Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci CBŚ rozbili gang złodziei luksusowych aut. Przestępcy działali w Niemczech i w Polsce

CBŚ
CBŚ
Policjanci Centralnego Biura Śledczego rozbili grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami luksusowych samochodów. Grupa działająca głównie na terenie Europy Zachodniej kradła przede wszystkim samochody, których wartość liczono w setkach tysięcy złotych. Były to m.in. Lexusy, Toyoty Landcruiser, BMW X5 i X6, Mercedesy i inne tego typu.

W ubiegłym tygodniu na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Są to kolejne już zatrzymania w tej sprawie.

Wyjaśnianiem kradzieży luksusowych aut policjanci CBŚ zajęli się w ubiegłym roku. Prowadzone przez nich śledztwo pozwoliło ustalić i zatrzymać 44 osoby podejrzane o udział w grupie przestępczej zajmującej się kradzieżami samochodów z najwyższej półki, ich legalizacją i wprowadzaniem na polski rynek. 18 z tych osób decyzją Sądu zostało tymczasowo aresztowanych.

Ze względu na skalę procederu, policyjne czynności prowadzone były pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp., a następnie Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie – wydziału V do zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

Ustalenia policjantów wykazały, że grupa przestępcza działała od 2009 roku. Każdy z członków grupy miał przydzielone zadanie. Jedni zajmowali się szukaniem i ustalaniem miejsc parkowania samochodów, mających być skradzionymi, inni pojazdy te kradli. Kolejni byli odpowiedzialni za przebijanie numerów VIN, zmiany w numeracji elektronicznej, wytworzenie fałszywych dokumentów rejestracyjnych, tzw. małych i dużych brief’ów. Kiedy wszystkie czynności zostały wykonane, samochody trafiały na rynek Polski oraz za wschodnią granicę naszego kraju.

W trakcie policyjnych czynności zlikwidowany został umiejscowiony na terenie woj. lubuskiego ośrodek fałszerski, gdzie wytwarzana była fałszywa dokumentacja. Podczas oględzin funkcjonariusze ujawnili dowody na to, że z tego właśnie miejsca wyszło kilkaset fałszywych dokumentów legalizacyjnych, tzw. brief’ów. Policjanci zabezpieczyli również specjalistyczne urządzenia elektroniczne służące do wprowadzania zmian w komputerach pokładowych kradzionych samochodów. W trakcie przeszukań policjanci dodatkowo zabezpieczyli u podejrzanych ok. 10 kg narkotyków, m.in. amfetaminę, marihuanę i kokainę oraz długą broń.

Do sprawy policjanci zatrzymali łącznie 44 osoby, w tym dwie podejrzane o kierowanie grupą. 18 z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Zatrzymani to mieszkańcy woj. lubuskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego w wieku od 35 do 50 lat. Wśród zatrzymanych są również obywatele Rosji i Ukrainy.

Praca grupy policyjnych specjalistów pozwoliła odzyskać 56 skradzionych pojazdów. Już teraz planowane są kolejne zatrzymania osób oraz odzyskanie kolejnych samochodów. Wstępne wyliczenia wskazują na to, że wartość skradzionych aut sięga milionów złotych. Czynności policyjne trwają.

Odpowiedzialni za te przestępstwa muszą się liczyć z karami długoletniego więzienia. Za kierowanie grupą przestępczą kodeks karny przewiduje karę nawet 10 lat pozbawienia wolności. Inne zarzuty, jakie usłyszą zatrzymani to m.in. udział w grupie przestępczej, kradzieże mienia znacznej wartości, paserstwo, fałszerstwo.

Źródło: KWP Gorzów Wlkp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto