Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecińscy uczniowie realizują projekt Future Compass w ramach Olimpiady Praktycznej Zwolnieni z Teorii

Emila Chanczewska
Projekt składa się z trzydniowych warsztatów oraz prelekcji dla uczniów drugich i trzecich klas gimnazjum. Jest na nich mowa, czym tak naprawdę od strony ucznia jest nauka w szkole średniej. Także o metodach efektywnej nauki oraz o możliwościach dalszego rozwoju w liceum. Licealiści starają się przedstawić różnice w sposobie uczenia się oraz jak przygotować się do takiego przejścia.

Razem z doradcą zawodowym Elżbietą Stelmach oraz psycholog Pauliną Jastrzębską przeprowadzone były testy rozpoznawcze i psychologiczne, dzięki którym uczniowie lepiej zrozumieją swoje wady, zalety i predyspozycje zawodowe. Licealiści przedstawili metody efektywnej nauki, które sami stosują podczas przygotowań do testów. W ramach warsztatów odbyły się również wykłady ze studentami z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i jednym z pracowników Teatru Współczesnego.

- Nasz projekt to nie tylko warsztaty, ale również prelekcje prowadzone przez nas dla uczniów klas drugich gimnazjum, które są znacznym skrótem tego, co zawierają warsztaty - wyjaśnia Kacper Kość, członek zespołu Future Compass. - Mimo likwidacji gimnazjów, problem z wyborem dalszej ścieżki rozwoju przez nastolatków nadal będzie taki sam, gdyż problematyczny jest sam wiek. Wymaga się od 16-latków, że będą mieli na siebie już pomysł, zaplanowaną karierę i znać wszystkie swoje wady i zalety. Rząd nie oferuje odpowiedniej pomocy i informacji przy wyborze szkół i studiów, dlatego uczniowie często czują się zagubieni, nie znają trendów rynku pracy i nie są świadomi swoich mocnych stron. Według przeprowadzonych przez nas ankiet i z naszego doświadczenia wiemy, że jest to naprawdę istotny problem społeczny. Zmiana profilu klasy jest procesem stresującym i trudnym. Dlatego stwierdziliśmy, że chcemy pomóc naszym młodszym kolegom i koleżankom, przy okazji biorąc udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii.

Zespół Future Compass tworzy siedem osób (z czterech różnych szkół LO XIII, II, V i VI): Szymon Jędrzejewski, Zuzanna Izydorek, Kacper Kość, Mateusz Siniło, Aleksandra Radziukiewicz, Krystian Starczewski oraz Michał Lachowicz.

Warsztaty odbyły się od 14 do 16 marca 2018 r. w Szczecińskim Inkubatorze Kultury, z którym zespół Future Compass współpracuje:
14.03 godz 11:00 do 14:15 - dwie klasy trzecie z gimnazjum nr 46
15.03 godz 8:00 do 11:15 - trzy klasy trzecie z gimnazjum nr 42
16.03 godz 11:00 do 14:15 - dwie klasy trzecie z gimnazjum towarzystwa salezjańskiego

Prelekcje odbyły się w kwietniu.
- Na lekcjach wychowawczych w gimnazjach staraliśmy się przeprowadzić swojego rodzaju skrót warsztatów dla klas drugich, ponieważ oni też wkrótce staną przed ważnym wyborem - wyjaśnia Kacper Kość. - Jesteśmy otwarci na oferty współpracy ze szkołami. Zespół odwiedzi każdą chętną szkołę gimnazjalną na terenie Szczecina i serdecznie zaprasza do kontaktu z jego działaczami.

Zespołowi udało się uzyskać mecenat miasta Szczecin oraz nawiązać współpracę z kilkoma firmami, DRUK24, FLUID DESK, Energopol, Dieto Medical.

Link do strony internetowej projektu:

Link do fanpage na Facebooku:

Zobacz też wideo: SmartLearning projekt społeczny, został zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu Zwolnieni z Teorii

Źródło: dzienniklodzki.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto