Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śluby w Szczecinie. Cywilny czy kościelny? Przodujemy w statystkach

Oskar Masternak
Spadek liczby wiernych jest widoczny na każdym kroku
Spadek liczby wiernych jest widoczny na każdym kroku
Ponad dziewięćdziesiąt procent Polaków deklaruje, że jest wyznania katolickiego. Mimo tego liczba zawartych przed ołtarzem ślubów systematycznie spada.

W 2017 roku w naszym województwie mniej niż połowa (47,7%) małżeństw zostało zawartych w grupie wyznaniowej. Jeśli wierzyć informacjom zawartym w Biuletynie Informacyjnym Piotra Szukalskiego, jest to najgorszy wynik w całej Polsce, gdzie średnia wynosi 62,3%.

Te statystyki mogą dziwić, skoro według spisu powszechnego przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny w 2011 roku, 92,2 procent polskiego społeczeństwa deklarowało przynależność do Kościoła katolickiego, a jedyne 3% badanych mówiło o braku przynależności do którejkolwiek grupy wyznaniowej.

W ubiegłym roku w szczecińskim Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano 2356 małżeństw, z czego 1057 zawartych zostało w urzędzie, 792 to tzw. śluby konkordatowe. Pozostałe małżeństwa to „transkrypcje”, czyli wpisane do urzędniczych ksiąg śluby zawarte np. w innych państwach.

Mało popularna religijność

Z danych przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła katolickiego, zebranych na podstawie dorocznego liczenia wiernych w parafiach, wynika, że w 2016 roku w niedzielnej Eucharystii uczestniczyło 36,7% zobowiązanych katolików, podczas gdy do komunii świętej przystąpiło 16%. Oznacza to, że w stosunku do 2015 roku wskaźnik dominicantes - czyli katolików uczestniczących w niedzielnych mszach świętych - jest niższy o 3,1%, zaś wskaźnik communicantes - czyli osób przystępujących do komunii świętej zmalał o 1 procent.

Zachodniopomorskie również na tym tle plasuje się na ostatnich miejscach. W niedzielę do kościoła uczęszcza jedynie 22,7% katolików, a komunię przyjmuje jedynie 10,2% wiernych.

Tendencja będzie rosła

W komentarzach socjologów do przedstawionych danych rysuje się kiepska przyszłość kościoła oraz naszej religijności.

Głównym punktem poruszanym w opracowaniach, który szkodzi wizerunkowi Kościoła katolickiego w Polsce jest jego angażowanie się w bieżącą politykę. Największy procent odchodzących od kościoła stanowią młodzi ludzie, a co za tym idzie spada również liczba ślubów.

- Nagłaśniane skandale z udziałem duchownych, bogacenie się kleru, apostazje księży cieszących się autorytetem sprawiają, że ludzie, zwłaszcza młodzi, oddalają się od Kościoła - mówi socjolog religii prof. Maria Libiszowska-Żółtkowska z Uniwersytetu Warszawskiego. I dodaje, że spadająca frekwencja na mszach to dowód na to, że trwa u nas proces określany jako prywatyzacja wiary. - To, że Polacy przestają chodzić do kościoła nie oznacza, że masowo tracą wiarę w Boga - mówi. - Wiary nadal potrzebują, nie chcą zaś do jej przeżywania pośrednictwa księży.

Inną sprawą jest to, że treści głoszone z ambony rozmijają się z światopoglądem młodego społeczeństwa. Przykładem tego może być niezmienna postawa księży wobec in vitro czy związków jednopłciowych.

Trend światowy

Co ciekawe, według badań przeprowadzonych przez firmę badawczą Pew Research Center z USA na całym świecie widać spadek zainteresowania wiarą. W porównaniu do wyników sprzed dwóch lat religijność na świecie spadła o 8%.

Liderem w zestawieniu jest jednak Polska. W porównaniu do 107 innych państwa u nas najszybciej spada liczba osób chodzących do kościoła i korzystających z sakramentów.

Zobacz również: [Śluby w plenerze w Szczecinie. Najpopularniejsze miejsca [ZDJĘCIA]

](https://szczecin.naszemiasto.pl/sluby-w-plenerze-w-szczecinie-najpopularniejsze-miejsca/ar/c4-3821496)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto