(© UM Szczecin)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rada Języka Polskiego krytycznie odniosła się do nazwy nowego szczecińskiego basenu - Floating Arena. Nazwa zwyciężyła w konkursie ogłoszonym przez miasto.

Zobacz także: Jaka nazwa dla nowego basenu?
Znamy logo pływackich ME
Floating Arena - nowa nazwa basenu olimpijskiego
Nowy basen w Szczecinie oficjalnie otwarty
MP w pływaniu: zawodnicy chwalą nowy obiekt

Rada zajęła stanowisko na prośbę szczecinianina, który w liście do RJP wskazywał, iż anglojęzyczna nazwa jest niezgodna z Ustawą o języku polskim, a w dodatku w języku angielskim jest nielogiczna - informuje Gazeta Wyborcza.

Rada Języka Polskiego w sposób krytyczny odniosła się do nazwy dodając, że według niej nazwa jest przejawem snobizmu. Rada powołała się na art. 9.1. Ustawy o języku polskim, który stanowi, że "Napisy i informacje w urzędach i instytucjach użyteczności publicznej, a także przeznaczone do odbioru publicznego oraz w środkach transportu publicznego, sporządza się w języku polskim" i wezwała do zmiany nazwy basenu na polską.

Miasto nie ustosunkowało się jeszcze do listu RJP, ma to nastąpić w ciągu kilku dni.

Rada Języka Polskiego jest instytucją opiniodawczo-doradczą w sprawach używania języka polskiego. Do jej zadań należy m.in. analiza i ocena stanu języka polskiego, rozstrzyganie wątpliwości językowych co do słownictwa, gramatyki, wymowy ortografii i interpunkcji, a także co do stylistycznego kształtu wypowiedzi czy też opiniowanie nazw proponowanych dla nowych towarów lub usług.

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!