POLREGIO na 100-lecie Niepodległej – trwa kampania REGIObohater

Artykuł sponsorowany

"Polska jest silna siłą regionów" to hasło ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej przygotowanej przez POLREGIO w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na specjalnej stronie www.regiobohater.pl można zapoznać się z dokonaniami 100 REGIObohaterów, oddać głos na jedną spośród osób z każdego województwa, która najbardziej zasłużyła na miano REGIObohatera oraz wziąć udział w konkursie.
 
REGIObohater to ogólnopolska kampania edukacyjna połączona z plebiscytem i konkursem. Na dedykowanej stronie www.regiobohater.pl można zapoznać się z dokonaniami 100 lokalnych bohaterów wybranych przez Radę Programową postaci REGIObohaterów i oddać głos w plebiscycie. 
 
– Popularyzując wiedzę o regionalnych bohaterach chcemy przypomnieć, że odzyskanie niepodległości po 123 latach zniewolenia zawdzięczamy nie tylko powszechnie znanym z kart historii postaciom, takim jak Józef Piłsudski czy Ignacy Jan Paderewski. Nie mniej ważni są bohaterowie, którzy swoje życie poświęcili walce lub budowaniu świadomości narodowej w regionach, pośród lokalnych społeczności. Organizując tę akcję chcemy także podkreślić silne przywiązanie marki POLREGIO do Polski, jej historii oraz patriotyzmu  – mówi Krzysztof Zgorzelski, Prezes Przewozów Regionalnych, właściciela marki POLREGIO. 
 
W toku głosowania, które potrwa do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. W każdym z regionów wybrany pociąg zyska oprawę wizualną z oznaczeniem REGIObohatera. 
 
Wraz z oddaniem głosu uczestnik konkursu będzie miał możliwość uzasadnienia swojego wyboru. Spośród nadesłanych zgłoszeń Rada Programowa wyłoni i do 25 października ogłosi łącznie 116 laureatów, w tym odpowiednio 16 laureatów nagrody głównej (po jednym na dany region) i 100 wyróżnionych. Laureaci nagrody głównej otrzymają czytnik e-book Kindle, specjalne zaproszenie do uczestnictwa z osobą towarzyszącą w konferencji prasowej inaugurującej akcję REGIObohater wraz z zaproszeniem na uroczysty lunch w Pałacu Belwederskim. Pozostałych stu wyróżnionych otrzyma zestaw atrakcyjnych gadżetów. 
 
Kampania REGIObohater objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem akcji jest Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Przewozów Regionalnych i Program „Niepodległa”. W skład Rady Programowej weszli Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (przewodniczący Rady Programowej), Dariusz Gwizdała – Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Michał Góras – Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Kensbok – Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu. W toku głosowania, które potrwa od 11 września do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. Ogłoszenie wyników plebiscytu nastąpi do 15 października. 
 
Akcję REGIObohater wspiera kampania medialna, w ramach której powstał m.in. spot zachęcający do głosowania na REGIObohatera. Spot emitowany będzie na kanałach TVP Historia, TVP Seriale oraz w regionalnych kanałach TVP3. Kampania obejmie także radiostacje i prasę lokalną, kampanię on-line w tym platformy społecznościowe. 
 
Czekamy na Twoje głosy www.regiobohater.pl

ks. Jan Palica

Duchowny rzymskokatolicki, pierwszy powojenny proboszcz parafii
w Gryfinie, organizator życia społecznego i kościelnego na Zachodnim Pomorzu, opiekun Polaków wysiedlonych z Ziem Wschodnich II RP (zm. 24 kwietnia 1974 r. w Gryfinie). Święcenia kapłańskie przyjął w 1919 roku we Lwowie dopiero co zwolnionym spod oblężenia wojsk ukraińskich. W 1945 roku, nie chcąc zostawić swoich parafian, zmuszonych do opuszczenia Kresów, wraz z nimi wyjechał z Kałusza w 1945 roku i po wielotygodniowej podróży koleją dotarł do Gryfina, gdzie zorganizował życie społeczności polskiej nie tylko pod względem religijnym, ale i społecznym. Wieloletni duszpasterz i nauczyciel religii w licznych szkołach Pomorza Zachodniego.

Stanisława Angel-Engelówna

Aktorka, pionierka artystyczna polskiego Szczecina (zm. 7 sierpnia 1958 r.). Przed wybuchem wojny aktorka scen warszawskich i łódzkich, ponadto wystąpiła w sześciu filmach fabularnych. Po zdławieniu powstania warszawskiego była więziona m.in. w obozie przejściowym w Pruszkowie. Do 1949 roku ponownie występowała w Warszawie. W tym samym roku dała jeden gościnny występ w Szczecinie - została tam już na zawsze, grając na deskach Teatru Dramatycznego wraz z dobraną, w większości przedwojenną, śmietanką artystyczną. Jedna z prekursorek narodzin polskiej kultury scenicznej Pomorza Zachodniego. Zmarła na chorobę nowotworową, do ostatnich tygodni życia występując na scenie.

