Premier Donald Tusk spotkał się z szefem katarskiego rządu. Rozmawiał m.in. o wpłacie pieniędzy za stocznie w Gdyni i Szczecinie. Spółka Polskie Stocznie miała zacząć działać od 1 sierpnia, do tej pory jednak katarski ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Premier Donald Tusk spotkał się z szefem katarskiego rządu. Rozmawiał m.in. o wpłacie pieniędzy za stocznie w Gdyni i Szczecinie. Spółka Polskie Stocznie miała zacząć działać od 1 sierpnia, do tej pory jednak katarski inwestor nie zapłacił za oba zakłady.

Przypomnijmy, że w maju majątki Stoczni Gdynia SA i Stoczni Szczecińskiej Nowa SA zostały zakupione na drodze licytacji przez spółkę Stichting Particulier Fonds Greenrights, działającą na rzecz funduszu United International Trust NV. Właściwym inwestorem jest spółka QInvest. Jest ona największym bankiem inwestycyjnym Kataru. Katarski inwestor miał wpłacić pieniądze za obie stocznie do 21 lipca. Wartość obu transakcji wynosi ponad 381 mln zł.

Pod koniec lipca QInvest poprosił jednak o przedłużenie terminu zapłaty do 17 sierpnia. Powodem zwłoki miał być list wysłany do katarskiego inwestora przez Szczecińskie Stowarzyszenie Obrony Stoczni, które twierdzi m.in. że stocznia w Szczecinie powstała z majątku Stocznia Szczecińska Porta Holding SA, przejętego w sposób bezprawny, oraz, że Stocznia Szczecińska Nowa SA w latach 2003-2009 była działającą na wielką skalę pralnią brudnych pieniędzy.

Jak powiedział dla TVN 24 Sławomir Nowak, szef gabinetu politycznego Donalda Tuska, premier Kataru zapewniał, że pomoże w tej sytuacji. Zaznaczył jednak, że inwestorem jest prywatny fundusz i to on musi wyłożyć pieniądze, a nie rząd Kataru.

QInvest rzeczywiście jest prywatnym inwestorem, jednak ściśle związanym z katarską rodziną królewską. We władzach spółki, jak i wśród jej akcjonariuszy zasiada wiele związanych z nią osób. Szefem rady nadzorczej jest m.in. członek rodziny królewskiej i syn premiera, szejk Jassim Bin Hamad Bin Jabr Al-Thani.

Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!