Przebudowa kąpieliska Arkonka w Szczecinie droższa. Miliony złotych kar dla wykonawcy [zdjęcia]

Budowa kąpieliska Arkonka w Szczecinie pochłonie 26-27 mln zł, a nie jak pierwotnie zakładano 24 mln zł - poinformował zastępca prezydenta miasta, Mariusz Kądziołka.

Paulina Targaszewska
paulina.targaszewska@mediaregionalne.pl

W październiku ubiegłego roku miasto rozwiązało umowę z firmą Kornas, głównym wykonawcą przebudowy Arkonki. Wkrótce będzie szukało nowego wykonawcy, który dokończy prace. Zanim zostanie ogłoszony przetarg, konieczne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji i podsumowanie wykonanych już prac.

- Mamy zakończoną już najważniejszą i najdroższą część inwestycji - technologię basenową - mówi Andrzej Kus, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych, któremu podlega kąpielisko. - W budynkach pozostały jeszcze prace wykończeniowe. Należy dokończyć parkingi, alejki, małą architekturę oraz przeprowadzone muszą zostać prace zieleniarskie.

Do tej pory za wykonane prace miasto zapłaciło dotychczasowym wykonawcom blisko 19,5 mln zł. Zgodnie z pierwotnymi założeniami na inwestycję przeznaczono 24 mln zł. Okazało się jednak, że ta kwota nie wystarczy. W odpowiedzi na interpelację radnej PO Marii Magdaleny Herczyńskiej, zastępca prezydenta miasta, Mariusz Kądziołka poinformował, że na Arkonkę trzeba wydać kolejne miliony.

- Szacowany koszt dokończenia robót inwestycyjnych to kwota 6,5 - 8 mln zł - czytamy w odpowiedzi Mariusza Kądziołki. - Planowany całkowity koszt robót inwestycyjnych wyniesie ok. 26-27 mln zł, przy czym wartość końcowa inwestycji może ulec pomniejszeniu o wartość naliczonych kar umownych z tytułu odstąpienia od umowy (max. 1,18 mln) oraz nieterminową realizację robót (niewiele ponad 1 mln).

Przetarg na wyłonienie nowego wykonawcy ma zostać ogłoszony w lutym 2014 roku.

Prace budowlane mają być wznowione 2-3 miesiące później. Arkonka ma być gotowa do najbliższych letnich wakacji. Czy tak się stanie, tego nie wiadomo. Historia budowy Arkonki pokazuje, że powinniśmy być sceptycznie nastawieni do każdej kolejnej obietnicy. Gruntowna przebudowa kąpieliska rozpoczęła się bowiem na początku 2012 roku.

Prace miały zakończyć się po kilku miesiącach. Najpierw termin oddania obiektu do użytku przesunięto z powodu problemów z kanałem Osówka. Wyznaczono nowy termin zakończenia prac: maj 2013. Nie dotrzymano go z powodu przedłużającej się zimy.

Później wykonawca zadeklarował, że skończy budowę do sierpnia. Nie dotrzymał słowa. Wytłumaczenia nie było - naliczane są od tego czasu kary umowne: 12 tysięcy złotych dziennie, 360 tysięcy złotych miesięcznie. Ostatecznie wykonawca wycofał się z budowy Arkonki.

Miasto obiecywało, że zimą tego roku mieszkańcy będą się mogli cieszyć chociaż lodowiskiem, które ma się znaleźć na terenie kąpieliska. Niestety i z tej obietnicy nic nie wyszło.

Więcej o przebudowie kąpieliska Arkonka w Szczecinie:


Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.