29 instytucji bierze udział w programie poprawy bezpieczeństwa na naszych osiedlach. To pierwsza tego typu akcja w Szczecinie. Tygodnik „MM” objął nad nią patronat.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Program ma na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Pomysł powstał w komisariacie „Szczecin-Pogodno”.

– Mamy zamiar zacząć od osiedla Zawadzkiego – mówi podinspektor Jerzy Langa, komendant komisariatu. – Nie chcieliśmy zabierać się ani za te najbardziej spokojne, ani za te najbardziej niebezpieczne, tylko wyśrodkować. Poza tym znaleźliśmy tu dużo przychylności ze strony osób zaangażowanych w pracę różnych instytucji.

Program będą realizować m.in. szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe, parafie, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, Rada Osiedla, Straż Miejska, Straż Pożarna, a także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Centrum Psychiatrii i Uzależnień z ulicy Żołnierskiej oraz Akademia Bezpiecznego Ruchu Drogowego.

Obecnie do pracy ruszyły trzy zespoły. Jeden z nich sprawdzi w jakich warunkach żyją mieszkańcy, drugi wytypuje najbardziej niebezpieczne miejsca na osiedlach, a trzeci oceni bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Zaplanowano, że program będzie realizowany przez 5 lat zmożliwością przedłużenia. Wprzyszłości na terenie osiedli Zawadzkiego- Klonowica będą organizowane patrole społeczne złożone z mieszkańców, dojdzie do spotkań z dzielnicowymi w szkołach, a także warsztatów dla dzieci, młodzieży i rodziców na temat zagrożeń uzależnieniami i demoralizacją.

– W każdej szkole jest trochę dzieci z rodzin patologicznych, chcemy otoczyć je szczególną opieką – tłumaczy Jolanta Brudzińska, pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 45. – Wierzymy, że będzie nam łatwiej działać razem, zamiast w pojedynkę.

– Szukamy kontaktu z mieszkańcami, to dlatego zgodziliśmy się na uczestnictwo w programie. Chcemy wysłuchiwać ich problemów, wychodzimy z założenia, że lepiej zawczasu je rozwiązywać – mówi Piotr Tuzimek, mł. kpt. z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Całość nadzoruje Rada Osiedla „Zawadzkiego- Klonowica”.

– Porządek i bezpieczeństwo są najważniejsze – podsumowuje osiedlowiec Andrzej Selega. –Mamy nadzieję, że mieszkańcy będą czujniejsi na to co dzieje się na osiedlu. Jeśli program odniesie sukces, zostanie wprowadzony na terenie innych osiedli, na których pracują policjanci z komisariatu „Szczecin-Pogodno”.

Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!