Maksymilian Golisz

Działacz narodowy w Niemczech, nauczyciel, agent polskiego wywiadu, odznaczony Orderem Odrodzenia Polski (zm. 1 kwietnia 1943 r. w Brandenburgu). Absolwent Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Lubawie. Reprezentant środowisk polskich Szczecina na międzynarodowych zjazdach polonijnych. Organizator harcerstwa polskiego w Niemczech. Członek Związku Polaków w Niemczech. Agent polskiego wywiadu ps. „Sonntag” placówki wywiadowczej „Bombaj” z siedzibą w Szczecinie. Pierwszy raz aresztowany we wrześniu 1939 roku i osadzony w obozach koncentracyjnych w Oranienburgu i Sachsenhausen. Po zwolnieniu przymusowo wcielony do Wehrmachtu. Aresztowany powtórnie przez gestapo wskutek odnalezienia dokumentów polskiego wywiadu w Forcie Legionów w Warszawie. Po ciężkim śledztwie stracony.

Ewelina Nowak

Sanitariuszka WP (zm. 13 marca 1945 r. w Kołobrzegu). W 1944 roku zmobilizowana do komunistycznego Wojska Polskiego z Wołynia. W szeregach 14 Pułku Piechoty wzięła udział w bitwie o gruzy Warszawy, na Wale Pomorskim i o Kołobrzeg. W dniu śmierci przez dłuższy czas nieustannie znosiła z pobojowiska rannych kolegów w pobliżu jednego z bastionów oporu Niemców, tzw. Białych Koszar. Trafiona przez snajpera zginęła na miejscu, próbując nieść pomoc piątemu lub szóstemu z kolei polskiemu żołnierzowi. Z inicjatywy żołnierzy pułku pochowano ją uroczyście dwa dni później, po zwycięstwie nad wojskami niemieckimi. Pomnik Sanitariuszki w Kołobrzegu - twarz sanitariuszki odwzorowano na podstawie fotografii Eweliny Nowak

kmdr Tadeusz Rutkowski

Oficer Marynarki Wojennej, bohater wojny 1939 roku, po wojnie związany trwale ze Świnoujściem, Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari (zm. 27 marca 1977 r. w Świnoujściu). Jeden z twórców koncepcji artyleryjskiej obrony Helu. Na cztery dni przed wybuchem II wojny światowej objął dowództwo nad szkolnym okrętem artyleryjskim ORP „Mazur”, którym dowodził w czasie niemieckiej agresji. Dowodzony przezeń okręt wojenny został zatopiony 1 września przez niemieckie bombowce. Jego załoga odpowiadała ogniem broni przeciwlotniczej nawet wówczas, gdy część okrętu znajdowała się już pod wodą. Po zatopieniu „Mazura” nadzorował przenoszenie dział ocalałych z zatopionych jednostek na ląd. Po kapitulacji Helu dostał się do niewoli. Podczas okupacji był więziony w Oflagu II C „Woldenberg”, gdzie działał w podziemnym ruchu obozowym. Kilkakrotnie karany aresztem przez administrację obozu za „obrazę armii niemieckiej”. Po zwolnieniu w 1945 roku pracował w Państwowym Urzędzie Repatriacyjnym, a następnie włączył się w proces odbudowy Marynarki Wojennej. Mimo wielu awansów został wydalony z wojska i objęty rozpracowaniem przez organa bezpieczeństwa komunistycznego państwa. Miał problemy ze znalezieniem stałego zatrudnienia i parał się dorywczymi robotami. Pozbawiono go nawet praw emerytalnych. Pracę mógł podjąć dopiero w 1954 roku. Zasłużony dla rozwoju polskiej żeglugi w Świnoujściu i okolicach oraz dla kultywowania pamięci o bohaterach Obrony Wybrzeża w 1939 roku.

ks. dr Bolesław Domański

Duchowny rzymskokatolicki, działacz narodowy w Niemczech, nazywany „księdzem patronem” Polaków w Niemczech (zm. 21 kwietnia 1939 r. w Berlinie). Święcenia kapłańskie przyjął w 1895 roku. Działacz Związku Polaków w Niemczech. Opowiadał się za walką o polskość terenów germanizowanych. Od 1933 roku aż do śmierci prezes Związku Polaków w Niemczech. Zwolennik pracy organicznej wśród młodzieży oraz budowy dostatniej polskiej społeczności w Niemczech (obawiał się, że polskość może być mniej atrakcyjna z uwagi na pozycję materialną ludności niemieckiej). Zmarł w wyniku powikłań po operacji. Jego pogrzeb był ostatnią publiczną manifestacją polskości niemieckich Polaków w III Rzeszy.

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3