Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogodowe załamanie w Szczecinie. Porywisty wiatr, grad a na drodze "szklanka"

Anna Folkman
Pogoda w Szczecinie i regionie
Pogoda w Szczecinie i regionie archiwum
Jeśli ktoś chciałby zagaić rozmowę z sąsiadem, znajomym czy poderwać dziewczynę na przystanku i nie za bardzo wie od czego zacząć, to dziś temat pogody jest wręcz idealny.

Usłyszy na pewno, że dzisiejszej nocy kogoś obudziły grzmoty, deszcz dudniący z oszalałą prędkością w okna a w ciągu dnia można było na zmianę zmoknąć i wystawić twarz do słońca. Jasny poranek, potem zachmurzone i ciemne przedpołudnie nad Szczecinem. Wrażeń co nie miara a to nie koniec.

- Prosimy mieszkańców województwa zachodniopomorskiego o ostrożność. Z uwagi na ostrzeżenie przed silnym wiatrem, jeśli to nie jest konieczne, powinni nie wychodzić z domu. Zwracajmy też uwagę na to, gdzie parkujemy samochody – mówi Grzegorz Gwiazda z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie. - Oprócz wiatru dodatkowym zagrożeniem jest podniesienie się stanu wód. Mamy do czynienia ze zjawiskiem cofki. Przekroczone są stany alarmowe na Bałtyku - w Dziwnowie, Świnoujściu a także stany ostrzegawcze na Zalewie Szczecińskim.

- Taka pogoda jak teraz to normalna sytuacja o tej porze roku – zapewnia Krzysztof Ścibor z Biura Prognoz Pogody Calvus. - Zaczął się sezon sztormowy, więc porywisty wiatr nie jest czymś dziwnym. Ten wiatr będzie się utrzymywał całą środę. Nad morzem powieje w porywach do 100 km na godz. To wiatr bardzo nieprzyjemny, bo z północy, czyli długa fala, wysoka, mocna, która niszczy plaże nad Bałtykiem i powoduje cofkę. W związku z tym stan rzek także będzie wysoki.

Krzysztof Ścibor prognozuje, że jutro tj. 5 stycznia zawita do nas mroźne powietrze arktyczne. Stąd już teraz obserwujemy opady śniegu z deszczem, gradu. Noc będzie mroźna a rano na drogach bardzo ślisko.

Na stronie urzędu wojewódzkiego, w zakładce dla mieszkańców o nazwie "Bezpieczeństwo" można znaleźć aktualne ostrzeżenia meteorologiczne i nie tylko. Przeczytamy tam m.in., że w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (544 cm) oraz prognozowanym sztormowym wiatrem z sektora północnego przewidywane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów alarmowych w ujściowym odcinku Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego oraz na wybrzeżu zachodnim. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 6 - 4 stycznia do godz. 9 - 6 stycznia. Stopień zagrożenia - 3 w skali 3-stopniowej.

Stan wód na godz. 9.50 to np. Zalew Szczeciński – Trzebież - 545 cm przy poziomie ostrzegawczym 540 cm i alarmowym560 cm.

Odra - Szczecin Most Długi - 549 cm przy poziomie ostrzegawczym 570 cm i alarmowym 600 cm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto