Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont placu Adamowicza w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki
Robotnicy pojawili się na placu nazwanym niedawno przez radnych imieniem zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Konkurs architektoniczny na kształt placu, na którym stał Pomnik Wdzięczności, wygrał architekt Jacek Szewczyk ze szczecińskiej pracowni architektonicznej Archaid.

Plac ma być oddany do użytku - według zapowiedzi urzędu - „do 30 czerwca 2019 r.”. Ma tu powstać „przestrzeń publiczna przyjazna mieszkańcom”. „Przyjazna”, bo nawierzchnia ma być dopasowana do istniejącej obecnie na placu Lotników.

Kiedy będzie gotowy

- Do końca czerwca przestrzeń placu ma być przyjaznym mieszkańcom miejskim placem z miejscem na okolicznościowe stragany i plenerową scenę - informuje Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego miasta.

Wykonawcą robót budowlanych jest spółka GRANIT Dariusz Pylak. Obecnie wykonawca wygrodził plac budowy. Zostanie utrzymany ruch pieszo-rowerowy wzdłuż al. Wyzwolenia przez cały czas prowadzenia inwestycji, tj. do 30 czerwca. Ruch pojazdów wokół placu odbywa się tak jak do tej pory, z wyjątkiem niewielkiego zwężenia jezdni na ulicach otaczających plac.

Na placu zaprojektowano kilkupoziomowe siedziska z zieleńcami wypełnionymi roślinami ozdobnymi. Pomiędzy szpalerami lip powstanie otwarta przestrzeń z przeznaczeniem komunikacyjnym i rekreacyjnym. Pod szpalerami drzew zaprojektowano zieleńce (podobne do obecnych), które obramowane będą blokami kamiennymi.

Obramowanie zieleńców przechodzić będzie w siedziska poziomowe. Wzdłuż wschodniego boku zaprojektowano ścieżkę rowerową dwukierunkową z nawierzchnią bitumiczną.

CZYTAJ TEŻ: 2,5 miliona złotych będą kosztować zmiany na pl. Żołnierza [WIZUALIZACJE]

Autorzy zwycięskiego projektu zostaną zaproszeni do wykonania prac projektowych . Po wykonaniu dokumentacji projektowej  miasto ogłosi przetarg na wykonanie zagospodarowania placu.

2,5 miliona złotych będą kosztować zmiany na pl. Żołnierza [...

Radni PO uchwalili

Plac (znajdujący się w ciągu al. Jana Pawła II pomiędzy pl. Lotników i pl. Żołnierza) uzyskał imię nieżyjącego prezydenta Gdańska dzięki głosom radnych Platformy Obywatelskiej i klubu prezydenckiego Bezpartyjnych.

Przeciw było dwoje radnych Prawa i Sprawiedliwości, a jeden z radnych Bezpartyjnych wstrzymał się od głosu. Siedmiu radnych PiS nie wzięło udziału w głosowaniu.

Nadanie placowi imienia Adamowicza wywołało duże kontrowersje. Podkreślano, że nikt tego nie konsultował z mieszkańcami, a sam projekt był „wrzutką” w ostatniej chwili, a o głosowaniu zadecydowały względy polityczne.

CZYTAJ TEŻ: Plac imienia Pawła Adamowicza w ogniu internetowej krytyki

CZYTAJ TAKŻE: Adamowicz patronem placu, Olszewski ronda a Teresa Hulboj parku

Teresa Hulboj będzie patronką parku w sąsiedztwie ulicy Litewskiej i Unii Lubelskiej

Adamowicz patronem placu, Olszewski ronda a Teresa Hulboj parku

Szczeciński Ruch Miejski przypominał, że nadawanie nazw ulic powinno przebiegać bez zbędnych emocji.

- Proponujemy, aby w naszym mieście nazywanie miejsc publicznych imieniem osoby zmarłej następowało nie wcześniej niż pięć lat po śmierci tej osoby - postulowali.

Zbierają głosy przeciw

Z inicjatywy Ruchu Narodowego oraz posła Prawa i Sprawiedliwości Dariusza Mateckiego na Facebooku powstał profil „NIE dla placu Pawła Adamowicza w Szczecinie”. Do środy 1513 osób polubiło stronę, a 1524 ją obserwowały.

Radny Matecki zwrócił się 28 lutego do prezydenta Piotra Krzystka z szeregiem pytań. Do dziś nie otrzymał odpowiedzi. Pytał m.in. o treść tablicy, która ma pojawić się na placu, gdy będzie już gotowy.

- Czy będzie o tym, że jako prezydent Gdańska nie zamierzał realizować ustawy dekomunizacyjnej i że nie zamierzał podejmować działań ws. dekomunizacji nazw gdańskich ulic. Pytanie to jest szczególnie istotne ze względu na fakt, że plac Pawła Adamowicza znajdować się będzie w miejscu, gdzie w latach 1950-2017 stał pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, którego pan jako prezydent Szczecina w latach 2006-2017 nie usunął, i który został usunięty dopiero po wprowadzeniu w życie przez rząd PiS ustawy dekomunizacyjnej.

CZYTAJ TEŻ: Plac Pawła Adamowicza w Szczecinie tematem listu i interpelacji

ZOBACZ TAKŻE: Największe Serce Świata dla Adamowicza zapłonęło również w Szczecinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto