W tym roku w Szczecinie zarejestrowano 4708 sprowadzonych aut. Wygląda na to, że od 22 września będzie ich więcej. Nie będzie obowiązku robienia pierwszych przeglądów.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Do tej pory przed rejestracją samochodu musieliśmy poddać go dokładnemu przeglądowi, nawet wtedy, gdy miał ważny przegląd w poprzednim kraju. Zniesienia kontroli domagała się od dłuższego czasu Komisja Europejska. Od 22 września nie będzie już takiego obowiązku. Dotyczy to aut z ważnymi przeglądami technicznymi w macierzystym państwie. Oznacza to, że sprowadzenie samochodu będzie znacznie łatwiejsze, a na naszych drogach będzie ich o wiele więcej.

- Tylko od 1 stycznia do 31 sierpnia zarejestrowano w naszym mieście 4708 samochodów sprowadzonych z zagranicy – mówi Piotr Landowski z urzędu miasta. – Najwięcej było aut z przedziału rocznikowej 6-10 lat, aż 1780. Najmniej ponad 20-letnich -80.

Obecnie suma opłat wnoszonych podczas rejestracji samochodu osobowego lub ciężarowego do 3,5 t wynosi 745 zł. Do tego należy dodać koszty tłumaczeń dokumentów, koszty badania technicznego (do 22 września), opłatę za zaświadczenie z US w sprawie VAT dla pojazdów z UE, akcyzę ( dla samochodu osobowego z UE) lub cło (dla pojazdów spoza UE ).

Zdania wśród kierowców na temat zniesienia obowiązku pierwszego przeglądu są podzielone. Przeważają głosy, że nasze ulice zaleje fala sprowadzonego złomu.


Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (11)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Endrju

komentarz ten nie dotyczył treści artykułu. a bzdurnych i bezsensownych komentarzy, a właściwie jednego. Czasami naprawdę warto pomyśleć...

krystyna S

Podważanie decyzji KE. Tytuł sugeruje,że decyzja KE jest nie dobra,bo grozi niebezpieczeństwo zalania RP złomem .Tytuł :"Szczecińskie drogi zaleje fala złomu?" mimo znaku zapytania wyrażnmjie to sugeruje.
Zaś odpowiedż na moje wątpliwości,cytuję:
"Tak, sponsoruje mnie Komisja Europejska "
Ma się nijak do treści artykułu, wyraźnie poddającego w wątpliwość decyzji Komisji Europejskiej,

ramboo

Zal pupe sciska.... Jak sie czyta taki bzdurny tytul...
Polski przeglad przy Niemieckim (bo stamtad najczesciej jada auta) popierdolka nie kiler...
Tam nie ma ,ze pan Czesio za 5 dyszek podbije albo przymknie oko na to i tamto...
Tam jest ordnung i zlom Tuvu nie dostanie !
A graty i tak beda jechac bo nawet jak tam nie dostanie przegladu to sobie i tak pewnie po znajomosci zalatwi...

bozo-wporzo

I bardzo dobrze. Przynajmniej jakaś normalna decyzja, w przeciwieństwie do tej o żarówkach. Nikogo poza mną nie powinno obchodzic jakim samochodem ja jeżdzę, to po pierwsze, a poza tym mieć sprawne auto, a mieć podbity przegląd, to dwie zupełnie różne sprawy...

Na koniec,
"Zdania wśród kierowców na temat zniesienia obowiązku pierwszej rejestracji samochodu są podzielone." Doprawdy panie Andrzeju, brawurowe stwierdzenie, ale jak rozumiem chodziło o przegląd;)

9fingerjoe

hmmm. Jezeli chodzi o auta ktore np. w Niemczech mialy jeszcze aktualny przeglad, to raczej nie mozemy tu mowic o zlomie. Co innego jezeli sciagamy auto ktore bylo w innym kraju nie zarejestrowane od dluzszego czasu i tym samym dlugo bez przegladu. Tu faktycznie mozna sie obawiac, czy taki pojazd wogole jest bezpieczny i nadaje sie do ruchu. Moim zdaniem przepis dotyczacy obowiazku pierwszego przegladu powinnien byc podzielony na auto z auktualnym przegladem z pierwotnego kraju, i na te bez przegladu.

Małgorzata Klimczak

z tego co wiem. zachodniopomorska policja rozpoczęła niedawno akcję wyłapywania samochodów niebezpiecznych dla środowiska i otoczenia, czyli dymiących, hałasujących itp.

Endrju

troszkę nieprectyzyjnie napisałem. ale już poprawiłem - to raz jeszcze, jest tak: auto które nie ma przeglądu za granicą musi przejść go u nas w kraju, jeśli ma ważny przegląd - nie ma takiego obowiązku:)

krystyna S

Wreszcie porządek Europejski. Lament podnoszą ci za za kasę ten niby przegląd robili.
Panie Redaktorze!
Złom nie zaleje!
Ta auta zza Szczecińskiego Muru wyprą z naszych ulic te niebezpieczne wraki "maluchów"i Fiatów 125 p i...starych "Polonezów" i ...tym podobnego złomu .
Więc skąd te krokodyle łzy?
Czy to może artykuł sponsorowany ?
Szans nie ma.
Od Europy już nie uciekniemy.