Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin na wielkim ekranie. Zobacz w jakich filmach występowało nasze miasto [wideo]

Redakcja MM
Redakcja MM
Szczecin w filmie: nasze miasto pokazało się ze wspaniałymi ...
Szczecin w filmie: nasze miasto pokazało się ze wspaniałymi ... Fot. Marcin Bielecki
Szczecin w filmie: nasze miasto pokazało się ze wspaniałymi panoramami, chociaż miało pecha do ambitnych filmów.

W ubiegłym tygodniu w Szczecinie kręcono ujęcia do filmu, jak się okazuje w powojennej historii nasze miasto nieraz odgrywało role w filmie, chociaż zdarzało się, że na ekranie występował jako na przykład Kołobrzeg czy Paryż.

Najnowszy film, w którym wystąpi Szczecin to niemieckojęzyczny obraz "Pseudonim Luna", w którym Szczecin zagra aż dwa niemieckie miasta z lat sześćdziesiątych XX wieku, mianowicie zachodnioniemieckie Monachium i wschodnioniemiecki Rostock z jego stocznią.

- To 120 minutowy film realizowany dla niemieckiego kanału ZDF, pomagamy niemieckiej ekipie w realizacji - mówi Jacek Gaczkowski z Tempus Film. Ubolewamy, że nasze miasto po raz kolejny będzie "grało" pod inną nazwą.

- Gdyby spróbować wszystkie filmy realizowane w Szczecinie sprowadzić do wspólnego mianownika to mianownikiem tym będzie brak szczęścia do wybitnych obrazów - mówi Arkadiusz Bis z portalu Sedina.pl. - Bo albo pojawiał się jako tło dla różnych działań wojennych (Jarzębina Czerwona, Jarosław Dąbrowski), albo jako tzw. dziki zachód zarówno ten z lat 60 (Cała Naprzód) jak i ten po roku 1989 (Młode Wilki). Nawet "Ławeczka" aspirując do miana komedii romantycznej nie ustrzegła się stereotypowego podejścia do naszego miasta jako prowincji.

Ale po kolei. Miłośnicy naszego miasta skupieni wokół portalu Sedina.pl z benedyktyńską pieczołowitością wykonali przegląd produkcji filmowych, w których sceny są realizowane w Szczecinie. Oto kilka filmów, w których Szczecin grał.

Z 1955 roku pochodzi film "Sprawa pilota Maresza". Tytułowy kpt. Piotr Maresz uczestnik walk dywizjonów polskich w Wielkiej Brytanii wraca po wojnie na łono ojczyzny i podejmuje pracę w Polskich Liniach Lotniczych "Lot".

- Szczecin oglądamy przez pryzmat lotniska pasażerskiego w Dąbiu, skąd wylatują piloci do Warszawy - opowiada Arkadiusz Bis. - Są to krótkie ujęcia na początku filmu oraz sensacyjna scena finałowa (także na Lotnisku w Dąbiu) z wyskakiwaniem z pędzącego samolotu, walką i pościgiem za czarnym charakterem Surowcem (Leon Niemczyk) z użyciem motorów, gazików i psów.

Z 1964 roku pochodzi obraz "Rachunek sumienia" Bohaterem jest Roman, oficer AK, który przybywa do Szczecina bezpośrednio po jego "wyzwoleniu". Osią opowieści są przeżycia wojenne i ich wpływ na życie w tamtym okresie. Film rozpoczyna się na ulicach Szczecina (skrzyżowanie Wojska Polskiego i Jagiellońskiej) gdzie trafia główny bohater po wyjściu z więzienia po 1956 roku.

Widzimy zabudowę Bramy Portowej, Wały Chrobrego, Most Długi i charakterystyczną architekturę ul. Wielkiej (obecnie Wyszyńskiego) widoczną za oknem w mieszkaniu głównego bohatera. Widzimy też wodowanie statku w stoczni a w sekwencji zamykającej film bohater spaceruje w dół ulicy Wielkiej.

W obrazie nie zabrakło pomyłek. Po pierwsze fale morskie rozbijające się o brzeg , po drugie omyłkowo umieszczone archiwalne zdjęcia zniszczonego Wrocławia i po trzecie ukoronowanie pomyłek, czyli scena w której Cinkciarz (Maklakiewicz) wiezie swoim samochodem Romana.

Wsiadają w samochód pod Mostem Długim a następnie jeżdżą raz w lewo raz w prawo pod Wałami Chrobrego. Dla osób z poza Szczecina, może to pozostać jedną długą sekwencja jazdy samochodem, jednak widok Wałów Chrobrego raz z lewej raz z prawej, czy moment wysiadania z samochodu wywołuje uśmiech wśród Szczecinian którzy oglądają ten film.

"Cała naprzód" z 1966 roku. Widzimy miasto od strony Urzędu Celnego przed którym, pod drewnianą wiatą ukryli się przed ulewa bohaterowie, w ich role wcielili się Zbyszek Cybulski i Zdzisław Maklakiewicz.

- Bardzo ładne ujęcia Zamku i Podzamcza od strony Odry. Krótko widać też kościół Ewangelicki przy ul. Energetyków. Miłym akcentem szczecińskim jest prawdziwy adres zamieszkania jednego z bohaterów Bolesława Śmiałego 16.

W filmie realizowano też jeden z najbardziej znanych filmów wojennych: "Jarzębina Czerwona" z 1969 roku. Film ukazuje przebieg walk I Armii Wojska Polskiego o Kołobrzeg.

- W filmie możemy zobaczyć m.in. Plac Orła Białego widziany z ruin Kościoła św. Jakuba, sceny walk ulicznych z użyciem czołgów na ulicy Czarnieckiego i Owocowej - tłumaczy pan Arkadiusz. - . Dodatkowo według przekazów część scen kręcono także na ulicy Podgórnej przy nieistniejącej kamienicy i co ciekawe także w jej wnętrzu. Wprawne oko widza zauważy w kilku scenach w mieszkaniu, że za oknem widać charakterystyczną zachodnią ścianę kościoła św. Jana Ewangelisty przy ul św. Ducha. Zagadką pozostaje fakt czy kamienica został zburzona w trakcie kręcenia filmu czy dopiero po zakończeniu.

W powojennej kinematografii zdarzyło się także film "Jarosław Dąbrowski" z 1975 roku. Film w koprodukcji z ZSRR jest biografią rewolucjonisty i jednego z wodzów Komuny Paryskiej na tle wydarzeń politycznych w Polsce, Rosji i Francji w latach 1862 - 1871.

- Według przekazów film realizowano m.in. na placu Zamenhoffa, który służył jako Rewolucyjny Paryż - tłumaczy Arkadiusz Bis. - Film obok specjalnego pokazu kinowego z okazji 99 (101) urodzin kina Pionier 1909 w 2008 roku nie był pokazywany w ostatnich latach w żadnej TV.

Z 1991 roku pochodzi film "Skarga", w którym widzimy tragedię rodziny poszukującej syna zabitego w drodze do Zasadniczej Szkoły Budowy Okrętów podczas wydarzeń 18 grudnia 1970 roku.

- Szczecin zaczynamy oglądać patrząc na budynki Stoczni już w czołówce filmu - opowiada pan Arkadiusz. - Dalej oglądamy prom płynący do stoczni Gryfia. Widzimy zamieszki przed bramą Stoczni Szczecińskiej, technikum Budowy Okrętów. Zamieszki na ul. Mariackiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto