Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schudnij z naszemiasto.pl. Poznajemy atuty piłki gimnastycznej [wideo]

Celina Wojda
Jak dobrze ćwiczyć z piłką gimnastyczną? Pokazujemy najbardziej efektywne ćwiczenia!

- Piłka gimnastyczna to bardzo dobry trening dla naszego kręgosłupa - mówi Dawid Pacześ, trener z siłowni Calypso. - Myślę, że każdy z nas powinien mieć taką piłkę w domu i ćwiczyć na niej mięśnie nóg, brzucha. Ćwiczenia wykonywane na piłce polegają w dużej mierze na balansowaniu na piłce, nie są one obciążające, a ryzyko urazów jest minimalne.

Jaką piłkę kupić

Piłki można już kupić praktycznie w każdym markecie, nie są one szczególnie drogie. Na rynku dostępne są różne rodzaje kul o średnicach od 35 nawet do 100 cm. Rozmiar piłki gimnastycznej dobieramy głównie według swojego wzrostu. Podczas wybierania piłki najlepiej jest usiąść na niej i zwrócić uwagę na kąt między udami a górną częścią ciała oraz kąt między udami i łydkami. Kąt ten powinien wynosić przynajmniej 90 stopni przy stopach postawionych swobodnie na podłożu. Najlepsze rezultaty osiąga się, gdy kąt między górną częścią ciała a udami jest większy niż 90 stopni, a staw biodrowy jest wyżej niż staw kolanowy.

Balans ciałem

Dla osób początkujących trening z wykorzystaniem piłki może się okazać dużym wyzwaniem. Ale nie można się zniechęcać. Jeśli już opanujemy przyrząd i złapiemy równowagę, to szybko zauważymy efekty wykonywanych ćwiczeń. Podczas wykonywania ćwiczeń na piłce mięśnie są dodatkowo napinane, by całe ciało znalazło i utrzymało równowagę. A utrzymanie równowagi to doskonały trening dla stabilizacji naszej sylwetki.

Trening

Podczas dzisiejszego treningu zaprezentowane zostaną cztery ćwiczenia: dwie propozycje przysiadów z wykorzystaniem piłki, jedno na mięśnie brzucha, jedno angażujące odcinek lędźwiowy. Dokładną prezentację znajdziecie na naszej stronie szczecin.naszemiasto.pl. Wszystkie ćwiczenia można wykonywać w trzech, czterech seriach, po 15 powtórzeń w każdej.

Do pierwszego ćwiczenia potrzebna będzie nie tylko piłka, ale także ściana. Stajemy z piłką gimnastyczną przyciśniętą do ściany za plecami. Wykonujemy przysiad, trzymając pięty płasko i kolana na zewnątrz, aby piłka gimnastyczna toczyła się w górę i dół pleców.

W drugim ćwiczeniu wykonujemy przysiad, trzymając piłkę nad głową. Ćwiczenie na pozór łatwe, ale bądźmy ostrożni.

Trzecie ćwiczenie angażuje mięśnie brzucha oraz kręgosłupa. Kładziemy się brzuchem na piłce, opieramy stopami o podłoże, a całe ciało trzymamy wyprostowane. Kładziemy ręce za uszami i powoli wykonujemy brzuszki w kierunku piłki.

Ostatnie ćwiczenie, także na mięśnie brzucha, czyli brzuszki na piłce. Na czym polega? Kładziemy się na piłce, tak by odcinek lędźwiowy kręgosłupa opierał się na piłce i podpieramy nogami zgiętymi w kolanach. Ręce kładziemy za uszami, utrzymujemy brzuch w napięciu, unosimy i opuszczamy tułów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Schudnij z naszemiasto.pl. Poznajemy atuty piłki gimnastycznej [wideo] - Szczecin Nasze Miasto

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto