Setka pań bierze udział w szóstym Kongresie Kobiet w Szczecinie. Wśród gości m.in. prof. Inga Iwasiów, posłanka Magdalena Kochan i ...marszałek Olgierd Geblewicz.Tematyka kongresu to: WIOSNA KOBIET 2016 - czyli dlaczego Polki wyszły na ulic, alimenty, UCHODŹCY-UCHODŹCZYNIE-SOLIDARNOŚĆ POLSKA WOJNA o GENDER czyli strategie ideologiczne w walce o dusze i ciała. Wykład o uchodźcach wygłosiła Homaira Adeel, dziennikarka z Kabulu

Z rozmów jaką prowadzone są na kongresie wynika, że panie coraz bardziej obawiają się, że pod rządami PiS prawa kobiet mogą być ograniczane.

Bogna Czałczyńska, pełnomocniczka Kongresu Kobiet odczytała list od socjolożki i feministki, prof. Magdaleny Środy.

- Dzisiejsza władza nie lubi wolności i równości. Lubi tradycję i porządek. Dla tej władzy miejscem kobiety jest raczej dom niż miejsce publiczne. W myśl zasady dziecko, kuchnia, kościół. Kobiety nie mogły liczyć na władze w walce o szacunek, równe prawa, równe możliwości i traktowanie. Żadne prawo nie jest wieczne. Musimy o nie walczyć. To będzie długa walka. . Reforma 500 + plus eliminuje kobiety z rynku pracy. Ale nie narzekajmy. Pracujmy, budujmy, rozmawiajmy. Trzeba iść pod prąd z poczuciem, żę to właściwy kierunek, Nie ma demokracji bez praw kobiet - napisała

Magdalena Kochan, posłanka: Jak przemoc w rodzinie, jak to dziecka bić nie wolno – takie przesłanie idzieć dziś z rządu.

Dorota Markiewicz, feministka, społeczniczka: My kobiety decydujemy o wielu sprawach w rodzinie, nie dlatego, że mężczyźni się na tym nie znają. Po prostu tak się to przez lata ukształtowało. 95 procent budżetów domowych zarządzają kobiety. Wiemy kiedy trzeba wymienić pralkę, a córce, czy synkowi kupić nową kurtkę, bo stara już nie da rady w zimnie. Jesteśmy świetnie zarządzając niewielkimi kwotami. Ale równie dobrze poradzilibyśmy sobie w życiu publicznym. Nie wiemy jak trzeba ułożyć chodnik, abyśmy się nie wywróciły? Jak powinna iść linia tramwajowa od domu, przedszkola, do pracy? Wszystko to wiemy. Za każdym razem gdy chciałam coś zorganizować TO ZAWSZE SŁYSZAŁAM ŻE nie ma pieniędzy, bo są ważniejsze cele. Ale czy budowa stadionu Pogoni, to rzeczywiście cel pierwszej potrzeby?Pieniądze są tylko, że nie słychać jak mówimy, że są źle wydawane.

Markiewicz zaproponowała, aby każdy obywatel przeznaczał co miesiąc 10 zł na wybraną przez siebie organizację społeczną.

- Po to, aby miała pieniądze na pomoc najbardziej potrzebującym, gdy państwo pieniędzy na utrzymanie dawać nie będzie chciało – zaproponowała i dostała burzę oklasków.

Prof. Kinga Iwasiów, feministka, pisarka zauważyła, że jej wykładów studenci słuchają znudzeni.

-Wielu moich studentów nudzi się na wykładach, bo jest przepełniona ideą tradycji, albo uspokojona tym wszystkim co przynosi kultura masowa. Dlatego są dwa obszary nad którymi musimy ciężko pracować: edukacja i kultura – mówiła.

I dodała:

- Rano przeczytałam komentarz, że nasz kongres to spotkanie frustratek. Tak nie jest, choć ostatnie miesiące nie nastrajają optymizmem. Mój znajomy powiedział, że najgorsze jest to, że w małych salach mówimy patetycznym językiem do przekonanych. Nie potrafimy wyjść na zewnątrz. Feministki dobrze znają taką frazę: Nie przeszkadzajcie, bo są ważniejsze potrzeby.

Demokracja to różnorodność. Nie ubieranie chłopców w sukienki. Podstawowym hasłem feminizmu jest różnorodność. Każdy człowiek bez względy na to jakim jest, ma mieć takie same prawa – zakończył.

Na udział w kongresie z męskiej strony odważył się tylko Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. Dostał za to od pań gorące brawa i obraz przedstawiający kobiety z hasłem „budźcie się dziewczyny, wiosna jest nasza”.

- Dopóki będę marszałkiem, to województwo będzie przyjazne o otwarte dla każdego – zadeklarował.

Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!