Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pacjenci przeniosą się w wirtualny świat. Dzięki wyjątkowym goglom

Redakcja
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze jesienią tego roku pacjenci szpitala na Pomorzanach w Szczecinie podczas zabiegu hemodializy będą mogli na kilkadziesiąt minut przenieść się do innego, wirtualnego świata. Wszystko po to, by zmotywować ich do ruchu, zrelaksować i tym samym poprawić efekt zabiegu oraz stan chorego. Na pionierski w skali świata pomysł wpadli naukowcy z Akademii Sztuki oraz specjaliści z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

W szpitalu na hemodializach spędzają kilkanaście godzin tygodniowo. Dla pacjentów, którzy cierpią z powodu chorób nerek, taki zabieg jest konieczny, by zastąpić ich funkcję.

Zadaniem dializy jest usunięcie większości szkodliwych produktów przemiany materii, takich jak np. mocznik. Bez tego pacjent nie może funkcjonować.

ZOBACZ TEŻ:

Dawno już udowodniono, że skuteczność dializy i tym samym kondycję zdrowotną pacjenta można poprawić. Pozytywnie wpływają na to ćwiczenia, które proponuje się chorym podczas zabiegu, a także w dni od niego wolne.

- Uznaliśmy, razem z prof. Kazimierzem Ciechanowskim, który kieruje Kliniką Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM, że pacjenci dializowani mają ogólnie niską aktywność ruchową, a pogarsza to jeszcze fakt, że kilka razy w tygodniu po kilka godzin spędzają na dializach - mówi dr hab. n. med. Iwona Rotter, specjalista neurolog. - Trudno ich zmotywować do ruchu. Wtedy pojawił się pomysł, by zmotywować ich za pomocą wirtualnej rzeczywistości.

- Niestety dializy mają swoje powikłania. To np. zmęczenie, depresja, obniżenie nastroju, brak motywacji do ćwiczeń - wymienia mgr Agnieszka Turoń-Skrzypińska z Zakładu Rehabilitacji Medycznej i Fizjoterapii Klinicznej PUM. - Chcieliśmy zatem im zaproponować coś innowacyjnego, atrakcyjnego, coś, co sprowokowałoby ich do ruchu podczas dializy. To wirtualna rzeczywistość, w której pacjent, dzięki specjalnym okularom, będzie mógł podczas hemodializy wykonywać odpowiednio dobrany dla niego ruch.

ZOBACZ TEŻ:

W praktyce pacjent zakładałby specjalne gogle, dzięki którym przenosiłby się do innego świata. Znikałoby szpitalne otoczenie, miejsce kojarzone z chorobą, bólem. Pojawiałaby się przestrzeń, na którą można byłoby wpływać za pomocą ruchów nogami, przy użyciu joysticka czy podłączonych do mięśni elektrod.

Pacjent mógłby zwiedzać, czytać wiadomości, osiągać wyznaczone cele czy nawet rywalizować z innym pacjentem.

Dzięki goglom i wirtualnej rzeczywistości pacjent wykonywałby ruchy istotne dla lepszego krążenia i efektu samej dializy.

By urządzenie mogło być wykorzystywane u pacjentów, musi być zgoda Komisji Bioetycznej. Pomysłodawcy urządzenia już się o nią zwrócili. Prawdopodobnie będzie znana w połowie czerwca. Wtedy też zaczną ubiegać się o finansowy grant.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pacjenci przeniosą się w wirtualny świat. Dzięki wyjątkowym goglom - Szczecin Nasze Miasto

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto