Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

On zginął pierwszy, inni nadal giną

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Sześć lat temu w Iraku zginął podpułkownik Hieronim Kupczyk. Był pierwszym żołnierzem, który zginął w Iraku. Dziś naszych wojsk nie ma w Iraku, ale pełnimy misję Afganistanie.

Kule zamachowców dosięgły go, gdy wracał do bazy z uroczystości promowania nowo wcielonych żołnierzy irackiego Korpusu Obrony Cywilnej.

Na liście poległychw Iraku  znalazło się 22 żołnierzy, trzech byłych wojskowych zatrudnionych przez zagraniczne firmy ochroniarskie, dwóch dziennikarzy i funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu. Ostatnim polskim żołnierzem poległym w Iraku był sierż. Andrzej Filipek.

Polscy żołnierze pełnią niebezpieczną służbę poza granicami kraju. Zakończyliśmy misję w Iraku, ale nadal walczymy w Afganistanie.

Misja Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie jest nazywana operacją stabilizacyjną. Ale tak naprawdę to wojna.
W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami śmierci kolejnych dwóch polskich żołnierzy w Afganistanie. Tym samym liczba poległych wzrosła do 15 osób.
Niebawem w Szczecinie odbędzie się oficjalne powitanie żołnierzy z V zmiany. Zastąpią ich kolejni żołnierze, Nie zmieni się liczebność kontyngentu w PKW Afganistan będzie to 2 tysiące żołnierzy. 200 żołnierzy stanowiących odwód strategiczny w kraju.

- Do Afganistanu trafia na wyposażenie sprzęt z tzw. pakietu afgańskiego, czyli m.in. transportery opancerzone Rosomak w wersji medycznej – mówi major Mirosław Ochyra z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. - W sumie w Afganistanie będzie 90 Rosomaków, w wersjach bojowych i medycznych.

Generał brygady Janusz Adamczak, dowódca 12 brygady zmechanizowanej podczas IV zmiany w Afganistanie był zastępcą dowódcy do spraw  koalicyjnych w Dowództwie Regionalnym Wschód. Spytaliśmy go dlaczego dotychczasowe działania w Afganistanie podjęte przez koalicję nie przynoszą efektu?

- Myślę, że przynajmniej częściowo przynoszą one efekt – mówi generał Janusz Adamczak. - Oczywiście walka wciąż trwa i prawdopodobnie trwać będzie jeszcze długo. Afganistan jest dużym krajem o bardzo trudnych warunkach geopolitycznych, terenowych i atmosferycznych. Dodatkowo „przeciwnik” w swojej walce skupia się na prowadzeniu działań partyzanckich wspieranych przez akty terroru nie tylko przeciwko wojskom koalicji międzynarodowej ale równie często przeciwko cywilnej ludności Afganistanu. Z drugiej strony Afganistan jako państwo nie stanowi monolitycznego organizmu, który byłby w stanie skutecznie zwalczać wszelką wrogą działalność skierowaną przeciwko temu krajowi. Wielka różnorodność etniczna, niezliczone partie i organizacje wspierane przez różnego rodzaju grupy interesu, niezdolne do osiągnięcia porozumienia,  jeszcze bardziej osłabiają możliwości osiągnięcia porozumienia i utworzenie silnego frontu zdolnego wziąć na siebie ciężar stabilizowania sytuacji i odtworzenia struktur państwa.

Czy Talibowie są wymagającym przeciwnikiem? - Oczywiście że są, chociaż pamiętać należy, że nie jest to jedyny przeciwnik w Afganistanie – mówi generał brygady Janusz Adamczak, dowódca 12 BZ. - Myślę, że z powodzeniem można by wymienić co najmniej dziesięć różnych ugrupowań „rebelianckich” z którymi mamy tam do czynienia. Z pewnością Talibowie są największym i najlepiej zorganizowanym ugrupowaniem. To co czyni ich groźnymi to fanatyzm religijny, doskonała znajomość terenu i ludności, duża ilość wspierających lub współpracujących bojowników wywodzących się z miejscowej ludności a także silne „wsparcie z zewnątrz”. Są bardzo elastyczni w swoim działaniu. Wsparcie lokalnej ludności uzyskują albo poprzez zastraszanie albo kupując jej zaufanie. Poza tym są w  stanie być tam gdzie legalna władza jeszcze nie dotarła.

Zarobki
Starszy szeregowy podczas misji zarabia około 8500 złotych (w tym znajdują się dodatki za częste wyjazdy). Dla porównania major otrzymuje 11,5 tysiąca złotych na rękę. Żołnierze pobierają oprócz tego normalną pensję w kraju, dla szeregowego to 2500 zł brutto.

