Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptaki zamiast Frygi. Czy tym razem sztuka się przyjmie? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Małgorzata Klimczak
„Ptaki i ptaszyska” nazwą nawiązują do słynnych ptaków Hasiora, ale też właśnie do samych ptaków, których we Floating Garden Szczecin nie może zabraknąć.

Do końca marca w przestrzeni miejskiej pojawi się 26 rzeźb ptaków, które są efektem projektu „Ptaki i ptaszyska”, którą wymyślił artysta Stanisław Motyka i zrealizował w mieszkańcami miasta.

W warsztatach udział wzięło prawie 200 osób w różnym wieku od przedszkolaków po osoby dojrzałe. Uczestnicy warsztatów realizowali własne pomysły lub szukali inspiracji poprzez rozmowy i oglądanie wydrukowanych wcześniej fotografii ptaków. Wybrane formy gipsowe (26 sztuk) zostały odlane z brązu i po wystawie trafią na szczecińskie podwórka.

Ptaki będące symbolem oderwania się od rzeczywistości miały mieszkańców Szczecina przenieść w świat sztuki, w świat lepienia z gliny pod okiem znawcy tematu, jakim jest Stanisław Motyka. Spotkania trwały od 26 listopada do 17 grudnia, przy ul. Wielkopolskiej 26 w Szczecinie.

- Pozytywnie zaskoczyła mnie kreatywność i pomysłowość uczestników zajęć, dzięki którym możemy dziś oglądać wiele interesujących projektów. - mówi Stanisław Motyka, organizator warsztatów rzeźbiarskich. - Pomysł wziął się stąd, że mieszkańcy często zgłaszali, że nie podobają im się rzeźby stojące w przestrzeni publicznej. Pomyślałem, że w takim razie niech mieszkańcy sami stworzą sztukę. Zgłosili się uczestnicy w wieku od 5 do ponad 60 lat. Myślę, że uczestnicy sami siebie zaskoczyli swoimi umiejętnościami i powstało kilka całkiem niezłych rzeźb. Trzeba przyznać, że temat też był wdzięczny. Ptaka praktycznie każdy potrafi wyrzeźbić, a nawet jak nie wyjdzie, to powstanie ptaszysko, czyli też na temat.

Powarsztatową wystawę rzeźb mieszkańców naszego miasta można obejrzeć w galerii „Na strychu” w 13 Muzach do 27 lutego 2018 r. Potem rzeźby trafią na szczecińskie podwórka. Rzeźby pojawią się w podwórzach kwartałów zabudowy przy ul. Wielkopolskiej, Mazurskiej, Monte Cassino, alei Papieża Jana Pawła II (kwartał nr 11) oraz Księcia Bogusława, Władysława Łokietka, Władysława Jagiełły, Błogosławionej Królowej Jadwigi (kwartał nr 52).

- Założenie jest takie, żeby te prace trafiły tam, skąd pochodzą ich twórcy - mówi Jarosław Bondar, architekt miasta. - Jeżeli prace będą wewnątrz kamienicy, do której się wchodzi przez zamkniętą bramę, umieścimy tabliczkę z informacją.

„Ptaki i ptaszyska” to część realizowanego od 2017 roku projektu pt. „Niwelacja błędów infrastrukturalnych poprzez sztukę ulicy - Street Art”.

Pierwszym przedsięwzięciem w ramach projektu było działanie Mirosławy Jarmołowicz pt. „Miasto dla sztuki - miasto dla każdego”, której instalacje (zdjęcia natury) stanęły we wnętrzach trzech szczecińskich podwórek (podwórko na Przybysławy 2, Kolumba 6a, i Krzywoustego 25).

- Nie jestem historykiem sztuki, więc trudno mi ocenić jaką wartość artystyczną mają powstałe prace,, ale myślę, że w XX wieku definicja sztuki tak się zmieniła, że prace mieszkańców można nazwać sztuką, nawiązującą do sztuki naiwnej czy prymitywnej.

W 2018 roku na działania w ramach projektu Street Art w Szczecinie miasto przeznaczy 355 tys zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto