Chcesz zostać jednym z sześciuset osiedlowych radnych? Zgłoś swoją kandydaturę w urzędzie miejskim i poczekaj do 20 maja.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Przy odrobinie szczęścia tego dnia mieszkańcy osiedla wybiorą Cię na swojego reprezentanta. Przekonanie ich do tego nie musi być wcale trudne. Niektóre rady mają problem ze skompletowaniem pełnego składu czyli 15 członków w większości osiedli i 21 w tych większych. W innych bój o każde miejsce jest zażarty. W zależności od wielkości osiedla do zdobycia mandatu potrzebnych jest od kilkudziesięciu do kilkuset głosów.

- Podstawowym obowiązkiem członka rady jest obecność na zebraniach – mówi Maria Myśliwiec, przewodnicząca rady osiedla Arkońskie - Niemierzyn. – W każdym miesiącu odbywa się jedno dla członków rady i kolejne dla zarządu radu.

Mimo to obecność trudno jest wyegzekwować. Trzy nieobecności sprawiają, że radny wymieniany jest na innego kandydata.

- Podczas tej kadencji wymieniliśmy w ten sposób połowę rady – mówi Maria Myśliwiec.

Jakie korzyści wiążą się z mandatem radnego?

- Wielu nowych radnych jest zaskoczonych tym, że praca w radzie ma społeczny charakter. – mówi Maria Myśliwiec. – Mylą rady osiedli z radami spółdzielczymi, w których za każdą sesję dostaje się pieniądze. Wielu z nich po prostu rezygnuje.

W radach osiedlowych jedynie przewodniczący pobierają dietę w wysokości ok. 270 złotych.
- Wystarcza to na pokrycie opłat za rozmowy telefoniczne, które wykonuję w sprawie osiedla – mówi przewodnicząca rady osiedla Arkońskie – Niemierzyn.

Każda rada w zależności od wielkości ma do rozdysponowania kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pieniądze te przeznaczane są na organizację imprez i realizację osiedlowych projektów.

- To zajęcie dla społeczników, ludzi zainteresowanych i zaangażowanych w życie osiedla – mówi Lucjan Rudnicki, przewodniczący rady osiedla Niebuszewo.

Termin zgłaszania kandydatów upływa 29 kwietnia. Może nim być osoba która ukończyła 18 lat, jest obywatelem polskim, stale zamieszkującym na terenie osiedla. Zgłoszenie musi być poparte przez co najmniej 20 mieszkańców osiedla uprawnionych do głosowania. Wybory do rad osiedli odbędą się 20 maja.


Przyszły radny musi podać imię i nazwisko, nr PESEL, wykształcenie, miejsce pracy, adres, numer telefonu oraz pisemną zgodę na kandydowanie. Wszystkie dokumenty należy złożyć w pokoju 110 na I piętrze. Zgłoszenia przyjmowane są w poniedziałki o d godziny 9 do 17, od wtorku do piątku w godz. 7.30 -15.30.

Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!