Komentarze

dr Grzegorz Ciechanowski
Katedra Badań nad Konfliktami i Pokojem, US

- W Afganistanie realizujemy niezwykle trudną misję NATO-wską - ISAF. Polscy politycy będą zapewne chcieli aby w  tej operacji długo uczestniczyć (chyba że sondaże opinii publicznej zmuszą ich do zmiany stanowiska), aby w ten sposób uwiarygodnić swoją pozycję w sojuszu. Z wojskowego punktu widzenia polscy żołnierze uczestniczą w działaniach wojennych nie w pełni przygotowani do takiego wyzwania, ani pod względem wyposażenia ani zabezpieczenia ich interesów choćby od strony prawnej (mam na myśli przypadek Nangar Khel, kiedy żołnierzy prokuratura w pierwszym momencie oskarżyła o... ludobójstwo). Od kilkunastu lat nasz wysiłek w operacjach pokojowych niepokojąco zmierza od uczestnictwa w misjach pokojowych (w tym roku likwidujemy kontyngenty w Syrii i południowym Libanie) ku udziałowi w działaniach wojennych (Irak i Afganistan).

prof. Janusz Faryś
historyk, US

- Patrząc z perspektywy historycznej nikt nie wychodził jako zwycięzca z Afganistanu. Ale z drugiej strony może dzięki tej interwencji mamy mniej ataków terrorystycznych. Skoro jesteśmy w NATO wypada tam być, a nie zostawiać sojuszników. Osobiście uważam jednak, że odbieram tę misję jako grzęźniecie. Eksperci mówią, że naszych żołnierzy jest po prostu za mało. A może należałoby szukać rozwiązań politycznych, nie militarnych. Jednak to problem polityków.

prof. Jacek Leoński
socjolog, US

- Oczekiwania społeczne mijają się z politycznymi. Sporo społeczeństwa nie popiera tej naszej obecności w Afganistanie, widząc  jak giną żołnierze, również nasi. To ciekawy problem do badań socjologicznych. Z drugiej strony żołnierze, którzy tam jadą to ochotnicy. Mówi się, że jadą z pobudek materialnych, dla których chcą zaryzykować własne bezpieczeństwo.

Żołnierze ze szczecińskich jednostek polegli w Afganistanie kpr. Grzegorz Politowski
5 pułk inżynieryjny
Służbę rozpoczął w 2002 roku, od 2005 roku był żołnierzem zawodowym - kierowcą. Była to jego druga misja. Pierwszą misją był Irak (2004/2005).
lat 26
† 2008-04-08

st.chor.szt. Andrzej Rozmiarek
12 Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Hallera
szef kompanii piechoty zmotoryzowanej w batalionie piechoty zmotoryzowanej 12. Brygady Zmechanizowanej w Stargardzie Szczecińskim. W IV zmianie PKW Afganistan po raz pierwszy brał udział w misji poza granicami kraju.

lat 35
† 2009-02-10

sierżant Marcin Poręba
5 pułk inżynieryjny
Brał udział w pierwszej zmianie misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku na przełomie 2003 i 2004 r.; był tam z pierwszą, przygotowawczą grupą żołnierzy.
Plutonowy Poręba na misję do Afganistanu wyjechał w kwietniu  2009 roku. Był dowódcą patrolu saperskiego.

lat 32
† 2009-09-04

kpr. Szymon Graczyk
5 pułk inżynieryjny
Pochodził spod Drawska Pomorskiego. Osierocił dwuletniego syna, zostawił żonęJako saper wyjechał do Afganistanu, była to jego pierwsza misja. W lutym 2006 roku wcielony do zasadniczej służby wojskowej, od 1 sierpnia 2007 roku przeszedł do zawodowej służby wojskowej.

lat 23
† 2009-10-09

kpr. Radosław Szyszkiewicz
5 pułk inżynieryjny
Była to jego pierwsza misja zagraniczna. Pochodził z miejscowości Pośrednik w gminie Szczytniki pod Kaliszem w Wielkopolsce. Kawaler. Od sierpnia 2007 roku w wojsku, od 1 lipca 2008 roku w służbie zawodowej jako kierowca.

lat 22
† 2009-10-09

Żołnierze ze szczecińskich jednostek polegli podczas operacji "Iracka Wolność"  2003 - 2007 ppłk Hieronim Kupczyk
12 Brygada Zmechanizowana im. gen. J. Hallera
lat 44

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego (1982)  W latach 1982-2003 r. służył w 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego (w latach 1982-1995 w 5 Kołobrzeskim Pułku Zmechanizowanym, a następnie, w latach 1995-2003, w 12 Brygadzie Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera).
† 2003-11-06

kpr. Gerard Wasielewski
12 Brygada Zmechanizowana im. gen. J. Hallera
lat 20
W 2002 r. rozpoczął pełnienie zasadniczej służby wojskowej w 1 Ośrodku Szkolenia Kierowców w Grudziądzu, na stanowisku kierowcy. 27 maja 2003 r. został przyjęty do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej i w czerwcu tego samego roku objął stanowisko celowniczego w 12 Brygadzie Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera. Od 4 sierpnia 2003 r. pełnił służbę wojskową w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku.

† 2003-12-22

plut.ndt. Tomasz Krygiel
12 Brygada Zmechanizowana im. gen. J. Hallera
lat 27

Dowódca drużyny saperów 12 Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera w Szczecinie. Zginął 8 czerwca 2004 r. wskutek ran odniesionych w ostrzale moździerzowym w okolicach m. Al-Suwariji, niedaleko Bagdadu.

† 2004-06-08

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto