Unikatowe stanowiska roślinne i rzadkie gatunki zwierząt W powiecie średzkim znaleźć można wiele rzadkich gatunków fauny i flory. Większość z nich występuje na terenach chronionych.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Unikatowe stanowiska roślinne i rzadkie gatunki zwierzątW powiecie średzkim znaleźć można wiele rzadkich gatunków fauny i flory. Większość z nich występuje na terenach chronionych.
* Rezerwat Zabór utworzono w 1959 r. w północno–zachodniej części gminy Miękinia, pomiędzy miejscowościami Miękinia, Zabór Wielki i Lubiatów. Znajduje się tu naturalny las łęgowy, którego obszar wynosi 35 ha. Występujące w nim olsy porzeczkowe są najbardziej malowniczymi i tajemniczymi lasami. Należą więc do najcenniejszych zbiorowisk leśnych. Te bagienne lasy są przez parę miesięcy w roku zalane wodą. Drzewa rosną na wysokich kępach, dookoła których znajdują się dolinki wypełnione wodą o głębokości do 0,5 m.
* Na terenie sołectwa Mrozów, przy drodze biegnącej w kierunku Miękini, w odległości około 250 m na południe, wśród lasów sosnowych, na Mrozowskiej Górce znajduje się niecka dzikiego wyrobiska piasku. Rosną tam rzadkie sasanki łąkowe.
* Część Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy leży w powiecie średzkim, na terenie gminy Miękinia. Najcenniejszym elementem parku są lasy, a szczególnie łęgi wiązowo-jesionowe oraz grądy. Występuje tu 118 gatunków ptaków. Spotkać można m.in. perkoza rdzawoszyjnego, perkoza zausznika, bociana czarnego, kanię rdzawą, żurawia, rybitwę białoczelną, sowę uszatą i zimorodka.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!