są krótkotrwałe i ustępują w ciągu 2-3 dni po szczepieniu. Nie wykazano związku między podaniem szczepionki a występowaniem ciężkich powikłań.

Szczepienie przeciw HPV nie zwiększa ryzyka wystąpienia chorób autoimmunizacyjnych u dziewcząt i młodych kobiet (w wieku 14–26 lat) takich jak: zespół Guillaina zespół Guillaina i Barrégo (ZGB), chorób tkanki łącznej (tocznia rumieniowatego układowego (SLE), reumatoidalnego zapalenia stawów, młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów), cukrzycy typu I, stwardnienia rozsianego, pierwotnej małopłytkowości immunologicznej (ITP) oraz choroby Hashimoto.

Dotychczas na świecie podano ponad 72 mln dawek szczepionek przeciw HPV.

Więcej informacji na temat szczepionek przeciw HPV.

POLECAMY:

KULISY ZDROWIA

Gips? Czasem bardziej szkodzi, niż pomaga. Co w zamian? Zobacz w "Kulisach zdrowia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto