Ratujmy zabytki Łasztowni! Sprzeciw wobec degradacji Ratujmy zabytki Łasztowni! Sprzeciw wobec degradacji

A to pozytywny przykład - wyremontowany budynek Starej Rzeźni. Zobacz więcej: Otwarcie przepięknej Starej Rzeźni (© Sebastian Wołosz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

15 organizacji podpisało się pod apelem do Piotra Krzystka, prezydenta Szczecina. Są zaniepokojeni fatalnym stanem stojących zabytków na Łasztowni.

Apel został skierowany nie tylko do prezydenta, ale również do miejskiego konserwatora zabytków oraz wojewódzkiego.

- Oglądając odbudowany budynek (chodzi o Starą Rzeźnię - MR), zwróciliśmy uwagę na pozostałe obiekty tworzące kompleks dawnej Rzeźni Miejskiej na Łasztowni - napisali przedstawiciele organizacji. - Bardzo zaniepokoił nas ich fatalny stan. Czy na Starej Rzeźni skończy się trend odbudowy? Nurtują nas uzasadnione obawy, że jeśli zniszczenia będą postępowały w takim tempie, to niebawem może okazać się, że już nie będzie co remontować.

Zobacz również: Tłumy szczecinian w Starej Rzeźni [wideo, zdjęcia]


Podpisanych niepokoi stan zabytków, bo degradacja jest widoczna gołym okiem. Nawiązują do tego, że znaczna część jest we władaniu Portu Rybackiego Gryf, który prócz ogłaszania przetargów na całość nic nie robi, aby zmienić tę sytuację. Dlatego postulują:

- Już w chwili obecnej użytkowanie tych obiektów przez Port Rybacki Gryf powinno być zminimalizowane.
Podpisani nie piszą tego wprost, ale składowanie wśród zabytków nawozów sztucznych nie wpływa dobrze na stare mury.

- Oczekujemy, że prezydent Szczecina jako dobry gospodarz będzie podpowiadać rozwiązania - czytamy w liście.

Polecamy również: Plener Photoday w pięknie odrestaurowanej Starej Rzeźni [wideo, zdjęcia]

Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (14)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Szczecinianin (gość)

Prawda jest taka. Lasztownia jest od dawna pozbawiona planu zagospodarowania.Dawna koncepcja zagospodarownia - budowa na cyplu opery, filharmonii,biurowców , mieszkań spełzła na niczym.Forsowano budowe chłodni która jest zakalcem tego terenu .A podobno planuje się budowę kolejnej części tej inwestycji.Port Rybacki Gryf doprowadził do ruiny stare zabudowania wchodząc w kontakty biznesowe z BFC. Zdegradował ten teren do granic możliwości.Apeluję o rozbiórke chlodni Gryf ( podobno można ja przenieść na inne nabrzeże) - taka są możliwości techniczne.

święty~ (gość)

Może swój dom oddasz za przysłowiową złotówkę? A co do tego, że skandalicznie jest trzymać nawozy w zabytkowych budynkach pełna zgoda! Miasto musi coś z tym zrobić. Jestem za rewitalizacją tych miejsc, bo Szczecin do Odry można przytulić tylko z tej strony.

Julia (gość)

A moze rozdać budynki które nadają sie na mieszkania za rzysliwiowa złotówkę i zrobic tak umowy aby zawiązały sie wspólnoty mieszkaniowe i budynki wyremontowany a mieszkanie każdy sobie zrobi naprzyklad dać młodym ludzia ! Na lasztownii pełno takich budynków marże aby w takim zamieszkać i pewnie wiele osob by chciało !!

mg (gość)

W Szczecinie nie dba się o poniemieckie budynki przemysłowe. I nie chodzi tutaj tylko o Łasztownię. Budynki pofabryczne na Kolumba - ruiny. Stara olejarnia na Dębogórskiej - doprowadzona do kompletnej ruiny. Tzw. Grota Geringa w Zdrojach - ruina, oszpecona na dodatek jakąś przepiękną współczesną budowlą. Budynek na rogu św. Ducha i Dworcowej - ruina. Itd. Na co czeka miast? To wszystko chyba ma właścicieli, tylko, co z tego, jak zostały podpisane takie umowy, wg których nic nie można od nich wyegzekwować. Wszędzie na świecie modne są lofty ( w Polsce za przykład może służyć Łodź). W Szczecinie nie mogłoby się to przyjąć? Np. mieszkać na Kolumba z widokiem na rzekę? Bardzo mi się marzą przebudowy tych starych budynków

Marcin (gość)

Te obiekty pod zarządem PR Gryf stały się kupą żałosnych ruin, eksploatowanych do granic możliwości. a teraz prezesi portu martwią się, że nowa zabudowa w przyszłości zasłoni odrestaurowany budynek, chociaż port rybacki nigdy o te budynki nie dbał. Bezczelność to mało powiedziane.

Zulu-Gula (gość)

Serdecznie zapraszam na wycieczkę właśnie przez ten teren gdzie składowane są wory z nawozami sztucznymi. Tam funkcjonuje wiele firm i droga do pracy to droga przez mękę: czy to samochodem czy tym bardziej pieszo. Zapraszam telewizję z kamerami, niech wszyscy zobaczą jak te zabytki wglądają i NISZCZEJĄ!!!!!

www (gość)

a gdzie wy byliści do tej pory obrońcy łasztowni k..go mać od kilkunastu lat sięwali i nikomu to nie przeszkadzało, jak naćpane imprezxy urządzali to było ok

tępak (gość)

z tego co wiem, NBQ zakupiło 4 budynki. Czy Twoim zdaniem to wszystkie jakie wchodzą w kompleks rzeźni miejskiej na Łasztowni? Zainteresuj się bardziej. Wieża Gocławska również zasługuje na pomoc, tak samo jak dzieci w Afryce.

Łukasz40 (gość)

Co za tępaki, przecież media trąbią o planowanej przez NBQ rewitalizacji właśnie TYCH budynków... No ale jak się nie czyta, to się nie wie. A swoją drogą, Wieża Gocławska też zasługuje na pomoc.

Jex (gość)

Zastanawiam się, co można zrobić w tej sprawie, żeby wpłynąć na decyzję Zarządcy i urzędników? Przecież te obiekty są przepiękne. Przykład chociażby tutaj: http://blog.szczecin.eu/wp-content/uploads/2013/11/Lasztownia-Stara-Rze%C5%BAnia-AS-1.jpg