Granat moździerzowy kalibru 80 mm odkryli w lesie w okolicach Smardzewa (gm. Sławno) grzybiarze. O znalezisku zawiadomili policję, a ta wezwała saperów.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Granat moździerzowy kalibru 80 mm odkryli w lesie w okolicach Smardzewa (gm. Sławno) grzybiarze. O znalezisku zawiadomili policję, a ta wezwała saperów. W trakcie odkopywania niewypału okazało się, że obok były dwa kolejne. Wszystkie pojechały na poligon w Złocieńcu, gdzie je zdetonowano. To samo zrobiono z dwoma pociskami artyleryjskimi, które zostały znalezione w wykopie przy remoncie prywatnej posesji przez jej właściciela w Bobrowicach.
- Miejsca znalezienia niewybuchów zostały przez nas zabezpieczone - mówi asp. sztab. Łukasz Ochędalski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sławnie. - Następnie wezwaliśmy saperów, którzy zajęli się pociskami.
Żołnierze przyjechali z Jednostki Wojskowej 1696 w Złocieńcu. Początkowo planowali zdetonować znalezisko ze Smardzewa na miejscu, ale w trakcie jego odkopywania w lesie natrafili na dwa kolejne granaty.
- Pochodzą one z II wojny światowej - mówi st. szer. Wojciech Chomontek. - Mają pole rażenia około 700 metrowe. Więc nie ma z nimi żartów. Trzeba przy ich usunięciu zachować maksymalną ostrożność.
Niewybuchy przeniesiono do wojskowego samochodu wyposażonego w specjalną "szufladą" do przewożenia niebezpiecznych ładunków.
- Pociski zdetonowaliśmy na poligonie - dodaje W. Chomontek.
Tak samo postąpiono w zdarzeniu z Bobrowic. Także tutaj okazało się, że pociski są z czasów II wojny światowej.
Według żołnierzy to były trzeci podobny przypadek [ze znalezieniem niewypałów] w tym roku, w powiecie sławieńskim. Wcześniej patrol saperski interweniował w Sławnie, gdy pocisk odkryto w jednym z przydomowych ogródków. Policja apeluje do wszystkich, aby w przypadku natrafienia na podobne znaleziska nie próbować ich samemu brać do rąk, czy też rozbrajać.
- Taka samowola w najlepszym razie grozi ciężkim kalectwem, a w najgorszym śmiercią - przestrzega Ł. Ochędalski. - Dlatego prosimy nas wezwać, a my zajmiemy się resztą.

Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!