Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza remont jednego z największych kościołów w centrum Szczecina [ZDJĘCIA]

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Nowy, nawiązujący do pierwotnego wystrój będzie miał jeden z największych kościołów w sercu naszego miasta.

Rozpoczynają się prace bodowlano-remontowe w świętującej w tym roku stulecie istnienia świątyni przy placu Zwycięstwa. Wewnątrz sanktuarium stoją już rusztowania, które posłużą przywróceniu kościołowi dawnego blasku.

- Projekt nawiązuje do kolorystyki kościoła z 1919 roku, ale jej nie powiela. Kościół powstał jako miejsce modlitwy dla pruskich żołnierzy wyznania ewangelickiego, ale jego funkcja uległa zmianie. Nowa aranżacja wnętrza kościoła nie udaje więc dawnej, ale z niej czerpie. Nowa aranżacja bierze pod uwagę dzisiejsze przeznaczenie świątyni, która od ponad siedemdziesięciu lat służy szczecińskim katolikom- tłumaczy ksiądz Jarosław Staszewski, proboszcz i kustosz Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Jasne, piaskowe ściany, ugrowe łuki i pilastry oraz purpura i złoto mają nawiązywać do pierwotnej kolorystyki. Inna natomiast będzie tonacja barw.

- Projekt kolorystyki wnętrza kościoła, oparty na dawnych rozwiązaniach, jest nową kreacją, podporządkowaną idei miejsca. To znaczy, że wchodząc w architektoniczną przestrzeń sanktuarium - w duchowym rozumieniu - wchodzimy w przestrzeń Bożego Serca. Dosłownie: wchodzimy do Bożego Serca; wchodzimy w przestrzeń łaski, która obficie wylewa się z otwartego Serca Zbawiciela - mówi ks. Staszewski.

Ze względu na ogrom planowanych zmian prace będą prowadzone etapami.

- Będą długotrwałe i kosztowne. Nie jesteśmy dziś w stanie określić czasu ich zakończenia - podkreśla proboszcz sanktuarium.

W ubiegłym roku prowadzony był również remont wieży kościoła, którego najbardziej widocznym efektem jest zegar znajdujący się od strony pl. Zwycięstwa.

ZOBACZ TEŻ:

- Na wieży sanktuarium został umieszczony zegar wykonany według niezrealizowanego nigdy wcześniej projektu sprzed stu lat. Ufamy, że będzie nie tylko zdobił wieżę kościoła, ale także precyzyjnie odmierzał czas - informuje ks. Staszewski.

Równolegle w kościele trwają jeszcze prace nad odnowieniem ołtarza głównego. Jego odsłonięcie powinno zbiec się w czasie z zakończeniem prac malarskich w prezbiterium.

18 października 1913 roku uroczyście wmurowano kamień węgielny. Projektodawcą kościoła był ówczesny radca miejski Bernard Stahl, natomiast sam pomysł i idące za nim środki finansowe pochodziły od Gustawa Toepfera, propagatora cementu portlandzkiego. Technologia żelbetowa, zastosowana w budowie kościoła, należała do najwcześniejszych realizacji tego typu w całej Europie. Podobne kościoły żelbetowe powstały w Ulm i w Ickern w Westfalii. Budowa zakończyła się w 1919 roku.

Rzuć studia, wybierz seminarium! Czy nadajesz się na księdza?
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto