Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Szczecinie. Na co uważać? Kiedyś iść do lekarza? Zobacz infografiki

Bogna Skarul
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Czas na czyste powietrze! Wystarczył nocny spadek temperatury, by włączono ogrzewanie budynków i już na ekranach telewizorów, smartfonów w wielu miastach pojawiły się ostrzeżenia przed złym powietrzem. Nadciąga smog.

Zanieczyszczenie powietrza wpływa na nasze zdrowie i życie, i to już przed naszymi narodzinami. Badania naukowe dowodzą, iż życie w zanieczyszczonym środowisku upośledza zdolności rozrodcze człowieka. Składniki zanieczyszczeń oddziałują na płód, utrudniając jego prawidłowy rozwój. W kolejnych latach osłabiają pracę układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego i funkcjonowanie wszystkich narządów1. Stałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów, radykalnie wpływa na jakość i długość życia.

Szacuje się na przykład, że w 2016 roku 19 tys. zgonów można przypisać emisji zanieczyszczeń z sektora bytowo-komunalnego, a związane z nią zewnętrzne koszty zdrowotne wyniosły między 12,9 a 30,0 mld euro. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski daje to między 300 a 800 euro. Cała populacja Polski co roku traci łącznie około 392–495 tys. lat życia, a przeciętny Polak z powodu niskiej emisji żyje krócej o 8,0–10,4 miesiąca dla terenów miejskich i 5,9-8,7 miesiąca dla obszarów pozamiejskich.

Świadomość zdrowotnych konsekwencji oddychania zanieczyszczonym powietrzem jest w Polsce coraz większa. Polki i Polacy coraz więcej wiedzą również na temat przyczyn problemów. W badaniach CBOS przeprowadzonych w kwietniu 2018 ankietowani jako główny powód problemów wskazywali najczęściej (poprawnie) emisję z kotłów i pieców w gospodarstwach domowych.

Na drugim miejscu znalazł się transport samochodowy, a na trzecim – przemysł i energetyka. Wciąż jednak wiedza ta nie przekłada się na odpowiednie działania i postawy, nadal brakuje zatem świadomości tego, jak istotne
dla jakości powietrza i tym samym dla ludzkiego zdrowia są codzienne nasze wybory.

Pierwszymi adresatami kampanii edukacyjnej "Czas na czyste powietrze" są przedstawiciele grup zawodowych i społecznych, których zadaniem jest m.in. edukacja. Są to nauczyciele, lekarze, liderzy organizacji pozarządowych, przedstawiciele wybranych urzędów i instytucji, za pośrednictwem których można dotrzeć do szerokich grup społeczeństwa. Własnie temu ma służyć kampania. Bardzo potrzebny jest odzew ze strony lekarzy, którzy zwłaszcza na obrzeżach wielkich miast, w małych miasteczkach i na terenach wiejskich mają bezpośredni kontakt z tymi, którzy przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza paląc w domowych piecach wszystkim, co wpadnie w ręce.

W ramach kampanii regularnie odbywały się także w całym kraju spotkania informacyjno
-eksperckie. Projekt "Czas na czyste powietrze" był np. jednym z tematów konferencji Bezpieczne ciepło, zorganizowanej na Politechnice Opolskiej. Kolejne spotkania odbyły się w roku 2018 w Rzeszowie, Piotrkowie Trybunalskim, Gnieźnie, Katowicach i Szczecinie.

Materiał przygotowany przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia w oparciu o wykłady wygłoszone 22 września 2018 w Rzeszowie, w czasie sesji specjalnej Czas na czyste powietrze, realizowanej w trakcie XVII Ogólnopolskiej Konferencji Polka w Europie.

WIDEO: Jak powstaje smog?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto