Już po raz drugi wspólnie z drogówką rozpoczęliśmy akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Przez cały tydzień wspólnie z funkcjonariuszami patrolowaliśmy okolice szkół. W piątek zawitaliśmy w okolice Gimnazjum nr 5 i SP 18.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Mundurowi zjawili się w okolicy szkół już o godz. 6.40. Obserwowali zwłaszcza kierowców poruszających się w pobliżu przejść dla pieszych. Okazuje się, że rano w tym miejscu jest duży ruch. Samochody jadą powoli i tworzą się korki.

- To sprzyja bezpieczeństwu pieszych – mówi st. sierż. Paweł Kowalski z drogówki. – Kierowcy jadąc wolno częściej zatrzymują się przed pasami. To piesi powinni być bardziej ostrożni. Jeśli kierowca przepuszcza nas musimy zwrócić uwagę, jaka sytuacja jest na przeciwnym pasie. Jeśli samochody jadą, powinniśmy uważnie wchodzić na jezdnię. Zza auta inny kierowca może nas nie zauważyć.

Zwracaliśmy uwagę na to, czy kierowcy mają zapięte pasy a dzieci przewożone są w fotelikach. Jeśli chodzi o foteliki, kierowcy, którzy nas mijali byli zdyscyplinowani. Każdy, kto jechał z pociechą, która miała mniej niż 150 cm wzrostu miał specjalny fotelik. Niestety gorzej było z zapinaniem pasów.

- Zaprowadziłem córkę do szkoły i zapomniałem zapiąć – przyznaje jeden z zatrzymanych kierowców. – Wiem, źle zrobiłem.

Policjanci poprosili o dokumenty. Sprawdzili też czy auto ma niezbędne wyposażenie. Z tyłu siedziało dziecko w foteliku.

- Biorąc pod uwagę, że wszystko jest w porządku, zamiast wręczać panu 100 zł mandatu damy tylko pouczenie – sierż. Krystian Dębiczak. – Jeśli ktoś nie dyskutuje i niczym innym się nie na razi, ma szansę na łagodniejsze potraktowanie.

Przy szkołach przy ul. Komuny Paryskiej rodzice nagminnie wysadzają swoje pociechy zatrzymując się na ulicy. Jeśli robią to przed pasami i przepuszczają pieszych nie jest to złe. Jednak lepiej gdyby zjechali w jedną z uliczek lub wjechali na chodnik.

Do godz. 10 policjanci obserwowali okolice szkoły, zwracali uwagę na kierowców rozmawiających przez telefon takich, którzy nie mięli włączonych świateł, bądź zapiętych pasów. Zatrzymywali auta z widocznymi uszkodzeniami, sprawdzali czy mają aktualne badanie techniczne.


Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!