Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sposób na piratów drogowych? Według policji i straży miejskiej to fotoradary

Redakcja MM
Redakcja MM
Kierowcy narzekają na straż miejską, która ich zdaniem maskuje fotoradar na ulicy Ku Słońcu. Strażnicy zaprzeczają. Mówią, że urządzenie jest użytkowane zgodnie z przepisami. Tymczasem policja używa jednych z najnowocześniejszych urządzeń na świecie do łapania piratów za kółkiem.

Marek Jaszczyński
[email protected]
Radar na ul. Ku Słońcu

Jeden z naszych internautów sfilmował urządzenie w akcji, czyli na ulicy Ku Słońcu w rejonie skrzyżowania z ulicą Źródlaną. Fotoradar popularnie nazywany "śmietnikiem" jest ustawiony za latarnią. Miejsce, które pokazano w filmie, to jedna z dziewięciu lokalizacji, które mają zatwierdzoną organizację ruchu i są specjalnie oznakowane. - Ten odcinek jest oznakowany znakiem D-51 informującym o automatycznej kontroli prędkości - tłumaczy Joanna Wojtach, rzecznik straży miejskiej. Straż miejska ma dziewięć oznakowanych miejsc, gdzie odbywają się pomiary prędkości. Fotoradar można spotkać na ul. 26 Kwietnia, Jana z Kolna, Alei Powstańców Wielkopolskich, Alei Wojska Polskiego - w rejonie zajezdni Pogodno, Miodowej, Ku Słońcu, Przyjaciół Żołnierza, Rymarskiej i od niedawna przy ulicy Traugutta.

 


Jak się tłumaczą za zbyt szybką jazdę?


Strażnicy mają "kolekcję tłumaczeń" kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość. Tłumaczą się, dlaczego dopuścili się wykroczenia. - Wyobraźnia ludzka nie zna granic i to w jaki sposób się tłumaczą - opowiada Joanna Wojtach ze szczecińskiej straży miejskiej. "Spieszyłam się, żeby w domu ugotować obiad, więcej nie będę" to powód jaki podała jedna z ukaranych pań. Nie brakuje kierowców, którzy którzy otwarcie przyznają się do błędu i mają problemy z ortografią: "czasami nie zdanżam wyhamować" (pisownia oryginalna). Inny jako powód podał zdenerwowanie na dziewczynę: "wkurzyła mnie nie byłem w stanie skupić się na jeździe" i dlatego przekroczył prędkość.


Drżyjcie piraci, policjanci z laserem


To jeden z najnowocześniejszych laserowych mierników prędkości na świecie. Ultralyte lti 20-20 jest na standardowym wyposażeniu policji w ponad 70 krajach. Co potrafi? Urządzenie mierzy prędkość zbliżającego się pojazdu i odległość, w jakiej pomiar był wykonany. Działanie urządzenia jest oparte na pomiarze odległości i czasu powrotu wysłanej wiązki lasera. Wyświetla czas, od momentu wykonania pomiaru. Jest skuteczne w zakresie ujawniania wykroczeń na każdym rodzaju drogi, niezależnie od natężenia ruchu, ukształtowania terenu, infrastruktury i warunków atmosferycznych. Lasery dokonują pomiaru z dokładnością co do 1 kilometra na godzinę. Miernik może być użyty zza szyby samochodu, działa na baterie, więc można posługiwać się nim będąc daleko od radiowozu. Ale może służyć nie tylko do łapania kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Dla antyradarów jest niewykrywalny. Ze względu na bardzo krótki czas pomiaru (zaledwie 0,3 sekundy) jest bardzo trudno namierzalny przez antylasery. Wbrew obawom emitowane promieniowanie nie jest szkodliwe. Moc wiązki laserowej jest równa 1/26 mocy wiązki pilota RTV.


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto